Camus'den İlkokul Öğretmenine Mektup
27 Kasım 2018 Edebiyat

Camus'den İlkokul Öğretmenine Mektup


Twitter'da Paylaş
0

Albert Camus, 1957’de Nobel Ödülü’nü aldıktan sonra ilkokul öğretmenine bir mektup yazdı. Camus, ödülün “erkeklerin vicdanında ortaya çıkan sorunları vurgulayan bir çalışma” için verildiğini düşünüyordu.

Eğer insanın içini ve anlamlı bir hayat yaşamanın önemini, aşkın ve mutluluğun doğasını bilen bir yazar varsa o da Fransız düşünür CAMUS İDİ. Babası Birinci Dünya Savaşı sırasında Camus daha bir yaşını doldurmadan öldü. Abisi ve o Cezayir’de annesinin (okuma yazma bilmeyen ve işitme engelli bir kadın) ve büyükannesinin yanında iyi bir geleceğe sahip olma şansının az olduğu bir ortamda büyüdü. Ama Camus ilkokul öğretmeni Louis Germaine ile tanışacak kadar şanslıydı ve deha olduğunu fark eden ilk kişi oydu. Germaine, öğrencisine sadece müfredat dışı dersler vermekle kalmadı aynı zamanda annesine Camus’nün eğitim hayatına devam edebilmesi için burs vermekte ısrarcı oldu.

Camus 44 yaşında Nobel Ödülünü kazanan en genç iki kişiden biri oldu. 19 Kasım 1957’de, ödülü aldıktan birkaç gün sonra, öğretmenine o yıllarda varlığının ve desteğinin ne kadar önemli olduğunu anlatan bir mektup yazdı. Çok az kişinin bildiği bu mektup yazarın ölümünden 35 yıl sonra tamamlanmamış eseri İlk Adam ile birlikte yayınlandı. Bu öğretmeninin hayatındaki önemini vurguladığı otobiyografik bir roman. Germaine’nin enstitüye giriş sınavında Camus’ye eşlik ettiği ve sınav esnasında dışarıda bir bankta onu beklediği bilinmektedir. Daha sonra öğrencisine burs bulmak için çok çabaladı.

Germaine, mektubuna 1959 yılında cevap verdi ama bu mektup Camus’nün ölümünden sonra yayımlandı.

Sevgili Bay Germain

Son günlerde kendimi içinde bulduğum koşturmaca ve telaştan dolayı size samimi duygularımı iletme fırsatını ancak bulabiliyorum. Ne heves ne de talep ettiğim bir gaye kazanmış durumdayım.

Ancak haberi aldığımda ilk aklıma gelen, annemden sonra siz oldunuz. Siz olmasaydınız, benim gibi zavallı küçük bir çocuğa şefkatli elinizi uzatmasaydınız, beni eğitip bana örnek olmasaydınız bunların hiçbirisi olmazdı.

Bu ödülü çok önemsemiyorum. Ama bu ödül hiç değilse en azından bana, benim için ne ifade ettiğinizi ve etmekte olduğunuzu anlatmama ve size çabalarınızın, çalışmalarınızın ve cömert yüreğinizin, aradan ne kadar zaman geçerse geçsin hep size minnettar kalacak küçük öğrencilerinizden birinde hayat bulduğunu göstermeme fırsat veriyor. Sizi tüm kalbimle kucaklarım.

Albert Camus

Çeviri: Yaprak Sayın

(Faena)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR