Home Bilgi Bankası 10 Soruda Henri Cartier-Bresson
10 Soruda Henri Cartier-Bresson

10 Soruda Henri Cartier-Bresson

395
0

1 1932’deki Leica’sının öncesi?

Henri Cartier-Bresson, gençlik yıllarında resmin çekiciliğine kapılmıştı. André Lhote’un atölyesinde resim geleneğinin içinden geçti. Gerçeküstücülük ilgisini çekiyordu. 50 mm Leica’yı keşfedince yaşam boyu sürecek tutkusu başladı. Görülmesi zor nesneleri küçük lensiyle yakaladı. Ömrünün son yıllarında yeniden resme döndü.

2 İlk sergisi neredeydi?

1933’te ilk sergisini Julien Levy Gallery’de açtı. New York’taki galeri sürrealistlerin, avangard sanatçıların, Amerikalı fotoğrafçıların önemli bir buluşma yeriydi. Galerinin sahibi Julien Levy genç fotoğrafçıyı dünyaya böylece tanıtmış oldu.

henri-cartier-bresson

3 Fotoğrafın anlamının ve tekniğinin buluştuğu kitap?

Images à la sauvette (Karar Anı) sanatçının bir yazısından yola çıkar, düşüncelerinin çevresinde dönerek ilerlerken yılları devirir ve yol göstericinin kendisi olur. Neredeyse bir manifestodur. “Fotoğraf çekmek gözün, beynin, kalbin aynı anda bir arada bulunmasıdır, yaşamın bir yoludur” der.

4 Le Retour (Dönüş) nedir?

Savaş yıllarında Nazilere esir düşen, 1943’te üçüncü girişiminde kaçmayı başaran Cartier-Bresson’un, esirlerin ülkelerine iadesi sürecini belgelediği 1945 yapımı, 34 dakikalık, çarpıcı bir belgeseldir.

5 Karanlığın Yüreği derinden etkileyince?

Joseph Conrad’ın yazdığı, modern edebiyatın önemli romanlarından Karanlığın Yüreği Afrika’ya kaçma hayalini ateşleyince, yolu Fransız sömürgesi Fildişi Sahili’ne düştü. Avcılık yaparak ve yerlilere av eti satarak yaşadı. Aceleyle Avrupa’ya döndüren tek nedense yakalandığı bulaşıcı, ölümcül hastalık oldu.

FRANCE. Paris. French writer Albert CAMUS. 1947.
Albert Camus, 1947

6 Kadrajına giren yazarlar?

Camus, Beckett, Simone de Beauvoir, Carson McCullers, Faulkner, Truman Capote, Colette, Paul Léautaud, Pieyre de Mandiargues, André Breton, François Mauriac, Louis Aragon.

7 Magnum Photos?

Robert Capa, George Rodger, David “Chim” Seymour’la birlikte kurduğu fotoğraf ajansı Magnum Photos için şöyle der: “Magnum bir düşünce topluluğu, paylaşılan insani bir kalite, dünyada neler olup bittiğine ilişkin merak, olana saygı, görsel uyarlamaya arzu duymaktır.”

henri-cartier-bresson-truman-capote-1947
Truman Capote, 1947

8 Borges, Novecento Ödülü için kimi ardılı seçti?

Kuralları gereği sonraki ödülü alacak kişiyi Borges belirleyecektir ve Cartier-Bresson’u seçer. Nedenini şöyle açıklar: “Ben körüm ve bakışınız için size duyduğum minneti böyle dile getirmek istiyorum.”

9 Türkiye ile ilişkisi?

Altmışlardan sonra birkaç kez geldi. Kamondo merdivenleri, Azapkapı’daki üç cepheli sebil, karşısındaki hamallar kahvesini çekmiş, sokak fotoğrafçıları şipşakçıları sevmişti.

10 Ara Güler’e gönderdiği kartpostalları nasıl imzalardı?

“Henri Cartier-Bresson, le chipchakdji” ya da “Henri le Sip-Sak.” Ara Güler ustası görürdü Cartier-Bresson’u.

(395)

Yorum yaz