Ay’daki İlk ve Tek Aile Fotoğrafı
30 Ekim 2017 Bilim Teknoloji

Ay’daki İlk ve Tek Aile Fotoğrafı


Twitter'da Paylaş
0

Charles Duke, 1972 Nisan’ında Ay’da yürüyen onuncu ve en genç astronottu. Apollo 16’nın ay modülü pilotu olan Duke ve mürettebat komutanı John Young ay yüzeyinde unutulmaz yetmiş bir saat geçirdi.

Duke, Ay’da geçirdiği unutulmaz saatler esnasında aile portrelerinden birini orada bıraktı ve delil olarak o anı fotoğrafladı. Fotoğraf bugüne kadar Ay’daydı ve şimdiye kadar Ay yüzeyine yerleştirilen ilk ve tek aile fotoğrafı oldu. Duke fotoğrafın arkasına “20 Nisan 1972’de Ay’a ayak basan astronot Charlie Duke ve ailesidir.” yazmıştı.

Duke, Business Insider ile yaptığı röportajda ayda bıraktığı portrenin çok net bir fotoğrafını paylaştı. Fotoğrafın en solundaki oğlu Charles Duke III, yolculuktan döndüğünde daha yedi yaşındaydı. Fotoğrafın sağındaki küçük oğlu Thomas Duke ise beş yaşındaydı. Duke ve eşi Dorothy Meade Claiborne de fotoğrafta oğullarının arkasındaydı.

Duke, Ay’da aile portresini bırakmasının sebebini Business Insider’a şöyle açıklıyor: Duke Apollo görevine başlamadan önce çok uzun bir süre Florida’da eğitim aldı. Ama ailesi Houston’da yaşıyordu. Bu yüzden çocuklar babalarını bu süreçte çok fazla göremiyordu. Çocukları heyecanlandırmak için Duke, “Ay’da benimle birlikte olmak ister misiniz?” demiş. Ailecek bir resim çekilerek tüm aile Ay’a gidebiliriz diyerek çocukları da bu sürece dahil etmek istemiş.

(TwistedSifter)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR