Yazı Kıvrımı, Kelebek Camı İçin Alt-cümleler
11 Eylül 2019 Öykü

Yazı Kıvrımı, Kelebek Camı İçin Alt-cümleler


Twitter'da Paylaş
0

Kelebek camı üzerine yazma isteği kavurucu bir boyut almaya başladığı ân1 

I Yazma isteği belli bir nesnenin üzerinde yoğunlaşsa da flu bir başlangıca kadar açmıyor kendini. Bir sarkaç salınıyor cümleler; baştaki sondakini, sondaki baştakini reddediyor. Kıvılcım ateşe yol verip, cümleler birer birer kağıda düştüğünde yazı ritmine giriyor.

II İsteğin yoğunluğu cümlelere bulaşır bazen. Topak topak, bağsızmış gibi görünen cümlelere düşer kağıda, sis kalınlaşır. İp ancak sis dağılınca, kağıt dinlenince görünür olur. Örgü başlar. Örgüde katalizör zamandır. Demlenir, çözülür topaklar. ara söz: “Zamanla her yazar…” Bir ilerleyiş kelimesi zamanla. Varsayalım ki gelişerek ilerleme. Zamana yayılarak üst üste koyarak ilerleme. Zamanla tükenemez mi bir şey? Bir kerteriz, geçiş noktası, sıçrama tahtası olmak zorunda mı zaman? İşte fal.

III Yazmayı istemek hep iyi bir başlangıçtır. Masada ekranın ya da kâğıdın önünde olduğunda dış unsurlar da devreye girer. “… dış dünyanın aurayı dağıtan bir etkeni devreye sokması kopuşa da yol açabilir.” Yazarken bölünmek, belki kabus. Kıvılcım ateşe yol verdiğinde madde geçirmez bir fanus düşle.

IV Ayarsız gizilgüçler taşıyan, yoğun başlıklar ilkin heyecan verici olsa da öyle pırıltılı öyle kuntu bir yapıları vardır ki arkası görünmez çoğunlukla – öylece kalır.

V Nesne yazılabilir mi? Sadece betimlemeye yaslanan portreler gibi kendi içine kapanma tuzağına düşen yazı da nesneyi yazamaz. Ancak gösterebilir, nesneye sokulmayı denemek ise yazıya yol verir. Görmek yerine nesneyi etkisini bir şekilde duyumsamak. Tansık ve fal, asıl şimdi – çelişik oysa maya ile el –

1 Enis Batur, "Hatay'da Bir Rolls-Royce", Başkalaşımlar XI-XX, Kırmızı Kedi, 2016

Başlıktaki resim: Joseph Kosuth, Bir ve Üç Sandalye


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR