Dünyanın En İlginç Deniz Feneri
26 Kasım 2018 Gezi

Dünyanın En İlginç Deniz Feneri


Twitter'da Paylaş
0

Deniz fenerleri her zaman sembolik anlamlar taşıyan yapılardır ve İngiltere’nin Güney kıyısındaki bu deniz feneri en az rastlanan örneklerinden biri.

Deniz fenerlerinin yol gösterici olması bir çok anlam taşır. Gecenin karanlığını aydınlatmak, fırtınanın ortasında yolu göstermek için ışıklandırılıyor ve faydacı yönleri her zaman soyluların ve denizcilerin hikayeleriyle karışıyor. George Bernard Shaw’un bir zamanlar söylediği gibi “Sadece hizmet etmek için inşa edilmiş” özgecil binalar olan deniz fenerleri, görünüşleri, tepedeki ışık kuleleriyle birlikte neredeyse her zaman aynıdır. Ama İngiltere’nin Somerset bölgesinde özgün, değişik ve karakterize edilmiş yapısıyla Bristol Kanalı kıyısında yer alan deniz feneri yerli ve yabancı turistlerin odağı haline gelmiş.

Ayaklı deniz feneri olarak bilinen bu nadir örnek, küçük sahil kasabası Burnham-on-Sea’de Parrett Nehri’nin yakınında bulunan üç deniz fenerinden hala çalışan tek deniz feneridir. On bir metre uzunluğunda dokuz ahşap sütun üzerinde duran ve kırmızı bir çizgiyle süslenen deniz feneri, tuhaf bir kulübeye benziyor.

Diğerlerinin aksine bu deniz feneri manzaraya uyum sağlayamayacak gibi gözükür. İşaret ışığı her 0,75 saniyede bir yönüne bağlı olarak kırmızı veya yeşil bir ışık yayar. Zamanın ünlü mühendisi Joseph Nelson tarafından 1832 yılında inşa edilen deniz fenerinin amacı sürekli değişen kum havuzları ve gelgitler nedeniyle zor bir alan olan Bristol Kanalı üzerindeki gemilere rehberlik etmek.

Bu deniz feneri, yetersiz olan bir başka deniz fenerinin yerini aldı. Daha uzun bir fenerin kullanıldığı alan satılınca 1969’dan 1993’e kadar fener terk edildi. Günümüzdeyse bu ilginç deniz feneri sadece gemilere değil plajı gezenlere de rehberlik ediyor. Gelgit düşük seviyede olduğunda fenere yaklaşmak hala mümkün. Her ne kadar nesilleri tükenmeye başlasa da deniz fenerleri sahili ziyaret edenlerin ve denizcilerin yollarını aydınlatmaya devam ediyorlar.

Çeviri: Yaprak Sayın

(Faena)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR