Dünyanın En Uzun Sergisi

Dünyanın En Uzun Sergisi


Twitter'da Paylaş
0

David Altrath'ın Metro serisi İsveç’in Stockholm şehrindeki eşsiz metrosunu konu ediniyor. Metro istasyonlarında 1957 yılından beri yerel ve yabancı sanatçıların eserleri yer alıyor. O kadar çok eserle kaplanmış ki dünyanın en uzun sanat sergisi olarak kabul ediliyor.

Metroyu süsleyen duvar resimleri, heykeller ve diğer eserler resmen metro sisteminin uzunluğunu artırıyor ve metronun hiçbir sıkıcı tarafı kalmıyor. Eserler metroyu, dünyanın diğer metrolarından ayırarak eşsiz kılıyor. Hatta bazı duraklar, sanatçıların fikirlerinden esinlenerek yapıldı.

1950'de açılan metro,1977 yılında Samuelson tarafından metronun zengin tarihi ve 17. yüzyıla ait 1825'te yangın çıkmasıyla birlikte yok olan Makalos Sarayı'nı andırsın diye bir yeraltı bahçesine dönüştürüldü. 

Metroda yer alan dekorasyonların çoğuna sanatçılar bir şeyler ekleyerek onları kendi eserleri haline getirdi. Orijinal heykel ve resimler 1950'lerin sonlarında yapılmış olsa da T-Centralen isimli bir sanatçı birçok değişiklik yaptı. 1975'te Ultvedt insanlar rahatlasın diye imzası olan mavi çiçek motifleri ekledi.

Aşağıda yer alan fotoğrafların sahibi, Hamburg’da yaşayan 1995 doğumlu David Altrath aynı anda birçok farklı proje üzerinde çalışan bir fotoğrafçı. Çektiği fotoğraflar mimari, reklam ve manzara üzerine yoğunlaşıyor. Müşterileri arasında Google, Justizbehörde Baden-Württemberg, Denkmalbehörde Hamburg ve Achtung! gibi önemli isimler var.

(Fubiz)

 


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR