Okumak Sizi Daha İyi Bir İnsan Yapar mı?
3 Temmuz 2019 Ne Haber Edebiyat

Okumak Sizi Daha İyi Bir İnsan Yapar mı?


Twitter'da Paylaş
0

Araştırmalar bunun ne okuduğunuza bağlı olduğunu söylüyor.

2012 yılında, kitapçılar ve kitap kulüpleri Kayıp Kız‘ı konuşurken, önemli bir niteleyici özellik Flynn’ın hızlı hikâyesinin tasviriyle bağlantılı bulunmuştu: Bu sadece bir gerilim değil, bu edebi gerilim. Çok kötü giden bir evlilik hakkındaki bir kitap mevzu bahis olduğunda, “edebi” tanımı sadece hikâyede ne olduğuyla değil, aynı zamanda karakterlerin içsel hayatlarındaki ince detaylara da dikkat ettiğini söyler.

Doğal olarak kendisini sadece gerilim (ya da romantik, fantezi) yazmaya adamış bazı yazarlar “edebi” ayrımıyla anlaşmazlığa düşerler, çünkü bu onların çalışmalarının altını boşaltır. Ve gerçekten de, dikkat çeken tartışmalar, aranan ve önerilen kitaplardan ziyade, bir pazarlama aracı olarak belirtilen tür kategorilerine karşı yapılmıştır.

Edebi kurgular, belirli bir türdeki kitaplara göre daha çok empati yaratıyor olabilir.

Ama David Kidd ve Emanuele Castano tarafında yürütülen yeni bir çalışmaya göre, “edebi” etiketi taşıyan kitaplar okurlara eşsiz yararlar sağlayabilir.

1000’den fazla katılımcıdan duyguların ifade edildiği çeşitli fotoğrafları tanımlamadan önce, hatırladıkları edebi isimleri işaretlemeleri istendi; edebi farkındalık ve duygusal zekâ arasında pozitif bir korelasyona ulaşıldı. Araştırmada katılımcılar empati seviyelerini kendileri belirtti ve günlük hayatlarında daha fazla edebi kurgu okuyanlar, başkalarının duygularını tanımakta daha iyi çıktılar.

The Guardian’daki çalışmanın raporunda, Kidd şöyle belirtti: "Tüm kurgular aynı şekilde aynı psikolojik süreçleri göstermiyor (...) zamanla, düzenli bir şekilde kurgu okumak kişilerarası algıdaki farklılıklarla bağlantılı fakat düzenli olarak belirli bir tür okumakla değil."

Reader’s Digest, çalışmanın yazarlarının bile “sonuçların bir ‘edebi kurgunun üstünlüğü’ne kanıt olarak görülmemesi” gerektiğini paylaştı. Bunun sebebi, buna benzer sonuçların 2013’te tartışmaya yol açmasından kaynaklanmış olabilir.

Özetle, sevgili okurlar, ne okumak istiyorsanız onu okuyun. Fakat bilin ki Toni Morrison, Harper Lee, Don DeLillo ve benzerleri gibi klasikleri okumak, size daha büyük katkılar sağlayabilir.

(Huffpost)

Çeviren: M. Gizem Erkol


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR