John Steinbeck'in Bitmeyen Kavga Romanından Sınıf Mücadelesiyle İlgili 10 Unutulmaz Alıntı

John Steinbeck'in Bitmeyen Kavga Romanından Sınıf Mücadelesiyle İlgili 10 Unutulmaz Alıntı


Twitter'da Paylaş
0

1 “Evde durmadan bir şeylerle mücadele ederdik, çoğunlukla da açlıkla. Peder patronla kavga halindeydi. Bense okulda kavga ederdim. Fakat her seferinde kaybettik. Bu hep böyle olduğundan giderek kaybetmenin kader olduğu fikri kafamıza yerleşmişti. Peder, köpek sürüsü tarafından köşeye sıkıştırılmış bir kedi gibi kavga ederdi. Önünde sonunda bir köpeğin onu öldüreceği kesindi; yine de dövüşmekten vazgeçmedi. Ne kadar umutsuz bir durum olduğunu anlayabiliyor musun? İşte böyle bir umutsuzluk ortamında büyüdüm.”

2 Jim, zorlu, titizlik isteyen daktilo yazma işine yeni başlamıştı ki, Joy, yataktan kalkıp yanına geldi. “Malları kim üretir?” diye sordu. “Şey… İşçiler,” dedi Jim. “Peki kâr kimin cebine girer?” “Sermayeyi yatıranların.” Joy bağırdı. “Ama onlar hiçbir şey üretmiyor ki. Kârı almaya ne hakları var?”

john steinbeck

3 “Sanırım bu grevi kaybedeceğiz. Fakat burada o kadar gürültü koparttık ki, herhalde pamukta greve gerek kalmayacak. Şimdi gazeteler bizim olay çıkardığımızı yazıyor. Ama biz işçilere bir arada mücadele etmeyi öğrettik; işçilerin bir araya geldiğinde gittikçe daha büyük, daha büyük bir kitle haline gelebildiğini gösterdik, anlıyor musun? Kaybetsek ne çıkar ki? Yaklaşık bin işçi burada nasıl greve gidildiğini öğrendi. Bütün işçilere bir arada mücadele etmenin gerekliliğini öğrettiğimizde belki… belki Torgas Vadisi, bu vadinin büyük kısmı üç kişinin elinde kalmayacak artık. Bir işçi daldan elma kopardı diye hapse girmeyecek, anlıyor musun? Fiyatı yüksek tutmak için elmaları nehre dökemeyecekler. Hele senin ve benim gibi insanların bağırsaklarını çalıştırma için elmaya ihtiyacı varken, anlıyor musun? Bütüne bakmalısın London, yalnızca bu küçük greve değil.”

4 “İnsanlar birlikte çalışmayı sever. İnsanda, birlikte çalışma açlığı vardır. On kişinin, bir kişinin kaldırabileceği yükün on iki mislini kaldırabileceğini biliyor muydun? Küçük bir kıvılcım onları harekete geçirebilir.”

5 “Sen hiç üreticinin yükselmesi için yeterli beceriye sahip olduğun halde işten atılıp yerine bir başkasının konduğu bir yerde çalıştın mı? Hiç şirkete bağlılıktan söz edilip aslında bu bağlılığın insanların birbirini ispiyonlaması anlamına geldiği bir yerde bulundun mu? Canı cehenneme, kaybedecek hiçbir şeyim yok.”

john steinbeck bitmeyen kavga

6 “Görmek istiyorum,” dedi Burton. “Parmağını kestiğin zaman yara mikrop kapar, şişer ve ağrımaya başlar. Şişme, vücudun direnişidir, ağrı ise savaş. Kimin kazanacağını bilemezsin ama ilk muharebe alanı yaradır. Eğer hücreler ilk muharebeyi kaybederse mikrop yayılır ve kola doğru ilerler. Mac, bu küçük küçük grevler enfeksiyon gibidir. İnsanların içine bir şeyler girdi, hafif ateş başladı ve lenf bezleri takviye birlikleri gönderdi. Görmek istediğim için yaranın olduğu yere gidiyorum.” “Grevin yara olduğunu mu düşünüyorsun?” “Evet. Grup halindeki insanlar daima bir çeşit enfeksiyon kapar. Bu da işin kötü yanı gibi görünüyor. Görmek istiyorum Mac. Grup halindeki insanları gözlemlemek istiyorum, onlar bana, bildiğimiz tek tek insanlardan farklı olarak, yeni tür birer birey gibi görünüyor. Bir gruba ait olan kişi artık kendisi değildir. Kendisinden farklı bir organizmanın içindeki bir hücredir. Nasıl vücudunu oluşturan hücreler sonuçta seni oluşturdukları halde senden farklıysalar, aynen öyle. İnsanlar ‘kitle çılgındır, ney yapacağı belli olmaz’ derler. Neden insanlar kitleye tek tek bireyler olarak değil de, kitle olarak bakar? Kitle, bir kitle olarak aşağı yukarı her zaman mantıklı hareket eder.”

john steinbeck bitmeyen kavga

7 “Siz pratik adamlar daima midesi olan pratik insanlara liderlik edersiniz. Ve bir şeyler daima yoldan çıkar. Adamlarınız yoldan çıkar, sağduyunun yolunu izlemez ve siz pratik adamlar bunu inkâr edersiniz ya da üzerinde düşünmeyi reddedersiniz. Biri çıkıp midesi olan bir insanın sizin kurallarınızda belirtilenden fazla bir şey olup olmadığı üzerine sorgulamalara girdiği zaman da ‘hayalci, mistik, metafizikçi’ diye ulumaya başlarsınız. Bilmiyorum neden pratik bir adama bunlardan söz ediyorum. Bütün tarih boyunca, midesi olan insanlara liderlik eden pratik bir insan kadar kafası karışı olan biri daha görüşmemiştir.”

“Öfke,” diye bağırdı yaşlı adam. “İşte bu. Bir kavgaya gireceğinde aklın başından gider, kan beynine sıçrar, boğazında bir şeyler düğümlenir, içini bulandıran bir şeyler olur, öyle değil mi? Tam da bu. Ama tek bir kişide değil. Herkes, milyonlarca ve milyonlarca insan tek bir kişiye dönüşüyor, ezilmiş ve açlık içindeki bir deve, işte o dev artık boğazının düğümlendiğini hissediyor. Yığın, ne olup bittiğinin farkında değil ama devin tepesi attığında hepsi orada olacak.”

bitmeyen kavga john steinbeck

“Amerikan ulusu herkesin birlikte çalışması ve yardımlaşması sayesinde büyük bir ulus olmuştur,” dedi ciddi bir havada. “Amerikan işçisi dünyada en iyi durumda olan işçidir ve en yüksek ücreti alır.” “Bir Çinli günde yarım sent alarak karını doyuruyor mu? Açlık içindeysek aldığımız ücretin ne önemi var ki?”

10 “Bir ağaç dikip onun nasıl büyüdüğünü ellerinizde hissetmediniz ki. Hiçbir şeye sahip olmadınız, gidip elma ağacınıza ellerinizle dokunmadınız. Ne anlarsınız siz?


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR