Penguin’in Yeniliklere İmza Atan 10 Kitap Kapağı
15 Ekim 2019 Tasarım Kitap

Penguin’in Yeniliklere İmza Atan 10 Kitap Kapağı


Twitter'da Paylaş
0

1935’den bu yana kitap basan Penguin tarihin en ikonik kapaklarını yarattı. Seksen yılı aşkındır yayıncılık dünyasında tutunması bir yana, Penguin’in bastığı kitaplar hâlâ sevilerek alınıyor. Penguin için tasarım yapanlar arasında efsanevi Jan Tschichold ve grafik tasarımcı Romek Marber de var. Kurgudan düzyazıya, klasiklerden derlemelere birçok eserde bir araya gelerek harikalar yarattılar. Bu yazıda ortaya çıkan kapak tasarımlarının en güzel on örneğini bulabilirsiniz. Bu kapaklar aynı zamanda Penguin’in tarihini anlatıyor.

The Compleat Angler, Izaak Walton

Tasarımcı: Edward Young

İllüstratör: Richard Jefferies

Yayın yılı: 1939

Ait olduğu koleksiyon: The Horizontal Grid

Penguin bu tarz kapaklara ait kitapları piyasaya ilk sürdüğünde tasarımcı, sanat direktörü ve matbaacı arasındaki çizgi bir hayli silikti. Edward Young bu kapakları ve Penguin’in logosunu tasarlayan isimdi. Renk kullanımı kitapların türüne göre yapılıyordu. Başlarda turuncu kurgu, yeşil polisiye, koyu mavi biyografi, kırmızı oyunlar ve sarı psikolojik romanlar için kullanılıyordu.

2 The Rights of Man, H. G. Wells

Tasarımcı: Edward Young

Yayın yılı: 1940

A Sense of Urgency: Penguin Özel Dizisi’ne ait 

Kasım 1937’de Penguin, Özel Koleksiyonu'nu başlattı, bu dizide yer alan kitaplar gazetecilik ve güncel olayları irdeliyordu. Kapak başlığı büyük, koyu harflerle kaplıydı, bu daha önce yapılmamış bir değişiklikti. Dizi 1937’den 1944 yılına kadar sürdü.

3 A Book of Toys, Gwen White

Tasarımcı: Gwen White

İllüstratör: Gwen White

Yayın yılı: 1946

King Penguins Koleksiyonu’na ait

Bu, Penguin'in ciltli kitap alanındaki ilk girişimi oldu. King Penguins bir dizi olarak ve önceki Penguen kitaplarına göre çok farklı şekilde tasarlandı. Savaş zamanına denk gelmesine rağmen dizi 1939'dan 1959'a kadar basıldı ve toplamda bu dizi altında yetmiş iki kitap yayımlandı. 

4 The Great Escape, Paul Brickhill

Tasarımcı: Abram Games

İllüstratör: Abram Games

Yayın yılı: 1957

Ait olduğu koleksiyon: The Abram Games Cover Experiment

Diğer yayınevleriyle olan rekabet 1950’lerde gitgide artıyordu. The Abram Games dizisi Penguin’in satışlarda artış olup olmayacağını gözlemlemek için ilk kez tamamen renkli kitap kapağı bastığı diziydi. Ancak artan giderler nedeniyle, henüz otuz renkli kapak tasarlanmışken bu uygulamaya Allen Lane tarafından son verildi.

5 The Case of the Haunted Husband, Erle Stanley Gardner

Tasarımcı: Abram Games

İllüstratör: David Caplan

Yayın yılı: 1957

Ait olduğu koleksiyon: The Abram Games Cover Experiment

Bu kapak, illüstratör David Caplan'ın illüzyon oyunlarını akıllıca kullanması sayesinde gözümüze çarptı (henüz göremiyorsanız, aramaya devam edin). Biraz “başarısız” sayılan Abram Games Cover Experiment'in bir parçası olmasına rağmen, bu kapağın kesinlikle kapak oyununun kazananları arasında olduğunu düşünüyoruz. Renk paleti, özellikle koyu, gölgeli yüzlerle derin bir kontrast oluşturuyor. Caplan'ın imzasını sol alt köşede görebilir, resmi bir sanat eseri olarak ele alabilirsiniz.

6 Artificial Satellites, Michael W. Ovenden

Tasarımcı: John Griffits

İllüstratör: John Griffits

Yayın yılı: 1960

Ait olduğu koleksiyon: John Curtis

The Abram Games dizisi Penguin’in tahmin ettiği başarıyı yakalayamasa da renkli kapaklar geliştirilmeye başlandı. Sanat direktörü John Curtis 1957'den 1959'a kadar yetenekli illüstratörleri görevlendirdi ve başarılı sonuçlara imza attı. Bu resimli kitapta, Curtis daha genç okuyucuları çekmek için daha büyük harfler kullandı.

7 Busman’s Honeymoon, Dorothy L. Sayers

Tasarımcı: Romek Marber

İllüstratör: Romek Marber

Yayın yılı: 1963

Ait olduğu koleksiyon: The Marber Grid

1961'de sanat direktörü Germano Facetti, Penguin’in polisiye türüne ait kitapları için yeni bir tasarım oluşturmak üzere üç tasarımcıyı görevlendirdi. Basım tarzını korurken, çizim ve grafikler için bir alan oluşturmaları gerekiyordu. Romek Marber'in bu tasarımı seviliyor çünkü Saul Bass hissi var. Aynı zamanda basit renk şeması, çizimi mükemmel şekilde vurguluyor.

8 The Penguin John Lennon

Tasarımcı: Alan Aldridge

Fotoğrafçı: Duffy

Yayın yılı: 1966

Ait olduğu koleksiyon: Poster kapaklar

Artan rekabetler yüzünden Penguen her zamankinden daha fazla göz alıcı kapaklara ihtiyaç duyuyordu. Godwin 1965 yılında eğlenceli karakteri ve yaratıcılığıyla ünlü olan genç Alan Aldridge'i Penguin'in kurgu sanat yönetmeni olarak işe aldı. Fotoğrafçılığı ilk kez kullanan kapaklardan biriydi bu.

9 Improve Your Tennis, Tony Mottram

Tasarımcı: Bruce Robertson

Fotoğrafçı: Keystone Press

Yayın yılı: 1966

Koleksiyon: Facetti El Kitapları

Bu dizi Penguin el kitaplarının kapak tasarımlarında yapılan yeniliğe şahit oldu. Germano Facetti bu değişimden sorumlu olan isimdi ve birçok kişi Penguin'de çalıştığı süre boyunca kitap kapağı tasarımında devrim yarattığını iddia etti. Bu tenis el kitabı, koleksiyon içindeki bir alt dizinin mükemmel bir örneğidir. Kitabın satış yerlerindeki etkisini artırmaya uygun bir renk şeması seçildi.

10 Drugs, Peter Laurie

Tasarımcı: Henning Boehlke

Yayın yılı: 1968

Koleksiyon: 1960’lar Özel Serisi

1960'lı yıllar Penguen Specials'ın yeniden dirildiğini, halkın giderek daha fazla farkına vardığı sosyal ve politik sorunları yansıtan başlıklara sahip olduğunu gördü. Dizi, kültürler ve liderleri hakkında zor sorular sormayı ve cevaplamayı amaçladı. On yılın ilk yarısında, kırmızı renk kapaklara hükmederken ikinci yarısında siyah kullanıldı. Konuyu kusursuz bir şekilde yansıtan bu tasarımdaki yazı tipi son derece ilgi çekici.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Creativebloq)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR