Bu Bir Cuma Duasıdır!
1 Kasım 2019 Edebiyat Kültür Sanat

Bu Bir Cuma Duasıdır!


Twitter'da Paylaş
2

Kitapların insanı güzelleştirmekten başka derdi yoktur. Bu bir Cuma duasıdır: Ya Rab kitapla geldik, kitapla gitmeyi esirgeme bizden!

Deftersiz seyyahım, doğduğu kalbin maktulü olan türküyüm, yevmiyesi geçmişin vebaliyle mahsuplaşmış duygu işçisi... Madenciyim ben ya da simyacı, taştan mücevher devşiren bir deli belki. Ali’nin kuyuya haykırdığı doksan dokuz sırdan biriyim. Hakikat değmeli, çarpmalı yüzüme; yüreğimden başlayıp gözlerimi örten kalkanı, hatta delip geçmeli alnımı.

Dizlerinin dibinde buluyorum kendimi. Bir çift göz kurutur akciğerimin nasibini. Soluğuyla tutuşur buz kesen yanlarım. Kül olmak yetmez dizlerinin dergâhında. Bu bir cuma duasıdır: Ya Rab, ben sevgilinin çöpüne hasret iken onu israf edenleri affetme!

Uyumak; kibrin yurt, mahcubiyetin mülteci olduğu anlarda, gövdemi lime lime parçalayan sancılardan duygu falezlerine, anne rahmine, rüya dostluğuna bir kaçış... Her düş bir kaçış; her düş bir yenilginin müsteciri olur. Göz kapaklarımda dünya yükü! Gecenin bakiyesini, tüm savaş ganimetlerini toplayan örtüyü üzerimden atıyorum. Günaydınım oluyor, yürek avcılarına ‘Baldıran bile sizin kadar acımasız değil’ sözüm.

Yatağımdan sonrası dışarısı; dışarısı pörsümüş, mutsuz hayatlar. Dışarısı insan müsrifi, dışarısı bezgin. Çakılı olmayı yeğliyorum içeriye. Bu bir cuma duasıdır: Ya Rab, herkesin müşteki olduğu topraklar ya insandan arınsın ya da o toprakları şairler yönetsin!

Hangi kudretli ruh, bedenin sınırsız nefsine yetişebilir? Bu beden, ruhumun cezasıdır. Bu cehennem, cennetimin diyetidir. Ruhun sızısından daha güçlü bir tını yoktur. Bedenine yüklenici arayacak kadar özgürlüğüne susamış her ruh, müntehir midir? Bu bir cuma duasıdır: Ya Rab, ruhumu özgürleştir ve bedenime iyi bir emanetçi nasip et bana!

Beş duyudan fazlasıdır kalp. Gözün önündekinden fazlasını, dağın ardını görür. Maddenin asit veya baz olduğunu gösteren turnusol kâğıdı misali. Kalp öyle bir şeydir, çok şeydir, güçtür, azı yoktur. İyiyi kötüden, huzuru felaketten ayırandır kalp. En büyük felaket; boşa düşmüş kalbin yangınıdır. Zira dünyanın tüm suları bile boşa düşmüş kalbin ateşini söndüremez. Bu bir cuma duasıdır: Ya Rab, seven kullarının kalbini boşa düşürme!

Büyümek; ahlaki, zihinsel ve düşseldir. Zihin okumakla, ilim ve irfan sahibi insanları can kulağıyla dinlemekle, farklı kültürlerden ve coğrafyalardan nasip almakla ‘görebilmek’ ile büyür. Bu da yetmez; iyiliğe adanan bilgi, sahibinin ruh zenginliğini taçlandırır. Bu bir cuma duasıdır: Bildiklerimizi iyiliğe adamayı sağla, Ya Rab!

Okumak düşüncenin ocağıdır. Bu yüzden ekmeği, suyu sevdiğimiz gibi kitapları sevmeli. Sevmek için okumalı. Kitapların insanı güzelleştirmekten başka derdi yoktur. Bu bir Cuma duasıdır: Ya Rab kitapla geldik, kitapla gitmeyi esirgeme bizden!

Yolları, nehirleri ve köprüleri vardır şehirlerin bir de duvarları; Adana’da Seyhan, Eskişehir’de Porsuk, Diyarbakır’da Tren yolu... Bir yana eski bir şehir uzanır, öbür yana yeni şehir. Sırtları dönük, iki küskün çocuğun bakışlarını taşır. Ayırır dünyaları, birbirinden duvarlar. Ulaştırır, kavuşturur cümle mahlukatı yollar ve köprüler. Oysa bilinir, çocukların iç içe karışmasıyla kurtulur dünya. Bu bir cuma duasıdır: Sınırları çocuklarımıza reva görme Ya Rab!


Twitter'da Paylaş
2

YORUMLAR


Derya Yılmaz
Çok güzel, insanın içini umutla dolduran, güne sevinç ve hüzün katan bir yazı olmuş.. Olacak bir duaya kocaman aminn..
7:39 AM
füsun büyükgören
Yüreğinize sağlık. Harika bir dua...Gerçekleşmesi için kocaman bir amin
10:34 AM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR