J.R.R. Tolkien’le İlgili Az Bilinen 10 Gerçek
3 Şubat 2019 Edebiyat

J.R.R. Tolkien’le İlgili Az Bilinen 10 Gerçek


Twitter'da Paylaş
0

Yarattığı fantastik dünyalar gibi, J.R.R. Tolkien’in de hayatı gizemlerle, ilginçliklerle dolu. Bu listede 1892 yılında doğan yazarın en sıkı hayranlarınca bile pek bilinmeyen bilgileri bulacaksınız.

1 Heyecana karşı doğal bir yeteneği vardı

Eski İngilizce ve Eski Norveç edebiyatı dilbilimcisi ve uzmanı olan Tolkien aynı zamanda 1925-1959 yılları arasında da Oxford Üniversitesi’nde profesörlük yapmıştı. Kontratına göre sadece 36 tane vermesi gerekirken yılda 70-136 arasında onlarca ders veren yorulmaz bir eğitimciydi. En sevilen yönü ise dersi öğretiş şekliydi. Toplum içinde oldukça sessiz ve gösterişsiz olmasına rağmen sınıfta Oxford’un diğer öğretmenlerine hiç benzemezdi. Partilere kutup ayısı kılığında gider, Anglosakson savaşçısı kıyafetleri ve elinde baltasıyla komşularını kovalar ve dükkân sahiplerine ödeme olarak takma dişlerini bırakırdı. Öğrencilerinden birinin de dediği gibi, “sınıfı bir odadan çayır çimenliğe dönüştürebilirdi.”

2 Hayranlarının çoğunun “akıl hastası” olduğunu düşünürdü

Tolkien’e göre kendisi ilk olarak bir eğitimci, ikinci olarak ise bir yazardı. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi yazarın mit kavramını somutlaştırmak için yaptığı girişimlerdi. Fakat bu dizilerin ulaştığı başarının pek de farkında değildi. Yıllar boyunca yazdıklarının uyarlamalarını reddetti, eleştirdi ve kötüledi çünkü bu uyarlamaların orijinaldeki epik ölçütü ve asil amacı taşımadığını düşünüyordu. Yüzüklerin Efendisi hayranlarına karşı da şüpheciydi. Onların eserin değerini bilmediğini düşünürdü. Legolas gibi giyinen hayranlar karşısında dehşete kapılırdı.

3 İşini çok severdi

Tolkien için kurmaca yazmak bir hobi gibiydi. Onun için en önemli işi akademik çalışmalarıydı. Beowulf, Orta İngilizce Sözlüğü, Sir Gawain ve Yeşil Şövalye’nin modern çevirisi gibi işlerle meşgul olurdu.

jrr tolkien

4 Romantik bir âşıktı

Yazar on altı yaşındayken Edith Bratt’e âşık oldu. Katolik bir papaz olan vasisi ise vesayeti altında bulunan bu gencin Protestan biriyle görüşüyor olmasından memnun değildi ve Tolkien’in yirmi bir yaşına gelene Edith’le görüşmesini yasakladı. Tolkien bu yasağa uydu, yıllarca Edith’in özlemini çekti ama kaderini değiştiren o doğum gününde her şey farklı bir hal aldı. Edith’le tren yolu viyadüğünün altında buluştu. Edith de başka bir adamla olan nişanını bozdu ve Katolik oldu. Evlendiler ve ölene kadar birlikte oldular.

5 C.S. Lewis’le Olan Arkadaşlığı Bilinenden Farklıydı

Tolkien’in arkadaşı ve Narnia Günlükleri’nin yazarı C.S. Lewis de Oxford’da öğretmendi. Bu ikili en yakın arkadaşlar ve güvenilir sırdaşlar olarak görülürdü. Fakat gerçekte oldukça sorunlu bir ilişkileri vardı. Hatta Lewis’i Hristiyan olması için ikna eden de Tolkien’di. Başlarda gayet iyi anlaşırken söylenene göre Edith’in bu dostluğu kıskanmaya başlamasıyla işler değişti. Aynı zamanda Lewis’in Katolik karşıtı davranışları ve skandallarla dolu hayatı Tolkien’i rahatsız ediyordu. Eskisi gibi yakın olmasalar da hiçbir zaman ayrı düşmediler. Lewis öldükten sonra Tolkien kızına yazdığı mektupta şöyle dedi: “Bu zamana kadar sanki yaşlı bir ağaç yapraklarını teker teker kaybediyormuş gibi hissettim. Sanki ağacın köklerini baltalıyorlar.”

6 Kulüplere Gitmeye Bayılırdı

Elbette müfredatla bağlantılı olan, okul çıkışı kulüplere. Tolkien hangi okula giderse gitsin hemen edebiyat ve bilimsel kulüplere giderdi. Leeds Üniversitesi’ndeyken Viking Kulübü’nü kurmuştu. Oxford’dayken ise edebi tartışma grubu olan Inklings’i kurdu.

jrr tolkien

7 Yazdığı Savaş Sahneleri Uydurma Değildi

Tolkien, Birinci Dünya Savaşı gazisiydi. Savaştayken Fransa’da teğmen olarak görev yaptı. Somme Muharebesi gibi savaşın en kanlı deneyimlerine şahitlik etti. Frodo ve Sam’in Mordor’a yaptığı yolculuktaki yoklukları da Tolkien’in siperlerde yaşadığı zorluklardan, eve dönerken yakalandığı hastalıklardan geliyordu. Hatta en yakın arkadaşlarından birini bu savaşta kaybetti. Tüm bu deneyimler sözcüklerine de yansıyan trajedinin farkındalığını oluşturuyordu.

8 Zevk için yeni diller yaratırdı

Mesleği gereği dilbilimci olan Tolkien zihnini canlı tutmak için Elfçe, Quenya ve Sindarin dilleri gibi yeni diller icat ederdi. Hatta bu kurmaca dillerinde şiirler, şarkılar yazardı. Orta Çağ Gal dili gibi eski dilleri de yeniden düzenlerdi.

9 Ölümünden sonra birçok eseri yayımlandı

Birçok yazar ürettiği eserlerinden memnundur ama Tolkien bunlardan biri değildi. Karalamaları, rastgele aldığı notları, taslakları yayınlamayı aklından bile geçirmemişti. Bunların çoğu o öldükten sonra gözden geçirildi, düzeltildi ve yayınlandı. İşin birçoğunu oğlu Christopher üstlendi.

10 Nazilerin ona olan hayranlığı karşılıklı değildi

Tolkien’in Eski Norveç dili ve Alman tarihi, dili ve kültürüyle ilgili akademik çalışmaları Nazi elitleri arasında oldukça popüler olmuştu. Eski Alman medeniyetini tekrar canlandırmak isteyen Naziler için eşsiz bir kaynak görevini görüyordu. Fakat Tolkien Hitler ve Nazi partisinden nefret ederdi ve bu düşüncesi saklamazdı. Hatta Alman yayıncı Nazi kuralları gereğince yazarın “Aryan” olduğunu onaylamasını isteyince Hobbit’in Almanca çevirisini yasaklamayı bile düşündü. Buna karşılık oldukça iğneleyici ve sert bir mektup yazdı ve, “Keşke Yahudi atalarım olsaymış” dedi.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Brian Gottesman, Mental Floss)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR