Jack London’ın Demir Ökçe Romanından Kapitalizm ve İşçi Sınıfıyla İlgili 10 Alıntı
26 Ağustos 2017 Liste

Jack London’ın Demir Ökçe Romanından Kapitalizm ve İşçi Sınıfıyla İlgili 10 Alıntı


Twitter'da Paylaş
0

1 “Babam iyi bir insandı. Kalbi temizdi, ama yaşamındaki acımasız koşullar onu yoldan çıkarmış, sakatlayıp köreltmişti. Efendileri baş canavarlar tarafından, düşkün bir canavara dönüştürülmüştü. Güçlü bir bünyesi vardı. Fakat makinenin çarklarına yakalanmış ve kâr elde etmek için ölümüne çalıştırılmıştı. Bir düşün. Kâr için.”

2 “İlkel ve yamyam kavimler bile, kapitalist sınıf kadar kaba ve zalim değildir."

3 “Demek ki, biz aciz insanlar yeryüzüne kalıcı barışı ve mutluluğu getirmek için katliam ve yıkım içinde mücadele ederek sonumuzu hazırlıyoruz.”

4 “Bu bir rüşvet… Eski bir numaradır bu. Sınıf mücadelesi kadar eski hem de, emekçi ordusunun liderlerini çalmak. Zavallı, ihanete uğramış emekçiler. Aynı numaralarla geçmişte ne kadar çok emekçi liderinin satın alındığını bir bilsen. Bir generali satın almak, ona ve tüm ordusuna karşı savaşmaktan daha ucuz, çok daha ucuzdur.”

5 “Piskopos’un söylediği tek bir kelime bile basılmayacak. Editörleri unutuyorsun. Sürdürdükleri yayın politikasına göre maaş alıyorlar. Politikaları ise, yerleşik düzeni tehdit edecek hiçbir şeye gazetelerinde yer vermemektir.”

6 “Kongre ve Senato saçma ve boş bir oyundan, bir güldürüden ibaretti. Halkın sorunları ciddiyetle tartışılıyor ve eski yöntemlere göre geçiştiriliyordu. Aslına bakılırsa her şey Oligarşi’nin fermanlarına anayasal usule uygunluk damgası vurmak için yapılıyordu.”  

7 “Öve öve bitirilemeyen modern toplumunuz kan üzerine kurulu, her tarafından kan fışkırıyor. Bu kıpkırmızı lekeden ne ben kaçabilirim ne de sizler.”  

8 “Kapitalistler ülkemizi çaldılar, siyasetimizi yozlaştırdılar, yargımızı bozdular ve bize aman vermeyerek kaba davrandılar; şimdi ise zalim egemenliklerine boyun eğmeyenleri öldürmeyi çözüm olarak sunuyorlar.”

9 “Canım sevgilim, ben bir işçi lideriyim. Kendimi satmam. Her şey bir yana, zavallı yaşlı babamın anısı ve ölümüne çalıştırılması bile bunu yapmama engeldir.”  

10 “Lanet olsun Demir Ökçe’ye! Yerlere serip, perişan ettiği insanlar yakında onu sırtından atacak. Mesaj yayıldığında, tüm dünyadaki işçiler ayaklanacak. Dünya tarihinde bir eşine daha rastlanmamış bir isyan olacak bu. İşçiler kendilerinden emin, dayanışma içinde ve ilk defa dünya çapında uluslararası bir devrim yaşanacak.”

(Jack London, Demir Ökçe, Çeviren: Erhun Yücesoy, Can Yayınları, 2012)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR