Home Bilgi Bankası Bilim Sanayi Devrimi | Belgesel
Sanayi Devrimi | Belgesel

Sanayi Devrimi | Belgesel

1.04K
0


SANAYİ DEVRİMİ
Rönesans ve reform hareketlerinin yarattığı özgür düşünce ortamının ortaya çıkardığı teknik ve bilimsel alandaki gelişmeler sonucu zenginleşen Avrupa’nın, bu gelişmeleri üretim alanına uygulamasıyla 18. yüzyılın sonlarında Britanya’da ortaya çıkan Sanayi Devrimi, ardından Batı Avrupa’ya, sonrasında da tüm dünyaya yayılmıştır.

Sömürgecilik sonucu zenginleşen, yaşam düzeyi yükselen ve hızlı bir nüfus artışı yaşayan Avrupa’nın, tarımda yaşadığı gelişmeler sonucu kentlere yoğun nüfus alması ve burada hazır iş gücü oluşması, Sanayi Devriminin başlıca nedendir. İngiliz ve İspanyol donanmalarının Amerika ve Hindistan’da yaptığı uzun süreli yoğun yağmalar ise Avrupa’ya tonlarca para taşınmasına sebep olmuş ve bu devrime giden yolu desteklemiştir. Oldukça zenginleşip orta sınıfın güçlenmeye başlaması sonucu kendi içinde kavrulamayacak duruma gelen Avrupa ekonomisi, yeni Pazar arayışlarına girmek zorunda kaldı. Bu nedenle de koloniler oluşturarak sömürgeleştirdikleri topraklardan getirdikleri hammaddeleri işleyerek tekrardan aynı sömürgelere sattılar.

Kömürün kullanılmaya başlamasından sonra büyük fabrikaların ortaya çıkışı Sanayi Devriminin ilk aşamasıdır. Bu dönemde sahip olduğu zengin kömür yataklarıylabüyük avantaj yakalayan İngiltere, öteki devletler üzerinde ekonomik olarak baskı yaratmış ve üstünlük sağlamıştır. Kömür, buhar ve demirin aynı anda kullanılmaya başlanmasıyla “demiryolu çağı” başladı, trenler ortaya çıktı. Demiryolu sayesinde çok uzaklara taşınabilen mallar ve kömür, sanayi devriminin yayılmasına yol açtı. Bu sayede fabrikalar güçlenmiş ve uzak bölgelere yayıldılar.

(1044)

tags:

Yorum yaz