Norveç Yazlık Evlere Gitmeyi Yasaklıyor
19 Mart 2020 Ne Haber Sağlık

Norveç Yazlık Evlere Gitmeyi Yasaklıyor


Twitter'da Paylaş
0

Hükümet uyardı: Sadece yazlık evinizde daha keyifli vakit geçirmek için kırsal bölgelerdeki hastanelerin kapasitesini aşmasına sebep olmayın

Koronavirüsle aranıza mesafe koymaya çalışırken yazlık evlerinize gitmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Küresel salgın ülkede yayılmaya devam ederken Norveç hükümeti bu mesajı yayınladı. Başbakan Erna Soldberg, kırsal bölgelerdeki evlerine kapanan yurttaşlara, şehirdeki evlerine geri dönme çağrısı yaptı.

Sert önlemlerin makul sebeplere dayanıyor. İskandinavya’da yazlık evler epey yaygın ancak bu tip bölgelerin kalıcı nüfusu genelde çok az ve dağınık. Norveç’in en büyük iki kenti arasındaki dağlık bölgede bulunan Hallingdal gibi bölgelerin nüfusu hızla değişebiliyor: Kışın sadece 21 bin kişinin yaşadığı bölgenin nüfusu yazın 120 bini aşıyor.

Küçük şehirlerin belediye başkanları, Oslo ve Bergen gibi şehirlerden kırsal bölgelere yaşanacak yoğun akışla gelenler hastalanmaya başlarsa, işlerin kontrolden çıkabileceğini söyledi. Sadece virüs daha hızlı yayılmakla kalmayabilir, daha da önemlisi, yerel hastaneler kapasitesini aşabilir. Bu yüzden hükümet, gerektiği takdirde kullanılacak hastanelerin kapasitesi ve sağlık hizmeti daha uygun olduğu için şehirde yaşayanların şehirde kalmasını istedi.

Bu mesaj, kırsal bölgelerdeki tesislerinin kapasitesi daha düşük olan diğer ülkelerde de yankılanabilir. Norveç dışında çok az ülkede nüfus bu şekilde yer değiştirdiği için risk daha düşük olabilir. Ancak kırsal bölgelere yerleşerek kendini karantina altına alan kişi sayısı kapasiteyi aşarsa, yerel yöneticilerin hastalıkla başa çıkma planları aksayabilir. Yerinizden ayrılmaya karar vermeden önce, en azından alacağınız sağlık hizmetini göz önünde bulundurmak yararlı olabilir.

CityLab'deki yazıdan kısaltarak çeviren: Ata T.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR