Home Liste Müzik Tarihinde En Fazla Yorumlanan 10 Şarkı
Müzik Tarihinde En Fazla Yorumlanan 10 Şarkı

Müzik Tarihinde En Fazla Yorumlanan 10 Şarkı

909
0

Sinema endüstrisinde, var olan bir filmin ikinci ya da üçüncü defa yeniden çekildiğini çok sık görmeyiz. Müzikte ise durum farklı. Müzisyenler aynı eserler, aynı yöntemler üzerinde çalışabilir ama aynı üretimleri yapmaz. Kendilerine özgü yorumları ortaya koyarlar. Buradan yola çıkarak müzik tarihinde en fazla yeniden yorumlanmış (cover yapılmış) şarkılar listesi araştırılmış. İlk on maddesine yer vereceğimiz bu listede, klasikleşen bazı isimler okuyanları pek de şaşırtmayacak.

1 “Yesterday”, The Beatles

Beatles’ın efsaneleşen şarkısı “Yesterday” bugüne kadar 2200’den fazla kez yorumlanmış. Şarkıyı yeniden yorumlayanlar ve seslendirenlerin arasında Frank Sinatra, Elvis Presley gibi ünlü müzisyenler de var.

2 “(I Can’t Get No) Satisfaction”, The Rolling Stones

The Rolling Stones’un ünlü şarkısı Jimi Hendrix, Devo ve Vanilla Ice gibi isimler tarafından yorumlanmış. Fakat en bilinen örneği Britney Spears’ın 2000’deki MTV Müzik Ödülleri’nde seslendirdiği versiyon oldu.

 

3 “Eleanor Rigby”, The Beatles

The Beatles’ın diğer popüler şarkılarını düşündüğümüzde bu şarkının listenin üçüncü sırasında gelmesi biraz şaşırtıcı. Fakat “Eleanor Rigby”, Ray Charles, Tony Bennett gibi isimler tarafından tam 131 kez yeniden yorumlanmış.

4 “Cry Me A River”, Julie London

Bu şarkı onu yeniden yorumlayan Justin Timberlake ile o kadar özleştirilmiş ki aslında ilk olarak Julie London’dan duyulduğu unutulmuş. Timberlake’in dışında Björk, Aerosmith ve Barba Steisand da şarkıyı yeniden yorumlayanlar arasında.

5 “And I Love Her”, The Beatles

Bu şarkıyı ilk olarak The Beatles’ın “A Hard Day’s Night” albümünde duyduk. Orijinal versiyonun ardından ise Bob Marley, Vince Gille, Smokey Robinson gibi birçok isim tarafından tekrar yorumlandı.

 

Janis Joplin, 1969

6 “Summertime”, Abbie Mitchell

“Summertime” şarkısını 1935’te bir operada ilk defa seslendiren isim Abbie Mitchell’di. Fakat Janis Joplin’in yorumu o kadar beğenildi ki herkes şarkıyı onun aracılığıyla tanımış oldu. Ardından Cher, R.E.M. ve Sonny tarafından da yorumlandı.

7 “Imagine”, John Lennon

Ray Charles, Joan Baez, David Bowie ve hatta Queen “Imagine” şarkısını yorumladı. Daha yakın dönemde ise Pink, Lady Gaga ve Avril Lavinge’de şarkıyı kendi tarzlarında seslendirdiler. Fakat yine bu şarkıyı dinlemek isteyen herkes John Lennon’ı tercih ediyor.

8 “Over The Rainbow”, Judy Garland

Son zamanlardaki ses yarışmalarında yarışmacıların en çok tercih ettiği şarkılardan olan “Over The Rainbow” ünlü ya da ünsüz birçok kişinin yorumundan geçti. Şu sıralar en çok tercih edilen versiyonu ise “What a Wonderful World” ile birleştirilerek yapılan yorum oldu.

 

9 “Blackbird”, The Beatles

The Beatles’ın diğer bir şarkısı olan “Blackbird” de en son 2016 Oscar töreninde Dave Grohl tarafından yorumlandı.

10 “The Look Of Love”, Dusty Springfield

Burt Bacharach’ın yazıdğı ve Dusty Springfield’ın 1967’de seslendirdiği o tarihten bu yana birçok kez yorumlandığı. The Zombies, Diana Ross, Nina Simone gibi isimler şarkıya kendi tarzlarını da katarak yeniden yorumladı.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Stacy Conradt, Mental Floss)

(909)

Yorum yaz