İnsanlar ve Hayvanların Benzer Yönleri
31 Ekim 2017 Hayat Doğa

İnsanlar ve Hayvanların Benzer Yönleri


Twitter'da Paylaş
0

Hamamda bayılan ayılar, konuşan muhabbet kuşları. Hayvanlar sadece insanları taklit mi ediyor yoksa hayvanlar alemindeki dostlarımızla bildiğimizden çok daha fazla ortak yönümüz mü var?

Alet kullanmak

Yaygın kanının aksine alet kullanımı yalnızca insana has bir özellik değil. Primatlar da binlerce yıldır alet kullanıyor. Max Planck Enstitüsü araştırmacılarının ortaya çıkardığı bulgulara göre Batı Afrika'daki şempanzeler yaklaşık dört bin üçyüz yıldır kabuklu yemişleri aletle kırarak açıyor.

Ad koymak

İngiliz bilim insanları, şişe burunlu yunusların hemcinslerine adıyla seslendiklerini ortaya koydu. Diğer bir deyişle yunusların da insanlar gibi birer adı var ve birbirlerine bu adla sesleniyorlar. Araştırmalar yunusların genç yaşlardan itibaren kendilerine has bir dizi ıslık sesi geliştirdiğini gösteriyor.

Balık tutmak

Bir karga türü olan Yeni Kaledonya kargası sadece alet kullanma değil, alet yapma becerisine de sahip. Bilim dergisi Science 2002 yılında düz bir teli bükerek kabın içerisindeki yiyeceği çıkartmak için kanca olarak kullanan bir karga hakkındaki makaleye yer verdi.

Uzun süreli bellek

Domuzlar hemcinslerinin bazı davranışlarını bunları izleyerek öğrenebiliyor. Viyanalı bilim insanları kunekune türü domuzlarının bu becerisini belgeledi. Bu domuz türü bir kere öğrendiği davranışı, altı ay sonra da tekrarlayabiliyor. Bu da domuzların uzun süreli belleğe sahip olduklarının göstergesi.

Hayvancılık

Karıncalar hayvan yetiştirebiliyor. Yaprak bitlerinin istedikleri şeklide hareket etmesi için kimyasal bir madde yayıyor ve bu sayede onları daha yavaş hareket etmeye zorlayarak, kaçmalarını engelliyor ve yaprak bitlerinin taşıdıkları nektarı kullanıyorlar.

Aynada kendini tanımak

Güvercinler aynadaki aksinde kendisini tanıyabilen az sayıdaki canlı arasında bulunuyor. Aynada kendini tanıyabilmek, içgüdüleriyle ve zekasıyla hareket eden canlıları birbirinden ayıran en önemli özelliklerden biri kabul ediliyor.

Sosyal yaşam

Kanada'nın batı kıyılarının açıklarında kökleri yedi yüz bin yıl geriye uzanan iki orka topluluğu yaşıyor. "Residents" ve "Transients" olarak adlandırılan bu gruplar zaman zaman aynı ortamı paylaşsa da birbiriyle çiftleşmiyor. Residents olarak adlandırılan grup balıkla beslenirken, Transients ise memeli hayvanları avlıyor ve gıda sıkıntısı yaşandığı durumlarda bile bu alışkanlıklarından vazgeçmiyor.

(Deutsche Welle)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR