Home Kültür Sanat Plastik Sanatlar Görkemli Kütüphanelerden 360 Derecelik Fotoğraflar
Görkemli Kütüphanelerden 360 Derecelik Fotoğraflar

Görkemli Kütüphanelerden 360 Derecelik Fotoğraflar

296
0

Kütüphane kartı gerekmeden dolaşabilirsiniz.

Lincoln Public Library, Illinois, 2009

Kendinizi bir kitap kurdu olarak görmeseniz de, kütüphanelere girişte hissedilen o büyülü atmosferin farkındasınızdır. Muhtemelen bu büyü, sessizlik pelerininin mekânın tümünü bir örtü gibi sarmasından geliyor. Bu örtünün altında, en küçük bir sayfa hışırtısı ya da en kısık fısıldaşma bile büyüyor, yayılıyor, kulağınıza kuvvetle çarpıyor. Belki de bu büyünün nedeni, kütüphaneleri kamusal alandan edebi tapınaklara dönüştüren görkemli mimarilerdir ya da sınırsız bir bilgi zenginliğinin size parmak uçlarınız kadar yakın olduğunu söyleyen bilinçaltı duyarlılığınız.

Eğer kitapların oluşturduğu büyük bir salona kolay erişiminiz yoksa, endişelenmeyin; Thomas R. Schiff kütüphaneyi sizlere getiriyor. Fotoğrafçının The Library Exhibition (Kütüphane Sergisi) adlı fotoğraf dizisi, giderek genişleyen bir kütüphane alanı duygusu vermek amacıyla çekilmiş 360 derecelik panoramik fotoğraflardan oluşuyor. Ve en iyi olanı da şu: Girişte kütüphane kartı sorulmuyor.

George Peabody Library, Baltimore, 2010

Schiff, daha önceleri, katedral tavanlarını ve modernist evleri aynı panoramik teknikle fotoğraflamış. Şimdi de, Thomas Jefferson’ın Monticello kütüphanesinden Yale’deki Beinecke Rare Book and Manuscript Library’e kadar, ülkenin dört bir yanında yer alan 38 kütüphaneden fotoğraflarla karşımızda. Schiff, kütüphaneleri açılış saatlerinden önce fotoğrafladığından, kitap yüklü rafların arasında tek tük insan görüyoruz. Böylece, gözlerimiz mimari ayrıntılara odaklanabiliyor ve yapısal farklılıkların içinde kayboluyoruz.

Fotoğraflar, hayatının bir parçası olarak, toplumu bir araya getirmek ve öğrenmeyi teşvik etmek amaçlarıyla düzenlenmiş bu alanların, Amerika’daki kütüphanelerin tarihini bizlere göstermek için bir araya geliyor. Asıl olan böyle olsa da, zamanla kütüphane modellerinde önemli değişiklikler olmuş. Örneğin, 18. yüzyıl sonlarından önce, kütüphaneler elit kesimin kullanımına ayrılan alanlardı. Ta ki Benjamin Franklin 1790’da, kitapları ödünç veren ilk Amerikan halk kütüphanesini açana dek.

Peki, ideolojideki bu değişimleri kütüphane mimarisinde görebiliyor muyuz? Vitray camlar, döner merdivenler ve ihtişamlı avizeler bu değişimleri nasıl yansıtıyor? Schiff’in gözde kütüphaneleri arasında ufak bir yolculuğa çıkın ve kararı kendiniz verin.

Thomas R. Schiff’in The Library Exhibition sergisi 20 Nisan’a kadar New York’taki Aperture Gallery’de olacak.

Boston Athenaeum, 2010
State Library of Iowa Law Library, Des Moines, 2011
Herb Caen Magazines and Newspapers Center, San Francisco Public Library, 2010
Historical Society of Pennsylvannia Library, Philadelphia, 2011
Beinecke Rare Book and Manuscript Library, Yale University, New Haven, Connecticut
Joe and Rika Mansueto Library, University of Chicago

(Huffingtonpost)

(296)

Yorum yaz