Kitaplarının Film Uyarlamalarından Nefret Eden 10 Yazar
23 Ekim 2017 Kültür Sanat Sinema

Kitaplarının Film Uyarlamalarından Nefret Eden 10 Yazar


Twitter'da Paylaş
0

Stacy Conradt

İzleyiciler tarafından beğenilen filmlerin çoğu aslında kitaplardan uyarlanmıştır. Fakat bu filmlerin çok beğenilmesi, kitapların yazarlarının da beğendiği anlamına gelir mi?

1 P.L. Travers - Mary Poppins

Disney filmi Mary Popping hepimizin hafızasında neşeli bir çocukluk anısı. Fakat eserin yazarı P. L. Travers içinse unutamadığı bir travma. Aslında film senaryosunu okuyup onaylamasına rağmen yaptığı düzeltilerin neredeyse hepsi yok sayılmış. Travers’a göre yapımcılar hikâyenin eğlenceli tarafına odaklanırken, Mary Poppins’in katı tarafını geri plana atmışlar. Birkaç tartışmalı toplantıdan sonra da yazar gönülsüzce kabul etmiş. Filmin ilk gösteriminde ise tamamını ağlayarak seyretmiş ve Disney’in devam filmlerini çekmesini reddetmiş.

2 Stephen King – Cinnet

Stephen King eserinin film uyarlamasını izleyince Kubrick’in kitabına yaptığı müdahalelerden nefret etmiş. “Kubrick’in hayranıydım ve ondan harika bir iş çıkarmasını beklemiştim. Filmi izleyince büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Kubrick karakterlerdeki kötüye odaklanmış ve filmi bir trajediye dönüştürmüş. Kendisi filme inanmadığı için, onu izleyenler için de inanılmaz kılmış.” King, Jack Nicholson’ın performansını da beğenmemiş. Yazara göre bu karakterin otele gelmeden önce deli olmadığı gerçeği oldukça önemli. Fakat Nicholson’ın performansında sanki karakter hep deliymiş gibi anlaşılmış.

3 Anne Rice - Vampirle Görüşme

Vampirle Görüşme’nin film kadrosu tamamlandığında Anne Rice bu kadroyu “çok tuhaf” bulmuş ve bundan sonrasının nasıl olacağını hayal bile edememiş. Filmi seyrettiğinde ise Tom Cruise’un performansını beğenmiş ve kendisini tebrik etmiş. Fakat başroldeki kadın oyuncuyu hiç beğenmemiş ve takipçilerine bu kötü uyarlamayı seyretmemelerini söylemiş.

4 Winston Groom - Forrest Gump

Film yapımcılarına uyarı: Devam kitapları yazılmadan önce yazarı kızdırmayın!

Hollywood yapımcıları bu uyarıyı dinlememiş ve Forrest Gump’ın hikâyesindeki bazı önemli olayları çıkarmış, bazı konuşmaları sansürlemiş. Bunun üstüne yazar da devam kitabına şöyle başlamış, “Hiç kimsenin hayat hikâyenizin filmini çekmesine izin vermeyin. Bu film iyi de olsa kötü de olsa fark etmez.” Groom’un kızgınlığını haksız bulmak imkânsız, üstelik kendisi ona vaat edilen kârın yüzde üçü olan ödemeyi de alamamış. Yapımcıların bahanesi ise filmin kâr getirmemesiymiş. Filmin aldığı altı akademi ödülünün teşekkür konuşmalarında yazarın adı bile geçmemiş.

5 J.D. Salinger - My Foolish Heart

Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı neden beyazperdede izleyemiyoruz diye düşündüyseniz bunun sebebi Salinger’ın pişmanlığı. 1940’ların sonunda yazar Sarsak Dayı isimli öyküsünün beyazperdeye aktarılmasına izin verdi. İzlediği bayık aşk hikâyesi onu o kadar çok utandırmıştı ki bir daha asla böyle bir şeye izin vermemeye yemin etti.

6 Anthony Burgess – Otomatik Portakal

Anthony Burgess kısa romanından uyarlanan bu filmden nefret etmekle kalmadı, bu hikâyeyi yazdığına bile pişman oldu. “Beni tanınır yapan ve en iyi kitabım aslında reddetmeye hazırlandığım bir kitap. Kaç yıl önce yazmışım ama üç haftada paraya para demedi. Şimdi herkes bunu konuşuyor. Herkes yapmaya çalıştığım şeyi yanlış anlıyor. Bu kitabı sırf bu yüzden yazmamalıydım.”

7 Bret Easton Ellis - The Informers ve Amerikan Sapığı

Bret Easton Ellis film uyarlamalarının harika olduğunu düşünmemiş ama diğer yazarlara göre hissettiği nefret çok daha büyük ölçüde. 2009 yapımı The Informers için şöyle demiş: “Filmin başarılı olmamasının birçok sebebi var ama bu sebeplerin hiçbiri benim suçum değil.”

Ellis, Amerikan Sapığı’nın ise hiç çekilmemiş olması gerektiğini söylemiş. “Bu, filme uyarlanmaması gereken bir kitaptı. Bence buradaki sorun bu eserin bir romanmış gibi görülmesi. Güvenilmez bir anlatıcısı olan bir roman ve cevaplanması gereken bir sürü sorusu var. Filmi çekerken de istediğin kadar muğlak bir anlatı oluşturabilirsin ama bu sapığın kafasında olanları bilince hikâye ilgi çekici olmuyor.”

8 Roald Dahl - Charlie’nin Çikolata Fabrikası

İlk filmdeki büyük cam asansörün neden ikinci versiyonda olmadığını hiç düşündünüz mü? Yazar Roald Dahl’a göre film oldukça kötüymüş. Gene Wilder’ın performansı ise “kendini beğenmiş” ve “abartılı”ymış. Yönetmenin ise ne yeteneği ne de bir sezgisi varmış. Yazar da hayatta olduğu sürece film yapımcılarının hiçbir eserine dokunamayacağına dair yemin etmiş.

9 Ken Kesey – Guguk Kuşu

Guguk Kuşu ödül törenlerinin vazgeçilmez filmi haline gelse de Ken Kesey bundan hiç etkilenmemiş. Aslında film çekilmeden önce yapım şirketiyle beraber çalışmak konusunda anlaşmış ama sonradan bu birliktelikten ayrılmış. Filmin yayına girmesinin ardından uzun bir süre izlemediğini iddia etmiş ve yapımcıların önemli noktalarını atladıklarını düşünmüş. Fakat sonraları karısının dediğine göre aslında filmin çekilmiş olmasından memnunmuş.

10 Richard Matheson – Ben Efsaneyim

Yazar Matheson kitabının tüm uyarlamalarından rahatsızmış. İlki The Last Man on the Earth için “Hikâyeme genel hatlarıyla bağlı kalsalar da başrol oyuncusu Vincent Price her anını yazmaktan büyük keyif duyduğum karakter için yanlış bir seçimdi. Yönetmenin de yetersiz olduğunu düşünüyorum,” demiş. Will Smith’in başrolünde olduğu uyarlama için de “Hollywood benim kitabımdan neden bu kadar büyülendi anlamıyorum. Sonuçta benim yazdığım şekliyle filme çekmiyorlar. Kitabımı beğeniyorlar ama filme çekerken değiştiriyorlar,” diyerek isyan etmiş.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Mental Floss)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR