Oggito Yazarları


Aslı İdil Kaynar Yazılarına Git
Banu Yıldıran Genç Yazılarına Git
(1977) İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdiyse de edebiyatı asıl olarak öğrenciyken çalışmaya başladığı Adam Yayınları’nda tanıdı, sevdi. Uzun yıllardır liselerde edebiyat öğretmeni olarak çalışıyor, bulduğu her fırsatta okudukları üzerine dergilere yazıyor.
Deniz Gündoğan İbrişim Yazılarına Git
(1979) İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları ve Budapeşte Central European Üniversitesi'nde Toplumsal Cinsiyet ve Kültürel Araştırmalar bölümünde yüksek lisans programından "Latife Tekin Romanlarında Dişil Büyülü Gerçekçilik: Sevgili Arsız Ölüm ve Muinar" adlı tez çalışmasıyla mezun oldu. 2002-2014 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü'nde İngilizce okutmanı olarak çalıştı. Öykü, deneme ve çevirileri Hece, Radikal Kitap, Galapera Öykü Fanzin, Notos ve Varlık gibi dergilerde yayımlandı. 2014 yılında Fulbright doktora bursunu kazanarak Washington Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü'nde doktora eğitimine başladı. İlgi alanları ulus-ötesi edebiyatlar, dünya edebiyatı, tanıklık edebiyatı, travma, felaket ve bellek çalışmaları, feminist/queer tarih yazımıyla anlatıbilime odaklanır. Şu anki çalışmaları sömürge sonrası edebiyatlarda (Afrika, Hindistan ve Ortadoğu) ve Modern Türk edebiyatında karşılaştırmalı ve ilişkisel tanıklık, çok yönlü bellekler, norm dışı zaman ve kimlik kurgularıdır. Doktora çalışmalarını Amerika'da sürdürüyor ve İstanbul-Amerika arasında yaşıyor.
Erdinç Akkoyunlu Yazılarına Git
Ergin Ozan Ekşioğlu Yazılarına Git
(1975, Türkiye) Erken başlayan yazma çabaları, 1984 yılında yaptığı ilk karalama Nokta dergisinde yayınlanarak desteklendi. İngiliz dili edebiyatı eğitimi sonrası (MÜ, Cambridge Delta) kitap çevirilerinin yanı sıra, klasik yazını sadeleştirme ve kısaltma metodu (simplify) ile son 15 yılda 100’ün üzerinde masal, hikâye ve roman derlemesi yaptı. (YDS Publications, Leo Publishing, Language Publishers, Pyramid Elt, Dilko Elt) Bu kitaplar (bir milyon kopyayı geçen basım adedi ile) ilk, orta ve lise düzeyinde okullarda okuma kitabı olarak kullanılıyor. İngiliz dili ve edebiyatı ders kitabı olarak ülke genelinde kullanılan Making Sense of Literature 1-2 kitaplarının yazarı, (2013) PSSI (Peace Science Society Int), ESF (Eur. Science Foundation), ESSC (Eur. Space Science Committee) üyesi. Kozmolojik ve biyolojik evrim, astrofizik, parçacık fiziği ve kuantum mekaniği üzerinde 2011 yılından beri uluslararası bağımsız araştırma ve çeviri yapmakta.
Erhan Sunar Yazılarına Git
1984 yılında Diyarbakır'da doğdu. ODTÜ'de İngilizce Öğretmenliği okudu. Alakarga Yayınları'ndan yayımlanmış dört romanı (Veda Oyunu, Ölüm ve Adam, Geceden Önce, Nâzım Hikmet) ve iki çeviri eseri (Joyce Carol Oates'tan İlk Aşk ve Kapılarımı Kapatıyorum) bulunuyor. Diyarbakır'da İngilizce öğretmenliği yapıyor.
Gönül Kıvılcım Yazılarına Git
Haydar Ergülen Yazılarına Git
(1956) 1980 sonrası şiirimizin en önemli adlarından. İlk ve ortaokulu Eskişehir'de, liseyi Ankara’da okudu. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Anadolu Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. İstanbul’da reklam yazarlığı yaptı. Anadolu Üniversitesi'nde yayıncılık, reklamcılık ve Türk Şiiri dersleri vermektedir. İlk şiiri 1972’de Eskişehir'de Deneme dergisinde "Umur Elkan", ilk yazısı da aynı yıl Yeni Ortam gazetesinde "Mehmet Can" adıyla yayımlandı. İstanbul'da Üç Çiçek (1983) ile Şiir Atı (1986) dergilerini yayına hazırlayanlar arasında yer aldı. Somut, Felsefe Dergisi, Türk Dili, Yusufçuk, Yarın, Yeni Biçem, Gösteri, Varlık gibi pek çok dergide şiirler yayımladı. İlk şiir kitabı Karşılığını Bulamamış Sorular'dır (1981).
Hülya Soyşekerci Yazılarına Git
1957’de Aydın'da doğdu. Üsküdar Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. İlk yazısı 1983’te Yazko Edebiyat dergisinde yayımlandı. Edebiyat incelemelerinin bir kısmını Yazarlara ve Yapıtlara Yönelik Okumalar (2008) , Okuma Yolculukları (2010) ve Mavi Harfler Atölyesi (2012) adlı kitaplarda topladı. Bornova'dan Gün Rengi Sayfalar (2010) adlı bir yerel tarih-anı kitabı da yazınsal çalışmaları arasında yer aldı. Kadın Öykülerinde İzmir, Kadından Sakıncalı, Gülümseyen Kadın Öyküleri gibi birçok öykü seçkisinde öyküleri yayımlandı. Savur Saçlarını Ege, İzmirli Öyküler, ÜçRenk Seçki, Kadınların Ruh Acıları adlı öykü seçkilerinin derleme çalışmalarında yer aldı. Edebiyat incelemelerini içeren son kitabı Hayaller ve Harfler Kasım 2016’da yayımlandı.
Özkan Ali Bozdemir Yazılarına Git
1985’te Kars’ta doğdu. Uzun yıllar Antalya’da yaşadı. Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’ne bir süre devam ettikten sonra İzmir’e yerleşti. Yazmaya şiirle başladı. Varlık, Yasakmeyve, Mühür, Bireylikler, Akatalpa gibi dergilerde göründü. Karakalem dergisinde düzenli olarak şiir, öykü ve deneme türünde yazılar yazdı. Ayı Dergi ve Kaos GL’de sinema yazılarıyla; Post Öykü, Sözcükler, Öykü Gazetesi, Notos gibi dergilerde öyküleriyle yer aldı. Arka Kapak, Ayı Dergi, Peyniraltı Edebiyatı ve Cumhuriyet Kitap gibi birçok dergide yazmayı sürdürüyor.
Semih Gümüş Yazılarına Git
(1956) 1971’de Ankara Fen Lisesi’ne girdi, 1981’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. 1981-1985 yıllarında Yarın, 1995-2005 yıllarında AdamÖykü dergisinin genel yayın yönetmenliğini yürüttü. Pek çok derginin çıkışında ve yönetiminde yer aldı. 2006 Aralık ayında yayın hayatına başlayan Notos dergisinin genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor. Kitaplarından bazıları: Belki Sonra Başka Şeyler de Konuşuruz (2015), Romanın Şimdiki Zamanı (2014), Eleştirinin Sis Çanı (2008), Yazarın Yalnızlık Burcu (2005), Yazının Sarkacı Roman (2003), Öykünün Bahçesi (1999), Yazının ve Tarihin Bilinci (1994), Kara Anlatı Yazarı (1994), Roman Kitabı (1991).
Şükrü Erbaş Yazılarına Git
1953'te Yozgat'ta doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler Bölümü'nü bitirdi (1978). Memurluk ve yöneticilik yaptı. Yarın dergisi yazı kurulunda görev yaptı (1984). Edebiyatçılar Derneği'nde yöneticilik görevinde bulundu (1993-1999). İlk şiirini Varlık dergisinde, 1978 yılında yayımlandı. Yolculuk adlı şiir kitabıyla 1987 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü'ne değer görüldü. Dicle Üstü Ay Bulanık şiir kitabıyla 1996 Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü'nü, Üç Nokta Beş Harf şiir kitabıyla 2002 Ahmed Arif Şiir Ödülü'nü ve Gölge Masalı adlı şiir kitabı ile de 2005 Ömer Asım Aksoy Şiir Ödülü'nü kazandı. Son kitabı Yaşıyoruz Sessizce (2016).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR