Metro Yolculuğunuz İçin Öyküler

Metro Yolculuğunuz İçin Öyküler


Twitter'da Paylaş
0

Subway Reads genç okurlara ulaşmak için yeni bir yol...

Amerika’nın en büyük yayınevi grubu Penguin Random House, Ağustos ayında New Yorklulara eşsiz bir hizmet getirdi. Subway Reads (Metro Okumaları) adlı internet sitesi yolculara, telefon ve tabletlerine indirebilecekleri novella, kısa öykü ya da romanlardan kısa pasajlar sunuyor.

Penguin Random House daha önce de kuruluşunun 80. yılını kutlamak amacıyla Londra metrosunda benzer bir e-kitap kampanyası başlatmıştı. Ancak bu seferkinin farkı, hizmetin tamamen ücretsiz olması.

Subway Reads yolculara beş adet novella ya da kısa öykü sunuyor. Üçü son dönem çağdaş yazarlardan: Lee Child’dan “High Heat”, Lisa Gardner’dan “3 Truths and a Lie” ve Alexander McCall Smith’ten “At the Reunion Buffet” adlı öyküler. Öteki ikisiyse klasiklerden: F. Scott Fitzgerald’ın dilimize “Ritz Büyüklüğünde Bir Elmas” olarak çevrilen novellası ve Edgar Allan Poe’nun “Morgue Sokağı Cinayeti” adlı dedektiflik öyküsü. Bunun dışında kurmaca ve kurmaca dışı birçok kitaptan kısa pasajlar bulunuyor. Üstelik yolcular, indirecekleri metinleri metrodaki yolculuk sürelerine göre seçebiliyor. Örneğin on dakikalık bir yolculuk için on sayfalık ya da yirmi dakikalık bir gezi için yirmi sayfalık birer metin.

Kolayca paylaşım yapmak için metinler içinde kısayollar da mevcut. Okur beğendiği bir alıntının üzerindeki Twitter sembolüne tıkladığında alıntıyı Twitter hesabından paylaşabiliyor.

İlk tanıtımı Amerikalı çoksatar yazar Harlan Coben’la metroda yapılan Subway Reads’in genç okurlara ve internet nesline ulaşmak için yeni bir yol olduğu belirtiliyor. Ancak New York Times’ın haberinde yer alan röportajlarda yolculardan biri grafik tasarımcısı olduğu için bilgisayar başında ve telefona bakarak yeterince zaman geçirdiğini, bu nedenle eline kitap alarak sayfa karıştırmanın ona iyi hissettirdiğini söylüyor: “E-kitap bana göre değil, ben kitap okurken dokunsal bir deneyimi tercih ederim.”

Subway Reads, New York Metrosu’nun, Penguin Random House’un ve Amerika’da toplu taşımada kablosuz internet hizmeti sunan ve Büyükşehir Toplu Taşıma Müdürlüğü ile sözleşmesi bulunan şirket Transit Wireless’ın ortaklığıyla meydana gelmiş bir proje. Ücretsiz metin indirme hizmetiyse sekiz hafta boyunca devam edecek. Projenin bir başka amacı da toplu taşımada bir milat olan kablosuz internetin tanıtımı. New York’ta şu anda 175’ten fazla metro istasyonunda kablosuz internet hizmeti mevcut. Yılın sonuna kadar bu hizmeti tüm istasyonlarda sunarak sayının 278’e çıkarılması planlanıyor. Aynı zamanda, yolcular metroda okudukları kısa pasajların ya da öykülerin e-kitabını satın aldığında gelir yayınevi ile Büyükşehir Toplu Taşıma Müdürlüğü arasında paylaştırılacak.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR