Genç İklim Aktivistleri Yalnızca Greta Thunberg’den İbaret Değil
27 Eylül 2019 İnsan Doğa

Genç İklim Aktivistleri Yalnızca Greta Thunberg’den İbaret Değil


Twitter'da Paylaş
0

Son zamanlarda Greta Thunberg BM’de yaptığı konuşmayla sürekli gündemde. İklim değişikliğine karşı mücadeleye kendini adamış, dünya liderleri dahil birçok insan onu dinliyor. Ancak gezegenimizin parlak bir geleceğe sahip olmasını sağlamak zor bir savaş ve Greta’nın desteğe ihtiyacı var. Onunla bu yolculuğu paylaşan bireyler arasında genç aktivistler var. Fotoğrafçı, model ve yazar Darby Freeman bununla ilgili bir tweet paylaştı: “Greta Thunberg ile birlikte bilmeniz gereken üç aktivist Autumn Peltier, Mari Copeny ve Xiye Bastida. Bu isimleri unutmayın ve iklimle ilgili konuşmalara dahil edin.” Bu tweet yetmiş binin üzerinde beğeni aldı ve birçok kez paylaşıldı. Daha da iyisi, diğer insanların yorum kısmına diğer aktivistlerin isimlerini yazmalarıydı.

Autumn Peltier

2004 doğumlu Autumn Peltier Anishinaabe-kwe ve Wikwemikong First Nation üyesi ve aynı zamanda uluslararası kabul görmüş temiz su savunucusu. “Su savaşçısı” olarak da bilinen Peltier 2018'de BM Genel Kurulunda suyun korunması konusunda dünya liderlerine konuştu. Büyük teyzesi Josephine Mandamin'den esinlenerek sekiz yaşındayken su adına savunuculuğa başladı.

Mari Copeny

"Little Miss Flint" olarak bilinen Mari Copeny, Michigan’da bulunan Flint şehrindeki çocuklar için savaşan on bir yaşında bir aktivist. Mari henüz sekiz yaşındayken, şehirde su krizi yaşandıktan sonra o ve kardeşlerine musluğu açmamaları söylendi. Bu zor zamanlarda çaresiz hissetmek yerine Mari topluma yardım etmeye ve Flint'teki çocuklar için savaşmaya karar verdi ve o zamandan beri durmadı.

Xiye Bastida
Bastida iklim değişikliğinin etkilerini ilk elden tecrübe etti. Kuraklığın olduğu ve ardından şiddetli yağışlar alan San Pedro Tultepec kasabasında büyüdü. O ve ailesi dört yıl önce New York'a taşındığında, Sandy Kasırgası’nın neden olduğu yıkıma şahit oldu. Böylece hasarı durdurmak için farklı yerlerden insanları bir araya getirmeye kendini adadı.

Isra Hirsi

On altı yaşındaki Minneapolisli aktivist Amerika İklim Grevi’nin kurucularından biri ve Green New Deal savunucusu. 

Artemisia Xakriaba

On dokuz yaşındaki Amazon yerlisi Artemisia Xakriaba, BM’nin önünde Bolsonaro’nun dediklerine karşı çıkarak ilgileri üstüne topladı. 

Diğer tweet’lerde yer alan isimler:

Hindou Oumarou İbrahim: Peul Yerlileri ve Kadınları koordinatörü

Isha Clarke: On altı yaşındaki genç aktivist Dianne Feinstein’a Green New Deal’a destek olup olmayacağını sorarak gündeme geldi.

Leah Namugerwa: Ugandalı on dört yaşındaki aktivist.

Xiutehzcatl Martinez: Earth Guardians'ın gençlik direktörü.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Boredpanda)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR