Plastik Kirliliği: İnsanlar Dünyayı Nasıl Plastiğe Dönüştürüyor? | video
11 Aralık 2019 Video Bilim Teknoloji İnsan Doğa

Plastik Kirliliği: İnsanlar Dünyayı Nasıl Plastiğe Dönüştürüyor? | video


Twitter'da Paylaş
0

“Midas dokunduğu her şeyi altına çevirmek istedi. Ancak sonra yediği yemeğin bile altına döndüğünü görünce şok oldu. Acısı azalsın diye kızına sarıldığında hatasını geri çevirmek için artık çok geçti. Dünyanın en zengin adamı, açlıktan ölüm noktasına gelmiş, kalbi kırılmış ve yalnızdı. İnsanlık da kahverengi çamurdan mucize yaratmayı öğrenince aynı kadere mahkûm oldu,” diye başlayan video, ucuz, temiz ve kullanışlı bir madde olan plastiğin nasıl hayatımızın merkezine oturduğunu ve plastiğin altında yatan teknolojiyi gözler önünde serip, bu çığırından çıkan teknolojinin neden olduğu sorunları ele alıyor. Devrim niteliğinden çöp niteliğine dönen plastiğin icadından bu yana 8,3 milyar ton plastik üretildi. Yalnızca 2016 yılında üretilen plastik miktarı 335 milyondu. Dünyadaki plastik atıkların sayısı 6 milyarı aştı. Peki bütün bu atıkla biz ne yaptık? 51 trilyon mikroplastik okyanuslarda geziyor ve deniz canlıları tarafından yutuluyor. Ve bu, videonun açıkladığı üzere, birçok tehlikeli durumu beraberinde getiriyor. 

Kurzgesagt nedir?

Kurzgesagt (In a Nutshell) Münih’te kurulan bir Youtube kanalı ve tasarım stüdyosudur. Türlü tasarım projelerinde yer almakla birlikte, en fazla yaptıkları animasyon videoları ile tanınıyor. Kurzgesagt amacını şöyle açıklıyor: “Bilim, uzay, teknoloji, biyoloji, tarih ve felsefe gibi alanlarda daha fazla farkındalık yaratmak istiyoruz. Amacımız insanları öğrenmeye teşvik etmek ve bunu başarmak için mizah ile iyi bir hikâyenin en az doğrular kadar önemli olduğuna inanıyoruz.”

Youtube kanalında yetmişi aşkın video bulunuyor ve her video ilgi çekici bir konuyu ele alıyor. Videolar genellikle on dakikayı aşmıyor. Konu başlıkları da çoğunlukla bir soruyu (“Avrupa Birliği’ne bir son vermeli miyiz?” ya da “Eğer cebinizde bir kara delik bulunsaydı ne olurdu?” gibi) yanıtlamaya çalışıyor ya da merak edilen şeyleri, en önemli noktalarını göz önünde bulundurarak, kısaca açıklıyor.

*Türkçe altyazı için: Ayarlar —> Altyazılar —> Türkçe


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR