Uzaylılar Bizimle İletişime Geçerse Nasıl Tepki Göstermeliyiz?
4 Ekim 2019 Bilim Teknoloji İnsan

Uzaylılar Bizimle İletişime Geçerse Nasıl Tepki Göstermeliyiz?


Twitter'da Paylaş
0

İnsanlığın uzaylı bir medeniyetle temas etmesi halinde nasıl tepki vereceğine dair çıkarım yapmaya çalışan bilim insanları halka yönelttikleri soruları içeren bir anket hazırladılar.

UK Seti Research Network (UKSRN) üyeleri insanların uzaylılara karşı verebileceği tepkileri ölçmek için şimdiye kadar bu konuyla ilgili yapılmış en geniş kapsamlı araştırmaya yaptılar. Topladıkları görüşler, uzayda tespit edilen herhangi bir sinyalle ilgili haberleri nasıl paylaşmaları gerektiği konusunda temel kuralları belirleyen uluslararası bir protokolü hazırlamalarına yardımcı olacak. 

St Andrews Üniversitesi'nde çalışan bir gökbilimci olan Martin Dominik, “Yabancı bir medeniyetten gelen sinyale nasıl yanıt verileceği konusunda uluslararası hukukta hiçbir prosedür yok,” dedi. “Bu konuyla ilgili insanların görüşlerini duymak istiyoruz. Sonuçlar sadece bilim insanlarını değil, diğer insanları da etkiliyor.”

Bilim insanları uzaya insansız uzay roketleri göndermenin dışında, uzaylıları araştırmak için büyük teleskoplarla karmaşık radyo sinyallerini dinlemeye odaklanıyorlar. Haziran 2019 tarihinde gökbilimciler Dünya’dan yüz altmış ışık yılı uzaklıkta bulunan bini aşkın yıldız sistemlerini dinlediklerini, ancak hiçbir şey duymadıklarını açıkladılar. Breakthrough Listen Projesi kapsamında yapılan bu araştırmalarla ilgili Dominik şöyle diyor: “Eğer uzayda Samanyolu’ndaki gibi eşit şekilde dağılmış, bizimkine benzer kentilyonlarca uygarlık olsaydı, Breakthrough Listen Projesi doğal olarak hiçbir şey duymazdı.”

Leeds Beckett Üniversitesi'nden Dr. John Elliott, Seti grubunun karşılaştıkları herhangi bir yabancı sinyali anında açıklayacağını söyledi. Ancak öyle bir çağda yaşıyoruz ki sosyal medya, insanların hakikatle ilgili kafasını tamamen karıştıran sahte haberler ve komplo teorilerinin yayılmasına neden olabilir.

Sorun şu ki bilim adamları, karşılaştıkları sinyalin gelişmiş bir medeniyetten yayınlanacak kadar karmaşık olduğunu hemen anlayabilseler de bu sinyalin deşifre edilebilmesi haftalar ya da aylar boyunca sürebilir. Sinyal herhangi bir ekipmandan gelen elektromanyetik bir ses ya da uzaylıların yaptığı yayından gelen bir kesit olabilir. 

Elliott, ““Hiyerogliflerin okunmasını sağlayan eski bir Mısır taş tableti olan Rosetta taşına benzeyen, sinyalin çözülmesini sağlayan bir deşifre kılavuzuna sahip olacağımız fikrine güvenemeyiz. Sinyal basit bir görüntü ya da önemsiz bir şey olabilir,” diyor. “Anlamak zaman alacak ve bu çalışma uzun süre alırsa ve söyleyebileceğimiz yeni bir şey yoksa, bilgi boşluğu spekülasyonlarla doldurulacak” dedi. “Görevi tahmin ve söylentiler üstlenecek.”

Anket, bilim insanlarının güvenilebilir yeni bilgileri aktarmasını sağlayacak. Aynı zamanda, uzaylılarla iletişim kurulması hâlinde, onlara nasıl düzgün cevap verebilecekleri konusunda yardım edecek. Stephen Hawking zamanında uzaylı uygarlıkların dikkatini Dünya üzerindeki yaşama çekmemeleri konusunda uyarmıştı, ancak diğer araştırmacılar bu konuya katılmıyorlar.

Bu yılın ilerleyen zamanlarında Messaging Extraterrestrial Intelligence (Meti) adlı bir kuruluş, periyodik tablodaki elementlerin isimlerini içeren sinyalleri uzaya yollamayı düşünüyor. Bu tarz bir şey daha önce de denendi. 1974’te Porto Riko'daki Arecibo teleskobunda bulunan bilim insanları, yirmi beş bin ışık yılı uzaklıktaki bir yıldız grubuna Dünya’daki yaşam hakkında bir telsiz mesajı gönderdi. Mesajın 21. yüzyılda birçok insan için ne kadar şaşırtıcı olduğu göz önüne alındığında, herhangi bir alıcının ondan ne anlam çıkaracağı belli değil. Dominik, “Yasal olarak bağlayıcı, uluslararası hukuka uygun şekilde hazırlanan bir çerçeve oluşturmak mantıklı” dedi. 

Ankete bu sitede ulaşabilirsiniz.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Guardian)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR