Sylvia Plath’ten Yeni Bir Öykü
27 Mart 2019 Ne Haber Kültür Sanat

Sylvia Plath’ten Yeni Bir Öykü


Twitter'da Paylaş
0

Öyküde, adını Plath’in çocukluk arkadaşından alan Mary Ventura’nın gizemli bir krallığa doğru çıktığı tren yolculuğu anlatılıyor.

Sylvia Plath’in Aralık 1952’de yazdığı “Mary Ventura and the Ninth Kingdom” (“Mary Ventura ve Dokuzuncu Krallık”) adlı öykü Ocak ayında ilk kez Faber & Faber tarafından yayımlandı. Bu öykü, daktiloda yazılmış bir kopyası Mademoiselle dergisinden gelen ret mektubuyla birlikte iki yıl önce 799 dolara açıkartırmada satıldığında da gündeme gelmişti. Yazarın yirmi yaşında yazdığı öykünün yer aldığı Faber Stories dizisinde Djuna Barnes, Sarah Hall, Kazuo Ishiguro, Flannery O’Connor gibi isimlerin öyküleri de bulunuyor. 

Öyküde, adını Plath’in çocukluk arkadaşından alan Mary Ventura’nın dokuzuncu krallığa doğru tek başına çıktığı tren yolculuğu anlatılıyor. Mary ebeveynleriyle geldiği tren istasyonunda ailesini geride bırakır ama yolcular arasında karanlık tünellerde ona eşlik edecek bir kadın vardır. Yolun sonunda onları bekleyen Nine Kingdom yolculuk boyunca gizemini korur. Plath’in öyküsü Dino Buzzati’nin İngilizceye “Catastrophe” olarak çevrilen “Direttissimo” öyküsünü hatırlatabilir. Buzzati’nin öyküsünde de tren gizemli bir istikamette ilerler ve tren yolculuğu hayat metaforu olarak okunabilir. Fakat Buzzati’nin öyküsünde zorba erkekler burada olduğu kadar göze batmaz. Mary yolculukla ilgili çekinceler yaşarken baba onun duygu durumunu yok sayar ve kızını bu yolculuğa çıkmaya zorlar. Daha sonra kondüktör, kadın bir yolcunun tüm itirazlarına rağmen onu kolundan tutup gideceği yere kadar “eşlik eder”. Bu gibi ayrıntılar, Mary’nin olaylara ve kişilere olan yabancılığı tren yolculuğunun yazarın biyografisi üzerinden okunmasına sebep olabilir. Ancak öyküdeki kopukluk hissi, alegoriler, semboller ve göndermeler yazarın biyografisiyle ilişkilendirilmese de oldukça yüklü. 

Geçtiğimiz yıl Plath’in arkadaşı ve eski terapisti Ruth Beuscher’a yazdığı mektuplar ilk kez yayımlanmıştı. 1998’deyse Ted Hughes’un Plath’le olan evliliğine dair yazdığı şiirler okurla buluşmuştu. Bu yıl Plath’in adından yepyeni bir öyküyle bahsediyoruz. “Laleler” şiirine kulak verirsek yetmiş altı yıl önce sessizce uzanıp huzuru öğrenmeyi arzulamış olabilir ama bugün adı hâlâ gündemde ve dinamik.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR