Home Bilim Teknoloji Yeni Apple modelleri tanıtıldı
Yeni Apple modelleri tanıtıldı

Yeni Apple modelleri tanıtıldı

20
0

Apple’ın tanıttığı yeni modeller dikkat çekti. Tanıtılan modeler arasında yeni akıllı telefonu iPhone 6s de duyuruldu. Biri 4,7 diğeri 5,5 inç olmak üzere iki farklı modeli bulunan yeni model, Ekim ayı başında satışa sunuluyor. Apple, ilk büyük ekranlı tablet modeli iPad Pro’yu da tanıttı. Yeni model 12,9 inç ekrana sahip ve gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyor.

iPhone 6s

Apple, ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlediği etkinlikte yeni ürün ve servislerini tanıttı. Etkinliğin en dikkat çeken ürünü iPhone 6s ailesi oldu.

iPhone 6’nin tasarımının devam ettirildiği yeni model, firmanın 3D Touch adını verdiği sezgisel dokunma özelliğine sahip. Telefon kullanıcının dokunma hareketlerine göre yanıt veriyor ve bazı yeni kullanım yöntemleri üretilebiliyor.

iPhone 6s modellerinde Rose Gold adı verilen kırmızı-pembe karışımı bir renk seçeneği de tercih edilebiliyor. Bu yeni renk seçeneği ürün tanıtılmadan önce pembe renk olarak internete sızmıştı.

Yeni nesil A9 64 Bit işlemci kullanan iPhone 6s ailesinde geliştirilmiş yeni nesil kamera kullanılıyor. Ana kamerasının çözünürlüğü 8 megapikselden 12 megapiksele çıkarılan yeni model, artık 4K çözünürlüğünde video da kayıt edebiliyor.

Ön kamerası 5 megapiksel çözünürlük sunan iPhone 6s modellerinde Retina Flash adı verilen bir aydınlatma teknolojisi kullanılıyor. Böylece selfie çekimlerinde ekran parlaklığı anlık olarak artırılarak fotoğraftaki kişilerin yüzlerinin aydınlık olması sağlanıyor.

iPhone6s

Live Photos

iPhone 6s‘e eklenen yeni bir özellik ise Live Photos oldu. Kullanıcılar normal bir fotoğraf çekerken aynı zamanda sesli ve hareketli görüntüler de kayıt edebiliyor. 3D Touch özelliği sayesinde bu fotoğrafın üzerine tıklandığında birkaç saniyelik hareketli görüntüler izlenebiliyor. Bu yeni özelliğin birçok sosyal ağ tarafından desteklenmesi de ilginç bir özellik.

iPhone 6s modelleriyle birlikte LTE Advance desteği de geldi. Yeni nesil 4G olarak tanımlanabilecek bu özellik yardımı ile mobil bağlantıda çok daha yüksek hızlara çıkılabiliyor.

iPhone Upgrade programı

Apple, yeni iPhone 6s modeli ile şimdilik sadece ABD’de geçerli olacak yeni bir programı da duyurdu: iPhone Upgrade. Her yıl iPhone modeli alan kullanıcılara yönelik programda ayda 32 dolar ödeyen herkes en son çıkan iPhone modeline sahip olabilecek. Program sayesinde ayda sürekli olarak 32 dolar ödeyenler en yeni iPhone modelini kullanabilecek.

Yeni iPhone modellerinin ilk etapta satılacağı ülkeler arasında Türkiye yer almıyor. Yeni modellerin muhtemelen Kasım ya da Aralık ayında Türkiye pazarına resmi olarak giriş yapması bekleniyor. iPhone 6s modellerin Türkiye fiyatının minimum 2700 TL’den başlaması bekleniyor.

iPad Pro

Apple, ilk büyük ekranlı tablet modeli iPad Pro’yu tanıttı. Yeni model 12.9 inç ekrana sahip ve gelişmiş özellikleriyle dikkat çekiyor.

ipad

Apple, ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlenen etkinliğinde yeni iPad modelini tanıttı. iPad Pro olarak adlandırılan model, 12,9 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Özellikle profesyonel kullanım için tasarlanan yeni iPad Pro, Pencil ve Smart Keyboard adı verilen aksesuarlarla birlikte kullanılabiliyor.

Apple’ın ‘bugüne kadar geliştirdiği en güçlü iPad’ olarak tanımladığı iPad Pro, A9X işlemci kullanıyor. 6,9 mm kalınlığa sahip olan tablet bilgisayar, Pencil adı verilen aksesuar yardımı ile basınca duyarlı şekilde kullanılabiliyor ve bu sayede çizim gibi işler yapılabiliyor. Üzerinde pil bulunan Pencil aksesuarı, Lightning portu sayesinde şarj oluyor. Ayrı olarak satılan kalemin ABD fiyatı ise 99 dolar olarak açıklandı. Ürünle beraber duyurulan bir diğer aksesuar ise Smart Keyboard oldu. Hem kılıf hem klavye olan bu aksesuar ise 169 dolardan satılacak.

A9X çip kullanan iPad Pro, 10 saat pil ömrü, 4 adet hoparlör, 2,732×2,048 piksel (5.6 milyon) ekran çözünürlüğü, 8 Megapiksel ana kamera, HD ön kamera, 802.11 ac desteği gibi özelliklere sahip.

Yeni tablet bilgisayarın Kasım ayından itibaren satışa sunulacağı açıklandı. iPad Pro’nun Türkiye’de ne zaman ve hangi fiyattan satışa sunulacağı ise net olarak bilinmiyor.

applewatch

Apple Watch

Etkinlikte yeni iPhone modelinin yanı sıra firmanın akıllı saati Watch’un yeni kayışları, yeni işbirlikleri ve Watch OS işletim sistemin ikinci sürümü de tanıtıldı. Yeni akıllı saat işletim sisetemi 16 Eylül’den itibaren kullanıma sunulacak. Ayrıca Facebook Messenger ve GoPro uygulamalarının duyurusu da yapıldı. Ayrıca etkinlikte Hermes ile yapılan işbirliği sonucu üretilen yeni kayışlar da tanıtıldı.

apple tv

Apple TV

Etkinliğin bir diğer yıldızı ise Apple TV oldu. Donanım ve tasarımı yenilenen Apple TV artık Siri ile entegre kullanılabiliyor. Yani kullanıcılar sesli komutlar vererek Apple TV menülerinde dolaşabiliyor, arama yapabiliyor ve istedikleri televizyon programı ya da filmi izleyebiliyor. Kumanda üzerinde bulunan dokunmatik alan sayesinde kumanda çok rahat bir şekilde kullanılabiliyor.

Apple TV’nin bir diğer yeniliği ise TV OS isimli işletim sistemi oldu. Yeni nesil televizyon işletim sistemi sayesinde uygulama geliştiriciler için de yeni bir dönem başlıyor. Artık TV için de uygulama geliştirilebilecek. Bununla ilgili demolar da yapan Apple, özellikle oyun ve uygulama tarafında birçok yenilik sunulabileceğini gösterdi.

Kaynak: Al Jazeera

(20)

Yorum yaz