Asya Çağlar: "Bırakalım da çocuklar edebiyatta dinlensin."
6 Şubat 2020 Söyleşi Edebiyat

Asya Çağlar: "Bırakalım da çocuklar edebiyatta dinlensin."


Twitter'da Paylaş
0

Kelime Yayınları Kurucusu ve Yayın Yönetmeni Asya Çağlar: “Çocuğu iyi tanımak ve onu önemsemek, yok saymamakla başlıyor her şey. Bugünün çocuğu ne istiyor, neler yapıyor, nerelerde kendini var ediyor, geleceği nasıl kurguluyor bunlar göz önünde bulundurulmalı.”

2006 yılından bugüne yayıncılık alanında önemli bir yere geldiniz. Çizdiğiniz yol, verdiğiniz mesaj hep ne oldu?

Asya Çağlar: Nitelikli çocuk edebiyatı... Son zamanlarda da bunu her yerde dillendirmeye başladım. Akıcı ve özenli diliyle, özgün çizimleri, sanatsal tasarımı ve iyi baskısıyla çocuğu önemseyen kitaplar yayımlamak bizim çizgimiz.

Kelime Yayınları olarak bundan sonrası için bizlere hem yerli hem de dünya edebiyatından neler sunacaksınız, nasıl bir yol izleyeceksiniz?

AÇ: Kelime Yayınları, kendi yazarlarıyla büyümeyi hedefleyen, yazarıyla el ele, kol kola hareket eden, kendi yazarlarına öncelik veren bir yayınevi. Şöyle ki “Kelime Yayınları beşinci yılında Yeni Yazarını Arıyor” yarışmasında birinci ve ikinci olan yazarlarımız Özlem Tokman ve Renan Özdemir’in yeni kitapları yakın zamanda yayımlanacak. Renan Özdemir’in yayımlanacak kitabının da adını verebilirim: Kantin İtirafları. Uzun zamandır okuyucusu merakla bekliyordu bu kitabını. Ayrıca Tilki Toni serisi ve Aslan’ın Doğum Günü’yle tanıdığımız Hafize Çınar Güner’in Bitmeyen Mitoloji kitabının ikincisi de hazırlık aşamasında.


Son dönemlerde özellikle yaptığınız eğitimlerle de çocuk ve kitap ilişkisinin altını çiziyorsunuz. Hangi gözlemler sizi bu eğitimlerin sıklığına yönlendirdi?

AÇ: Okuyay Platformu tarafından KONDA’ya yaptırılan Okuma Kültürü Raporu’nda ortaya çıkan önemli sonuçlardan biri şöyle diyor: “Yetişkinler kendileri için okumasa da çocuklarının okumasını önemsiyor.” Bu sonuç, biz çocuk yayıncıları için çok önemli ve motive edici bir sonuç. Bizi bekleyen okurlar var.

Verdiğim eğitimlerde çıkan sonuçlar da şöyle: Anne babalar, çocuklarının okumasını istiyorlar ama ne yapacaklarını ve çocuklara nasıl yaklaşacaklarını bilemiyorlar. İşte, bu sorulara cevap veriyorum. Bu eğitimlerin faydalı olduğunu görmek beni mutlu ediyor. Birçok şirketten eğitim vermemle ilgili teklifler geliyor.

Yayınevi olarak çok aktifsiniz. Çocuğa, edebiyata, kitaba düşkünlüğünüzle yaptığınız projelerinizden bahsedebilir misiniz?

AÇ: Yayınevinde başta ben olmak üzere tüm ekip arkadaşlarım çok aktif. Hep sahadalar. Benim yaptığım da şirketlerde, kurumlarda, sempozyumlarda okuma kültürüne dair seminerler vermek. Ekipteki birkaç arkadaşım okullarda, kitabevlerinde çalışmalar yapıyor. Yazarlarımız ise gerek okullarda gerekse çocuk kitapçılarında hem ebeveynlerle hem de çocuklarla buluşuyor.

Sosyal sorumluluk projelerinizle de örnek işler yapıyorsunuz…

AÇ: Bütün Çocuklar Bizim Derneği’nin şahane bir çalışması var. Kitap Ağacı dediğimiz bu projeyi şirketlere götürüyoruz, stantlar kuruyoruz. Çalışanlar kitap satın alıp ağaca asıyor, yani bağış yapıyor. Biz de bağışlanan kitapları derneğe teslim ediyoruz. Derneğimiz, şirket çalışanları adına kitabı olmayan okullara bu kitapları gönderiyor. Kasım ayından beri yürüttüğümüz bu proje, yayınevimizi çok keyiflendirdi.
6-31 Ocak tarihleri arasında internet sitemizde bir kitap bağış kampanyası başlattık. Beş yüze yakın kitap bağışlandı.
Ayrıca “Bir çocuk, bir kitap, kocaman güzel bir dünya” adıyla kasımda bir bağış çalışması başlattık. Çocuk doktorları kitaplar aldı bizden ve muayeneye gelen çocuklara hediye etti. Aynı şekilde eczacılar da kitap aldı. Toplu taşıma araçlarında gördüklerinde dağıtmak üzere kitap alan birçok emekli ve farklı meslekten bağışçılar oldu.

“Çocuk edebiyatı” çok zengin. İçlerinden nitelikli olanları seçmek ve okurla bağ oluşturmak marifet işi. Buradaki kritik nokta nedir?

AÇ: Çocuğu iyi tanımak ve onu önemsemek, yok saymamakla başlıyor her şey. Bugünün çocuğu ne istiyor, neler yapıyor, nerelerde kendini var ediyor, geleceği nasıl kurguluyor bunlar göz önünde bulundurulmalı. Çocukların çok dürüst ve gerçekçi algıları var, onları kandırmak mümkün değil. Onlardan öğreneceğimiz o kadar çok şey var ki...

Edebiyat ve çocuk kelimelerini bir araya getirirken olmazsa olmazınız neler oluyor?

AÇ: Çocuğa ders vermeyen, kıssadan hisse cümlelerle donatılmayan kitaplar diyorum hep. Çocuk okuru akıcı diliyle içine alan, hikâyesinde sarmalayan, ona farklı yaşam deneyimleri sunan eserler geliyor aklıma. Zaten çocuk gün içinde yeterince dersle, öğütle karşılaşıyor, bırakalım da edebiyatta dinlensin.

Dünya edebiyatından önemli kitaplar yayımladınız, en öne çıkanları bizimle paylaşır mısınız?

AÇ: Amerikalı yazar Arnold Lobel, yayımladığımız tüm eserleriyle kült bir yazar. 1970’lerin sonunda yazdığı Kurbağa ve Murbağa kitapları, zamanında Broadway müzikali olarak da sergilenmiş. Son zamanlarda da bu kitaplar çocuklar için felsefe alanında sıklıkla kullanılıyor. Alman yazar Janosch’un tüm serisi yine hem Almanya için hem de dünya edebiyatı için bir şaheser. Vaay, Panama ne Güzelmiş kitabını her yaştan okura öneriyoruz. Farsça’dan çevirdiğimiz Kermani ise önsözünde de değindiği gibi eserlerini bize komşu tabağında sundu. Mecit’in Maceraları başta olmak üzere Reçel Kavanozu, Ayın On Dördü Gibi eserleri yayınevimizin değerleri arasında yer alıyor.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR