Jane Austen Hakkında 6 İlginç Bilgi: Sanılandan Açık Saçıktı
25 Ocak 2020 Edebiyat Liste

Jane Austen Hakkında 6 İlginç Bilgi: Sanılandan Açık Saçıktı


Twitter'da Paylaş
0

Jane Austen, ölümünün üzerinden iki yüzyıl da geçmiş olsa asla zamanı dolmayacak bir yazar. Her gün onun hakkında yeni bilgiler öğreniyoruz ve bu listede yazar hakkındaki ilginç özelliklerinden yalnızca birkaçını derledik.

1 Jane Austen düşünülenden daha açık saçıktı.

Austen oldukça renkli ve hareketli bir kadındı. Yazarın gençlik yıllarında yazdığı yazılarını inceleyen Fiona Macdonald da onu böyle tanımlıyor. Yazarın gençliğinde ve yetişkinliğinde yazdıkları kıyaslandığında önceleri yazdığı yazılarda genellikle “cinsel suçlar, kadınların sarhoşluğu ve şiddeti” gibi konuları ele aldığı görülüyor.

2 Gurur ve Önyargı dünyadaki en kolay şekil verilebilir olay örgüsüne sahip roman olabilir.

Bridget Jones, Gelinim Olur Musun? (Bride and Prejudice), Aşk ve Gurur ve Zombiler gibi birçok yapım bu romanın olay örgüsünün ne kadar popüler olduğunu ve her yapım için nasıl şekillendirilebileceğini gösteriyor. Lucy Scholes de bu yapımları inceliyor ve dediğine göre, “Austen eserlerinde popüler hayal gücünü ortaya çıkarıyor.” 

3 Gurur ve Önyargı’nın değişimine sebep olan bir BBC dizisiydi.

Colin Firth. Islak gömlek. Devam edelim mi? Bu sahne aslında romanda yoktu. Nicholas Barber’a göre Andrew Davies’in BBC dizisi, o dönemin bastırılmış İngiltere’sine bir cinsellik boyutu eklemiş ve dönem dizisi kavramını değiştirmişti.

4 Jane Austen, ABD’de bir akım başlattı.

Şaşırtıcı ama kendilerine Janeites diyen bir grup on dokuzuncu yüzyıla özgü kıyafetler giyip partiler düzenliyor. Jane Austen hakkında araştırma yapan bir uzmanın dediğine göre, çay partisi düzenlemek onlara da saçma geliyor ama buradaki amaçları çok sevdikleri yazarın kendi dünyasıyla bir şekilde bağlantı kurmak. Bu da aslında saçma bir durum değil.

Sanditon romanıyla ilgili bir illüstrasyon.

5 Austen’ın müzik arşivine ulaşabilirsiniz.

İçinde yetenekli genç bir kadının piyano çaldığı bir sahne yoksa o film Jane Austen filmi olamaz. Southampton Üniversitesi’nin sayesinde yazara ait altı yüz esere ulaşabiliyoruz. Austen piyano çalmasının yanı sıra şarkı da söylüyordu ve birçok müzisyene ilham kaynağı oldu.

6 Kendinizi her ne kadar Jane Austen hayranı olarak tanımlasanız da büyük ihtimalle bu romanı okumamışsınızdır.

Sanditon, Jane Austen’ın son eseriydi. Aslında bu romanın bir komedi kitabı olması planlanıyordu ama Austen hastalanıp dört ay sonra öldüğünde kitabı da yarım kaldı.

Çeviren: Deniz Saldıran

(BBC Culture)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR