2019’un Teknolojiden Esinlenen En İyi 10 Sanat Projesi

2019’un Teknolojiden Esinlenen En İyi 10 Sanat Projesi


Twitter'da Paylaş
0

“Teknoloji” kelimesi akla lazer ışınlarını, bilgisayarları ve veri akışlarını getirebilir, ancak yenilikçi mühendisliğin geçmişi on yıllar öncesine dayanır. Sanatçılar teknolojiyi her zaman kendilerini ifade etmenin yeni yolları olarak kullandı. Boya tüpü icat edilmeseydi belki de empresyonistler ortaya çıkmazdı. Serigrafi baskı olmasaydı Andy Warhol ne yapardı?

Zamanla sanat ve teknoloji daha da iç içe geçiyor. Birçok çağdaş sanatçı eserlerini yaratırken yeni medya türlerinden yararlanıyor. Kodlardan oluşan resimler, lazerle çizilmiş seramikler ve daha fazlası… Dijital sanatçılar, teknolojiyi geleneksel uygulamaların sınırlarını zorlamak için kullanıyor.

Geçtiğimiz yıl, New York merkezli BREAKFAST gibi bazı sanatçılar yeni sanat eserleri üretmek için Brixels adında bir makine kullandı. Bu yıl bize, yapay zekânın ne kadar gelişmiş olduğunu ve bunun sanatçılar için ne anlama geldiğini gösterdi. Teknolojinin sanat üzerindeki etkisini görmezden gelemeyiz. Aşağıda teknolojiden esinlenen en iyi sanat projelerine ulaşabilirsiniz:

1 Starry Night sergisi, Culturespaces

Culturespaces bu yıl Vincent van Gogh'un resimlerini hayata geçirdi. Ekip, sergi alanını, ziyaretçilerin fiziksel olarak Van Gogh’un resimlerine giriyormuş gibi hissettiren canlı bir resme dönüştürdü. Sanat yönetmeni Gianfranco Iannuzzi bunu başarmak için mekânı yüz kırk adet lazer video projektörüyle donattı. Elli hoparlörden gelen müzik de ortamın havasını değiştiriyor, bu estetik deneyimi eşsiz kılıyor.

2 Alternatives, Espen Kluge

Kodlarla yaratılan sanat eseri geometrik, soyut şekillerle doludur ancak Norveçli sanatçı Espen Kluge bu durumu ortadan kaldırmayı başarıyor. Sanatçı, büyüleyici Alternatives koleksiyonu için kendi algoritmasını geliştirdi. Kod fotoğraflardaki pikselleri rastgele seçiyor ve iki piksel arası çizgi oluşturuyor. Bu da iplik sanatı etkisi yaratıyor. Kluge elindeki görselin nasıl sonuçlanacağını asla kestiremiyor: “Başlamadan önce bunları kafamda tutmak benim için imkânsız. Bunun bütün üretken sanatçılar için geçerli olduğunu düşünüyorum. Bu süreç çok eğlenceli.”

3 Awaken 1, Breakfast

BREAKFAST bilim, makine mühendisliği ve estetiği bir araya getiren New York merkezli bir sanat kolektifidir. Ekip, Brixels adında motorlu, her tarafa dönebilen tuğla şeklindeki “pikseller”i icat etti. 2019 yılında Awaken 1 adında yüz altmış sekiz tane Brixel’den oluşan, insanların hareketlerine göre hareket eden aynalı bir duvar yaptılar. Awaken 1’i eliniz havada resim çizmek için tuval olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda insanların robotlarla etkileşimini inceliyor.

4 Megaliths in the Bath House Ruins, Teamlab

Japon sanat ve teknoloji stüdyosu ekibi TeamLab, kamusal alanları interaktif oyun alanlarına dönüştüren teknoloji odaklı enstalasyonlarıyla bilinir. Bu eserleri, başka bir boyuttan fırlama “megalitler”i konu ediniyor. Her bir megalit, odadaki ziyaretçilerin etkileşimine bağlı olarak zaman içinde değişen görseller için bir tuval görevi görür. TeamLab bununla ilgili, “Çizim bir bilgisayar programı tarafından hemen o anda, sürekli olarak oluşturuluyor. Görseller önceden kaydedilmiyor ya da oluşturulmuyor. Görsel insanların hareketlerine göre değişiyor. Her bir değişimin eşi benzeri yoktur ve bir daha görülemez,” diyor.

5 Generated Photos, Icons8

Yapay zekâ, tamamen gerçek görünen ancak sahte olan görüntüler üretmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştırdı. Icons8 bu tarz görüntülerden faydalanmak istedi ve böylece Generated Photos’u yarattılar. Generated Photos yapay zekâ tarafından üretilmiş yaklaşık on bin adet surat içeriyor.

6 Coded Art, Manolo Gamboa Naon

Arjantinli sanatçı Manolo Gamboa Naon kod kullanarak renkli dijital sanat eserleri yaratıyor. Genellikle mikroskop altındaki hücrelerin görüntülerine benzeyen fütüristik sanat eserleri yaratmak için Processing, Openframeworks, Unity, vvvv, Puredata ve Javascript gibi farklı programlama dillerinden faydalanıyor. Her sanat eseri bir hatayla doğuyor. Sanatçıya göre hata yapmak iyi işler ortaya çıkarmak için gerekli: “Dijital ortamda sanatlarını yaratan sanatçılar için hata çok önemli bir mevzudur. Hata, başlangıçtır. Bunlar güzel hatalardır.”

7 3D Yazıcı tarafından oluşturulmuş vazolar, Oliver Van Herpt

Hollandalı seramikçi Oliver van Herpt, dijital ve analog süreçleri birleştirerek 3D yazıcı teknolojisinin sınırlarını zorluyor. Dijital yollardan vazo üretmek için kendi makinesini geliştirdi: Makine plastik yerine kil ile çalışıyor. Teknoloji odaklı sürece rağmen, Van Herpt’in koleksiyonu geleneksel seramik eserler düşünülerek tasarlandı. Sonuç, rastgele kusurlarla basılmış güzel, eşsiz seramikler.

8 AI Portraits, MIT-IBM Watson AI Lab

AI Portraits 15. yüzyıla ait kırk beş bin tane eser kullanarak yüklenen fotoğrafın portresini çiziyor. Gelecek ve geçmişi, sanat ve teknolojiyi buluşturuyor. AI Portraits fotoğrafın özellikleri ve arka planını analiz ederek portre için en iyi stili belirliyor. Bunun sayesinde eski ustaların tarzı kullanarak çizilmiş yüksek çözünürlüğe sahip portreler elde edebiliyoruz.

9 Phone Buddies, Andrew Rae

İllüstratör Andrew Rae Phone Buddies’de akıllı telefon sorununu ele alıyor. Fotoğrafların üzerine dijital çizim yapan Rae şöyle diyor: “Telefonlardan çıkan ve bize bakan nesneler ya da yaratıklar çizdim. Telefon ekranı, gerçek ve dijital dünyanın buluştuğu bir portal gibi olduğundan fotoğrafın ve çizimin farklı stillerinin bir araya gelmesi anlamlı oldu.”

10 All Doors Open, Doug Aitken

Teknolojiden ilham alan Amerikalı sanatçı Doug Aitken All Doors Open adında bir heykel enstalasyonu ortaya koydu. Bir masanın üzerine çökmüş, akıllı telefonuna tembel bir şekilde ulaşmaya çalışan kadın figürünü içeren sahnenin nesneleri neon mavisi ışığıyla aydınlatılır, sahnenin geri kalanı karanlık kalır. Aitken sahneyi, “Sessiz bir anın ortasında yakalanan bir beklenti,” olarak açıklar.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(My Modern Met)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR