Çavdar Tarlasında Çocuklar ile İlgili Bilmediğiniz 12 Gerçek

Çavdar Tarlasında Çocuklar ile İlgili Bilmediğiniz 12 Gerçek


Twitter'da Paylaş
0

Çavdar Tarlasında Çocuklar 1951 yılında yayımlanmasından itibaren birçok övgünün, eleştirinin, tartışmanın ve edebi makalenin konusu oldu. Ders müfredatlarına girdi, öğrencilere ev ödevi olarak verildi. Bu yazıda paylaşılan gerçekler ise bu derslerde anlatılmayanlar.

1 Salinger’ın Gittiği İlk Yayıncı Holden Caulfield’ın Deli Olduğunu Düşündü

Salinger, kitabı yazmaya başlamadan önce Harcourt, Brace and Company ile öykülerini içeren bir antolojinin basılması konusunda görüşme halindeydi. Yazar ise bu antoloji yerine yeni bir romanın basılmasını önerdi. Editörü Robert Giroux bu fikri sevse de, patronu Eugene Reynal öyle düşünmüyordu. Ana karakterin deli ve sorunlu olduğunu söylüyordu. Yapılan yorumlardan hoşlanmayan Salinger bu şirketle olan anlaşmasını bıraktı ve kitabını Little, Brown and Company’de yayımlattı.

2 Salinger New Yorker’ın EditörüneKitabının Tamamını Yüksek Sesle Okudu

Harcourt, Brace kitabı reddetmeden önce Salinger’ın New Yorker tarafından reddedilen “The Boy in the People Shooting Hat” isimli bir öyküsü de vardı. New Yorker editörleri bu öyküyü reddetmelerine gerekçe olarak kitapta harika bölümler olduğunu ama bir bütün olarak derginin tarzına uymadığını söylemişlerdi. Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabı bittiğinde Salinger derginin editörü William Maxwell’in evine gitti ve kitabı baştan sona yüksek sesle okudu.

3 Salinger Kitabın Arka Kapağındaki Fotoğrafının Kaldırılmasını İstedi

Kitabın ilk iki baskısının arka kapağının tamamında yazarın siyah beyaz bir fotoğrafı vardı. Fakat kitabının ve kendisinin ünü artınca hayranlarının ilgisi ürkütücü bir boyuta geldi. Gittiği her yerde tanınan yazar, bu fotoğrafın kaldırılmasını istedi.

4 The Book of the Month Kulübü Kitabın Başlığının Değiştirilmesini İstedi

Çavdar Tarlasında Çocuklar basılmadan önce, The Book of the Month (Ayın Kitabı) Kulübü binlerce üyesine bu kitabı tavsiye etmişti. Bu da aslında henüz yayımlanmamış bir kitabı çoksatan bir kitaba dönüştürmüştü. Fakat bu kulüp Salinger’dan kitabın adının değiştirilmesini talep etti. Yazar ise “Holden Caulfield bu değişiklikten hoşlanmaz” diyerek bu teklifi reddetti.

5 Kitabın Aldığı Tüm Eleştiriler Olumlu Değildi

Kitapla ilgili yazılan ilk değerlendirme yazılarının büyük bir kısmı olumluydu ama birçok eleştirmen kitaptan pek memnun kalmamıştı. The Christian Science Monitor kitabın çocuklar için uygun olmadığını iddia etti. Caulfield karakterinin ise “mantıkdışı, dinsiz ve inanılmayacak derecede ümitsiz” olduğunu söyledi

6 Salinger Kitabı Akıl Hastanesinden Çıktıktan Sonra Yazmaya Başladı

Birçok eleştirmene göre Holden’ın garip karakteri, Salinger’ın İkinci Dünya Savaşı süresince Berlin’de geçirdiği on bir ayın bir sonucuydu. Almanların yenilgisinden bir süre sonra askerliği biten yazar bir akıl hastanesinde tedavi altına alındı. Tedavisi bittikten kısa süre sonra da Holden Caufield’ın anlatıcılığını yaptığı “I’m Crazy” adlı öyküyü yazdı ve bu öykü 1945 yılının Aralık ayında yayımlandı.

7 Kitabın Ucuz Roman Türünde Baskısı Yapıldı

1950’lerde “ciddi” kitapları ucuz roman türünde tekrar yayımlamak yaygın bir uygulamaydı. Bu tür romanlar suç ve romantik tarzda kitapları seven okurların ilgisini çekiyordu. Çavdar Tarlasında Çocuklar da 1953 yılında bu şekilde tekrar yayımlandı ve sloganı da şu şekildeydi: “Bu alışılmadık kitap sizi şaşırtacak, güldürecek ve kalbinizi kıracak. Fakat ne olursa olsun onu asla unutmayacaksınız.”

8 Holden Caulfield Adının Nereden Çıktığına Dair Birçok Tahminde Bulunuldu

Bazıları bu ismin Salinger’ın savaştaki gemi arkadaşı Holden Bowler’dan geldiğini iddia etti. Kimileri ise başrollerini William Holden ve Joan Caulfield’ın oynadığı Dear Ruth’a bir gönderme olduğunu düşündü. Diğer bir teoriye göre ise Holden ismi, Salinger’a gemideki arkadaşları tarafından verilen bir lakaptı.

9 Kitap Argo Sözcükleri Yaygınlaştırdı

Çavdar Tarlasında Çocuklar’ın yayımlanmasından üç yıl önce Norman Mailer’ın The Naked and the Dead kitabı basılmıştı. Bu kitaptaki “fuck” küfürleri “fug” olarak geçiyordu. Holden’ın nispeten daha aykırı olan ağız bozuk karakteri ise o dönem içi büyük bir açılımdı ve kitabın o yüzyılın en çok yasaklanan kitabı olması özelliğine de katkı sağladı.

10 Hikâyenin Öncesi de Vardı

Salinger 1949 yılında “Bovling Toplarıyla Dolu Okyanus” öyküsünü Harper’s Bazaar dergisinde yayımlamayı düşünmüştü ama sonra bu kararından vazgeçti. Holden’ın ağabeyinin ölümü hakkında olan bu öykü Salinger’ın ölümünden elli yıl sonra yayımlanması şartıyla Princeton Üniversitesi’ne bağışlandı. Yani 2060 yılında yayımlanması gerekiyordu. Fakat 2013 yılında bu öykünün de içinde bulunduğu üç öykü internete sızdırıldı.

11 John Lennon’ın Katili Kitaba Takıntılıydı

Lennon’ın öldürüldüğü olay yerine gelen polis, yirmi beş yaşındaki katil Mark David Chapman’ı Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı yüksek sesle okurken buldu. Chapman en sevdiği kitabın kopyasını olay yerine gelirken almıştı ve içine “İfadem budur” yazıp Holden Caufield olarak imzalamıştı. Ertesi yıl eski Amerika başkanı Ronald Reagan’ı öldürme girişiminde bulunan John Hinckley Jr.’ın da evinden aynı kitap çıktı.

12 Devam Kitabı ABD’de Yasaklandı

Yazar Fredrik Colting 2009 yılında John David California adıyla Çavdar Tarlasında Çocuklar’ın resmi olmayan devam kitabını yayımladı ve bu kitabın Holden ile Salinger arasındaki ilişkiyi anlatan edebi bir yorumlama olduğunu belirtti. Salinger telif hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle Colting’e dava açtı ama dava süreci sonuçlanmadan öldü.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Mental Floss)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR