Çocuk Edebiyatının En İyi Kalpli 10 Karakteri
6 Şubat 2020 Edebiyat İnsan Liste

Çocuk Edebiyatının En İyi Kalpli 10 Karakteri


Twitter'da Paylaş
0

İyilik yapan kitap kahramanlarını severiz, ama romanın en iyi karakteri çoğu zaman kahramana yardım eden kişidir. O yüzden en iyi kalbe sahip on karakteri bir araya bu listede tahminleriniz dışında kalan isimler de yer alıyor.

1 Büyükbaba Joe – Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl

Büyükbaba Joe her çocuğun istediği türden bir dededir. Charlie'ye altın bilet çıkması için başka bir Wonka çikolatası almak için son parasını verir. Charlie’ye altın bilet çıkınca Büyükbaba Joe torunuyla beraber çikolata fabrikasına gider. Büyükbaba Joe ve Charlie iyi kalpleri sayesinde türlü zorluğun üstesinden gelir ve sihirli gezinin sonuna gelmeyi başaran tek çift olurlar. Bucket ailesi iyi olmasına iyi, ama içlerinde herkese örnek teşkil eden yegâne isim Büyükbaba Joe’nun kendisidir.

2 Albus Dumbledore – Harry Potter, J.K. Rowling

Büyükbaba Joe kadar olmasa da Dumbledore, Harry Potter için hayatını sık sık tehlikeye atması ve birçok büyücü için tehlike arz eden Voldemort’u yenmek için yollar aramasıyla iyi kalpli karakterler arasındaki yerini aldı. 

3 Lucy Pevensie – Narnia, C.S. Lewis

Pevensie kardeşlerin en küçüğü olan Lucy aynı zamanda aralarındaki en şefkatli karakterdir. Narnia’nın yaratıklarına (özellikle Bay Tumnus ve Aslan) bütün kalbiyle inanır. Unvanı “Cesur Lucy” değil “İyi Kalpli Lucy” olmalıydı!

4 Boo Radley Bülbülü Öldürmek, Harper Lee

Harper Lee’nin 1960 tarihli klasiğinin karakterlerinden biri olan Arthur “Boo” Radley, Finch ailesinin yan komşusudur. Boo’nun tehlikeli olması nedeniyle evden çıkmadığına inanılsa da romanın sonunda Jem ve Scout’un imdadına yetişir. Boo’nun roman boyunca onları gözettiği ortaya çıkar.

5 Dorothy Gale – Oz Büyücüsü, L. Frank Baum

Dorothy, Zümrüt Kent’e yaptığı korkunç yolculuk sonunda hâlâ herkese iyi davranmaktadır (yanlışlıkla Doğu’nun Kötü Cadısı’nı ezmek dışında). Dorothy, Korkuluk, Korkak Aslan ve Teneke Adam’a yardım eder. Yeni arkadaşlıklara açıktır ve tanıştığı herkesin hayatına bir şekilde dokunur.

6 Mary Poppins – Marry Poppins, P.L. Travers

Herkesin favori dadısı, çocuklar ona ihtiyaç duyduğunda onlarla kalır ve onlara yol gösterir. “Her açıdan mükemmel” olan Mary, Banks ailesinin çocuklarına bakar ve kendi gibi nazik ve iyi olmaları için onları eğitir.

7 Matthew Cuthbert – Yeşilin Kızı Anne, L.M. Montgomery

“En iyi kalpler karakter” unvanını hak eden Matthew Cuthbert ve kardeşi Marilla’nın endişelerine rağmen evlat edindiği Anne ile olan ilişkisi iyiliğin ne olduğunu gerçek anlamda hissettiriyor. En güzeli ise Matthew’ın mükemmel bir karakter olarak tasvir edilmemesi. Geçmişte yaşadığı trajediler, insanlarla sosyalleşmekte zorlanması ve bütün bunlara rağmen Anne ile kurduğu bağ ile yaptığı iyilikleri kimsenin gözüne sokmaması, onu çocuk edebiyatı tarihinin en “insan” ve en iyi kalpli karakterlerinden biri yapıyor. 

8 Roberta Waterbury – Demiryolu Çocukları, E. Nesbit

Roberta “Bobby” Waterbury ailesine ve Rus sürgün Bay Szczepansky’e her daim nezaket gösteriyor. O ve kardeşlerinin Perks ailesine olan minnettarlıklarını göstermek için kutlama yaptıklarında ve Bobby, insanların yaralanmasını önlemek için yaklaşmakta olan bir buharlı trenin önünde durduğunda kalbinin iyilikle dolu olduğuna şahit oluyoruz.

9 Hans Hubermann – Kitap Hırsızı, Markus Zusak

Hans ve Rosa Hubermann, İkinci Dünya Savaşı sırasında ebeveynleri Almanya'dan kaçan genç bir kız olan Liesel Meminger'i evlerine kabul eder. Hans, Liesel’e çok iyi davranıyor ve okula ayak uydurması için ona okumayı öğretiyor. Ayrıca, Birinci Dünya Savaşı’nda savaşmış bir arkadaşına, ailesinin yardıma ihtiyacı olursa ona gelebileceklerine dair söz verir. Bu, Hans ve Rosa'nın Hans'ın arkadaşının oğlu ve aynı zamanda bir Yahudi olan Max Vandenburg'u evlerine almalarına yol açar. Hans bunu, açığa çıkarsa öldürülebileceğini bile bile yapar. Bu, sonuç ne olursa olsun insanlara yardım etmeyi sevdiğini gösterir.

10 Bruno – Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne

İkinci Dünya Savaşı’nda geçen başka bir kitap olan Çizgili Pijamalı Çocuk babası Nazi subayı olan ve Berlin'i Nazi işgali altındaki bir bölgede yaşamak için terk etmek zorunda kalan Alman çocuk Bruno'nun hikâyesini anlatıyor. Maceracı bir ruha sahip olan Bruno yeni evinin etrafındaki bölgeyi araştırıyor ve babasının sorumlusu olduğu bir toplama kampıyla karşılaşıyor. Bruno ne bulduğunun farkında olmadan çitin diğer tarafında yaşayan çocuk Shmuel ile arkadaş oluyor. Aralarındaki farkla ilgilenmiyor, yalnızca arkadaşıyla vakit geçirmek istiyor. Bu kitap, çocukların altın kalbini yansıtıyor.

Çeviren ve derleyen: Aslı İdil Kaynar

(Guardian)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR