Dünyada Var Olduklarına İnanması Zor 6 Kurgusal Evren
24 Eylül 2017 Ne Haber

Dünyada Var Olduklarına İnanması Zor 6 Kurgusal Evren


Twitter'da Paylaş
0

Tahmin edebileceğiniz en fantastik ortamları gözünüzde canlandırın. Asıl farklılıklar, o yerlerdir. Çünkü bütünüyle yeni şeylerle ortaya çıkmak fazlasıya zordur, sadece ilginç bir adaya komik bir isim vermek kolaydır. Şimdi dilerseniz gözlerinizi kapayıp hayal edin, dilerseniz ulaşabileceğiniz kaynakları açıp bakın ve bu eşsiz dünyaları ziyaret edin.

1 Elsa’nın Buz Sarayı- Frozen

Frozen'daki Buz Saray aslında Norveç’in bir şehri olan Bergen'den uyarlanmıştır. Frozen'deki şehir sahnelerinin çoğu, burada görebileceğiniz büyülü kışta sıkışıp kalmayan bir dünya mirası sitesi olan Bergen'in Bryggen Wharf'sında gerçekleşiyor. Fakat Bergen’de aslında, Buz Sarayı’nı çarpıcı kılan yüksek dağlar yok. Onları da yalnızca birkaç bin dolara, Disney Maceraları’nı Geirangerfjord'a ve Naeroyfjord'a gidip görebilirsiniz. Fantastik olduğumuzu düşündüğümüz çok şey var, muhtemelen gerçek dünyada bir şekilde var olan ya da başka bir şekile dönüşen. Cthulhu'nun tamamen var olduğu gibi –çok daha küçük ve daha keskin olsa da.

2 Hayaletlerin Dünyası- Ruhların Kaçışı

Ruhların Kaçışı (Spirited Away) başka bir boyutta gerçekleşir, böylece (ve bu yüzden animasyondur) mekânı tam anlamıyla göremediğiniz anlamına gelir. Ama yaklaşabilirsiniz. Kahramanın dolaştığı hayaletlerin dünyası Tayvan'daki Jiufen kasabasından uyarlanmıştı. Yönetmen Hayao Miyazaki kenti ziyaret etmiş ve geceleri delilerin nasıl göründüğünden ilham almış. Hikâyenin çoğunun gerçekleştiği devasa hamam, Jiufen çay evinden uyarlanmıştır. Ve filme birine ilham veren başka bir yer de aşağıdaki fotoğrafta yer alan pazaryeridir. Jiufen'in ziyaretçileri, neredeyse hiç tanıdık gelmeyen, hatta tuhaf, uçsuz bucaksız başlara doğru giderek mekânı bulmalı.

3 Hogwarts- Harry Potter

Harry Potter filmlerindeki Hogwarts Büyücülük Okulu'nu yaratmak için İngiltere Adaları boyunca çeşitli mekânlar kullanıldı, ancak Oxford Üniversitesi en çok kullanılan yerdi. Örneğin, sergilemelerin çoğunun gerçekleştiği ikonik Büyük Salon, Oxford'un Mesih Kilisesi Salonu'dur. Tüm tabloları indirin ve uygun olmayan romantik havayı ayarlamak için biraz sihirli yüzen mumlar ekleyin. İşte size Büyük Salon. Oxford'un Bodleian Kütüphanesi, Hogwarts kütüphanesi (ve Ateş Kadehi’ndeki balo sahnesi) için kullanıldı. Bodleian İlahiyat Okulu'nun son fotoğrafı size bir yerden tanıdık geliyorsa –ki gelmesi gerekir– burası aynı zamanda, Hermione'nin Time-Turner kolyesinin tüm alan üzerinde tam bir zaman kaybı yarattığı revir için de kullanılıyordu.

4 Rapunzel’in Sarayı

Disney’in Rapunzel’i Tangled, anakaradan tek bir köprüyle erişilebilen, adada bulunan bir şehir olan Corona kurgusal krallığının içinde. Ancak Disney'deki animatörler, Kuzey Fransa'daki Mont St. Michel adasındaki Corona’dan esinlenerek tasarladıklarını itiraf ettiler. Ortaçağ manastırı küçük bir kilise olarak başladı, ancak sahipleri Hun, Gauls ya da Lannisters'i istila etmelerini engellemek için duvarlarla dolu 8. yüzyıl Ölüm Yıldızı inşa ettirene kadar eklemeler yapmaya devam ediyorlardı ya da o zamanlar endişelenmek zorunda oldukları ne varsa onu yapıyorlardı. Animasyon sanatçısı Glen Keane, adayı ziyaret ettiği anda Disney tarzı bir fantastik krallığa uyarlanacağını bildiğini söyledi. Burası snarky fareleri ve büyük çeneli kötü adamlarla dolu bir yer.

5 Naboo- Yıldız Savaşları (Star Wars)

Star Wars ön bölümlerinin yüzde 100'ünden azının bilgisayar efekti olduğunu öğrenmek şaşırtıcı olabilir. Aslında, Naboo evrenindeki en çarpıcı yerlerin bazıları, neredeyse hiç ayak basılmamış gerçek yerlerdir. Kraliçe'nin yaşadığı Theed Sarayı'ndaki sahneler, İtalya'nın Caserta Sarayı'nda (yukarıda) ve Plaza de Espana, İspanya'da çekildi. Ve bazı dış çekimler ağır şekilde rötuşlanmış olsa da... hâlâ gerçek yerlere dayanıyor. Örneğin, Anakin ve Padme'nin galaksinin tarihinde en az inandırıcı romantizmi üstlendiği göl evi, İtalya'daki bir başka gerçek yer: Villa Cave del Balbianello. Resmi Star Wars günlüğü, Anakin'in ve Padme'nin piknik yapacağı çayır da dahil olmak üzere, bu ve diğer Naboo evreni yerleri için seyahat bilgileri sunuyor. Tabii ki aşırı fanları, altı filmin hepsinden en zayıf olduğu kesin olan tarafı yeniden aramak için bir tur atmaya başlayabilirler ancak seçenek ortada.

6 Ayrık Vadi (Rivendell)- Yüzüklerin Efendisi

J.R.R. Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi dizisinde geçen Ayrıkvadi, kötülüğün girmeye bile cesaret edemediği büyük bir vadi içinde konumlanmış olan elflerin evidir. Kötülerin İsviçre'ye girmeye cesaret edip etmeyeceğinden emin değiliz (Hitler mücbir bir şekilde isteksiz olsa bile), ancak Ayrıkvadi'nin bulunduğu yer şurası. Tolkien 19 yaşındayken, muhteşem Lauterbrunnen vadisini ziyaret etmiş. Yıllar sonra, The Hobbit'i yazdığında, Ayrıkvadi’yi orada kullanmış ve tasvir etmiş. Ve Lauterbrunnen Vadisini Ayrıkvadi için ilham kaynağı olarak gördüğünü asla açıkça belirtmese de... Philly'nin içinde bu tür görkemli bir ihtişam bulunmuyor gibi görünüyor. Lauterbrunnen'i 90'lı yıllarda açıklamalarında ve betimlemerinde yalnızca Tolkien kullanmıyordu; metni diğer ipuçlarına dayandıran Tolkien'in hayranları ve akademisyenleri de kullanıyordu. Özellikle kitaplarda vadi boyunca akan nehrin İngilizce ismi "Loudwater" ve Elfçe ismi "Bruinen"tir. Loudwater. Bruinen. Lauterbrunnen. Bir yerde, Tolkien'in ruhu çekingen bir şekilde ağzının kenarlarından sırıtıyor ve eğlenceli bir kıkırdaşmayı zorlukla bastırıyor.

Çeviren: Ezgi Kaplan

(Cracked)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR