2050 Yılına Kadar İnsan Uygarlığının Sona Ermesi Kuvvetle Muhtemel
9 Haziran 2019 Ne Haber Bilim Teknoloji

2050 Yılına Kadar İnsan Uygarlığının Sona Ermesi Kuvvetle Muhtemel


Twitter'da Paylaş
0

“Aşırı muhafazakar iklim senaryoları, ‘sınırsız kaos dünyası’yla yüzleşebileceğimiz anlamına geliyor,” diyor eski fosil yakıt yöneticisi tarafından yazılan ve Avustralya ordusunun eski başkanının desteğiyle yapılan analiz.

Bildiğimiz kadarıyla insan uygarlığı halihazırda son 10 yılına girmiş olabilir, gezegenimizin gelecekteki yaşanabilirliğini inceleyen endişe verici yeni bir rapor bizi uyarıyor. İklim krizinin bununla mücadele etmedeki pasiflikle de ilgili olan artan feci etkileri, gezegeni, bütün dünyadaki toplumları da endişelendiren gitgide kaosa dönen bir yere doğru sürüklüyor.

Melbourne merkezli düşünce kuruluşu İklim İyileştirme İçin Atılım Ulusal Merkezi tarafından hazırlanan makale, Avustralya Savunma Kuvvetleri eski şefi ve emekli Kraliyet Avustralya Donanması Amirali Chris Barrie tarafından sunuldu. Chris Barrie girişinde, raporun yazarlarının “insanlığın umutsuz durumu hakkında çıplak gerçekleri açığa çıkardığını ve gezegenimizin, olabilecek en kötü şekilde, dünyamızdaki insan hayatının yok olma yolunda olma olasılığının rahatsız edici resmini çizdiğini” söylüyor.

Rapor, “iklim değişikliğinin artık insan uygarlığına yönelik orta vadeli varoluşsal bir tehdidi temsil ettiği”ni tartışıyor ve tahmini iklim senaryolarına hükümetlerin nasıl yanıt verdikleri konusunda yeniden ayarlama yapılması için çağrıda bulunuyor, böylelikle hükümetlerin en kötü durum senaryosunu daha ciddiye almalarını amaçlıyor. Ayrıca, gıda ve su kıtlığının artması gibi iklim bozulmalarının zararlı etkilerinin, önümüzdeki otuz yıl boyunca çatışmaya ve bozulmalara ivme katarak mevcut sosyo-politik dengesizlikte katalizör bir etkiye sahip olacağını tartışıyor.

Böylesi bir etki için işe yarar bir şekilde hazırlanmak adına, rapor “temelde basmakalıp uygulamalardan farklı uygulamaları olan ülkelerin risk yönetiminde restorasyon yapması için çağrı yapıyor.

“Orta yollu olasılıkların tarihi deneyimler temelinde değerlendirilmesine rağmen, en yüksek, emsalsiz olasılıklara odaklanılmalı.”

Araştırma, merkezin yöneticisi David Spratt ve Avustralya Kömür Birliği’nin eski yöneticisi ve Royal Dutch Shell için uluslararası petrol, gaz ve kömür sanayisi yönetiminde çalışan Ian Dunlop tarafından yönetildi. Makaleleri, “sınırsız kaos dünyasında bir anlık durdurulabilir bir senaryo” öneriyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde bütün sera gazı yayılımının hızla bitirilmesi için anlamlı bir küresel eylem eksikliğinden yola çıkılarak, yazarlar 2030’da salınımın zirve yaptığı bir senaryo tasarlıyorlar. Bu durumda, mevcut birkaç çalışmayı kullanarak, ortalama küresel ısıların 2050’ye kadar sanayi öncesi seviyelerin 3 derece üstüne erişebileceğini varsayıyor.

Gezegendeki bu “Sıcak Sera Dünya” senaryosunun gerçekleme olasılığı, en azından başka bir ısınma derecesini ortaya koyuyor:

“Yansıtıcı buzul erir, ilerde okyanusları ısıtır ve deniz seviyesi hızla yükselir. Yaygın don tabakası kaybı ve büyük ölçekli Amazon kuraklığıyla geri döner.”

Senaryo şöyle yazıyor: “Jet Akımı’nın istikrarlaşması, Asya ve Batı Afrika musonlarının yoğunluğunu ve coğrafi dağılımını büyük ölçüde değiştirmiş ve Körfez Akımı’nın daha da yavaşlamasıyla birlikte Avrupa’da yaşam destek sistemlerini etkiler. Kuzey Amerika, kontrol edilemeyen ateşleri, sıcaklık dalgalarını, kuraklık ve sel tufanlarını içeren yıkıcı hava ekstemlerinden mustarip olur. Çin’deki yaz musonları biter ve Himalaya buz tabakasının üçte bir fazlasının kaybıyla sular, Asya’nın büyük ırmaklarına akar. Ant Dağlarındaki buzul kaybı yüzde 70’e erişir ve Meksika’yla Amerika’daki yağışlar yarı yarıya düşer.”

Bu senaryo, 2100’e kadarki ısınmayı tahmini 5 derece artışla hesaplayarak oluşturulmuş. Makale, bilim insanlarının şimdiden 4 derecelik ısınmanın organize bir küresel toplulukla çeliştiğini, bunun ekosistemin çoğunluğu için yıkıcı olduğunu ve durumun yüksek ihtimalle sabit kalmayacağına dair uyarıyor.

Dünya Bankası ise gezegenin böylesi şartlara uyum sağlamanın çok ötesine olduğunu söyledi. Makale “2 derecelik sıcaklık artışı için bile, bir milyardan fazla insanın taşınmaya ihtiyacı olabilir ve üst düzey senaryolarda, yıkım ölçeği bizim yeni bir düzen kapasitemizi aşıyor; 2050’ye kadar insan uygarlığının sona ermesi kuvvetle muhtemel,” diye bahsediyor.

Yazarlar, “Dünya şu an iklim değişikliği felaketinin sonuçlarını öngörmek ve hatta daha az ilgilenmek için tamamen hazırlıksız” diyor, ama aynı zamanda en kötü etkileri azaltabilecek politika önermelerinde de bulunuyor: “Bu riski azaltmak ve önümüzdeki ilk on yılda sıfır salınımlı bir endüstriyel sistem inşa edip, güvenli bir iklim restorasyonu başlatıp, insan uygarlığını korumak için devasa bir küresel kaynak seferberliğine ihtiyaç var. Tıpkı, İkinci Dünya Savaşı’ndaki acil durum seferberliğinde olduğu gibi.”

Amiral Barrie ekliyor: “Kıyamet günü geleceği kaçınılmaz değil! Fakat ani bir müdahale olmazsa beklentilerimiz zayıf. Hep beraber hareket etmek zorundayız. Yönetimde, iş dünyasında ve toplumlarımızda, insan ırkı için sürdürülebilir bir gelecek sağlamak adına güçlü, kararlı bir liderlik ihtiyacındayız.”

(Independent)

Çeviren: M. Gizem Erkol


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR