Dünyadaki En Büyük Budist Yerleşim Yeri
5 Eylül 2017 Hayat İnsan Gezi

Dünyadaki En Büyük Budist Yerleşim Yeri


Twitter'da Paylaş
0

Çin’deki Larung Gar Vadisi’nde yeşil tepelerin arasında, kırsal bir bölgede görmeyi bekleyebileceğiniz en son şey, binlerce kırmızı ahşap kulübeden oluşan bir yerleşim alanı var. İzbe bir yerde olmasına rağmen, dünyanın en büyük Budist yerleşimi olan Larung Gar Budist Akademi’ye ev sahipliği yapıyor. Bu renkli yerleşim alanı 1980’lerde ortaya çıktı ve şu anda 40.000’den fazla keşiş ve rahibe için bir cennet. Sertar’da yayılan bu yerleşim alanı 3000m yüksekliğe kurulmuş, din adamlarının burada çalışmak için sert iklim koşullarıyla savaşıyor. Ahşap kulübele birbirlerine o kadar yakın inşaa edilmiş ki engebeli topraklara yayılmış kırmızı bir deniz gibi gözüküyor. Keşişler ve rahibeler akademiye yakın ikamet ediyor, yaş ve cinsiyetlerine göre ayrılıyorlar. Ayrı bir dini cennet olan Sertar, Chengdu’ya yaklaşık 370km uzaklıktadır ve ziyaret etmek isteyenlerin bir rehber ile birlikte 20 saatlik bir yolculuk yapmaları gerekir.

Fotoğrafçı Wanson Luk, 20 saatlik engebeli bir yolculuktan sonra rehberiyle Chengdu’nun izbe yerlerine ulaştı. 34 yaşındaki Budist, Larung bölgesinde iki küçük konukevinin olduğunu, ancak yer olmadığından girişe yakın bir yerde kalması gerektiğini söylüyor. Budist merkezinde iki gün kaldı ve törenlere katıldı. Luk, yerleşimin herkesi memnuniyetle karşıladığını ve bağışlarla ve küçük işletmelerinden kazandıklarıyla yaşamlarını sürdürdüklerini söyledi.

İnanılmaz akademi 1980 yılında Nyingma geleneğinin etkili bir budist rahibi olan Jigme Phuntsok tarafından ıssız vadide kuruldu. Çok uzak olmasına rağmen Larung Gar, bir avuç öğrenciyle başlayıp dünyadaki en büyük Budist yerleşim yeri haline geldi.

Çeviren: Yaprak Sayın

(DailyMail)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR