İnanılmaz ama gerçek ve ürkütücü!
11 Şubat 2017 Hayat Doğa

İnanılmaz ama gerçek ve ürkütücü!


Twitter'da Paylaş
0

Fotoğrafçı, fotoğraf çekerken tanık olduğu tarihi bir olayı kaydetmeyi başardı.

Fotoğrafçı James Balog ve arkadaşları buzulların fotoğrafını çekerken inanılmaz bir olaya tanık oldular. Olay Grönland’ta meydana geldi. James ve arkadaşları birkaç yıldır Kuzey Kutup Dairesi etrafında fotoğraflar çekiyorlardı. O gün de, hazırlayacakları belgesel için fotoğraf çekmeye başladılar. Ancak gözlerinin önünde gerçekleşecek inanılmaz olayı onlar da beklemiyordu.

Üstelik Amerikalı fotoğrafçı, yıllardır doğa fotoğrafçılığı yapsa da iklim değişikliğine inanmıyordu. Geçen yirmi yıl boyunca da bilim insanlarını küresel ısınma hakkında yaptıkları araştırmalar için eleştirmişti. [caption id="attachment_25353" align="aligncenter" width="800"] James Balog[/caption] James Balog şimdi, “İnsanların küresel ısınmaya neden olabilecek kadar güçlü olduklarına inanmıyordum. Bana hiç inandırıcı gelmiyordu,” diyor. Amerikalı fotoğrafçı yıllardır doğa fotoğrafçılığı yapsa da iklim değişikliğine inanmıyordu. Ancak Balog küresel ısınmanın doğayı nasıl etkilediği konusunda anlık bir bilinçlenmeye uğradı. National Geographic’in Kuzey Kutup Bölgesi üzerine düzenlediği fotoğraf yarışmasında, fotoğrafçı inanılmaz bir şeye tanıklık etti. https://youtu.be/hC3VTgIPoGU Balog’un en iyi eseri olan Chasing Ice belgeselinin ardından on yıl geçmişti ve Balog bu sefer eriyen buzullar üzerine fotoğraf çekmeye karar vermişti. Fotoğraf çekmeye gittiği sırada Balog inanılmaz bir kare yakaladı.

Balog ve arkadaşları, 75 dakika içinde büyük bir şehir büyüklüğündeki buz kütlesinin okyanusuna düştüğüne tanıklık etti.

Fotoğrafçının yakaladığı kareler Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi ve küresel ısınmanın ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne serdi. Üstelik James'ın tanık olduğu, küresel ısınma nedeniyle gerçekleşen ilk facia değil bu. Daha fazlası da olacak gibi gözüküyor. [caption id="attachment_25354" align="aligncenter" width="800"] Manhattan büyüklüğünde bir buz kütlesi yok oldu.[/caption] 2016’nın Kasım ayında Arktika’nın sıcaklığı normalin 20 derece üstündeydi. Bu rakam bilim insanlarının tahminlerinin bile üstünde. 2070 yılına kadar gerekli önlemler alınmazsa buzulların teker teker yok olduğuna tanıklık edeceğiz. Yine de bir şeyler yapmak için zamanımız var. Umarız ki videoyu izleyenler küresel ısınmanın ne kadar ciddi bir tehlike olduğunu şimdi daha iyi anlar. Küresel ısınmaya karşı birkaç kişi bir şey yapamaz. Ancak küresel bir dayanışmayla el ele verilirse ciddi değişiklikler yapılabilir Paylaşmayı ve insanları bilinçlendirmeyi unutmayın! Bu videoyu cihazlarınızda tam ekran büyüklüğünde izleyin!

tr.newsner.com


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR