Postmodern Edebiyattan 10 Örnek
3 Ağustos 2017 Liste

Postmodern Edebiyattan 10 Örnek


Twitter'da Paylaş
0

Postmodernizm yaratıcı teknikleri, psikolojik ve entelektüel etkinin çeşitlerini içermesiyle bilinir. Bu akımın ne zaman başladığı belli değil ama bir başlangıç noktası oluşturmak için James Joyce’un Finnegan Uyanması kitabı düşünülebilir.

1 Molloy, Malone Ölüyor, Adlandırılamayan – Samuel Beckett

Öznel dünyaya nesnel bakma tekniğiyle yazılan bu üçlemede karakterlerin yaşayışlarının ve işlenen durumların birbirleriyle bağlantılı olduğu görülüyor fakat daha sonra tüm bunların tek bir insanın kurmacası olduğu açığa çıkıyor. Joyce tarzı yoğunlukta, ağır bir eser.

2 House of Leaves – Mark Z. Danielewski

Danielewski’nin romanı yakın dönemin kült klasiklerinden biri olarak kabul ediliyor. Şifreli baskısı, renk-sözcük birliktelikleri ve mitoloji ve metafizik göndermeleriyle diğer kitaplardan hemen ayrışıyor.

3 Şampiyonların Kahvaltısı – Kurt Vonnegut

Kurt Vonnegut deyince akla ilk gelen eser Mezbaha No 5 olsa da listeye eklediğimiz bu öykü de tekbenci anlatımın en güzel örneklerinden. Rahatına düşkün ve dengesiz olarak göz ardı edilen “kahvaltı”, öyküde “Mükemmel paranoya, mükemmel farkındalıktır” cümlesiyle kişiselleştirilmiş bir açıklama haline getiriliyor.

4 Labyrinths – Jorge Luis Borges

Borges’in eserlerini derin bir analiz yapmadan açıklamak imkânsızdır çünkü yazar sadece beş sayfada sonsuz bir büyüleme evreni yaratabilir. Günümüzde bile bu kitaptaki çoğu öykü farklı yorumlara açık halde.

5 Las Vegas’ta Korku ve Nefret – Hunter S. Thompson

Filme uyarlanan bu eser, döneminin uyuşturucu ve siyasi durumunu harika bir şekilde taşlıyor ve gerçeküstü bir portresini çiziyor.

6 Amerikan Sapığı Bret Easton Ellis

Kitaptaki dehşet verici, eğlenceli, tartışmalı ve rahatsız edici ögeler onu diğer eserler arasında bambaşka bir konuma getiriyor. En beğenilen özelliği ise karakterin niteliksiz hayatındaki detayları sakin bir şekilde sürdürmesi ve bu süreçte yazarın tutturduğu ve büyülü gerçekçilikle sadeliği bir araya getirdiği o duyarsız üslup.

7 Madde 22 – Joseph Heller

Bu eser, edebiyat tarihinde yazılmış en çelişkili savaş romanı olarak biliniyor. Kitap, yeteneksiz bir yazarın elinde rahatsız edici bir hal alabilirdi çünkü yapısal olarak ironiye ve tekrara meyilli. Fakat Heller bunu oldukça usta bir şekilde açıklıyor.

8 Gravity’s Rainbow – Thomas Pynchon

Bu kitap genelde şöyle açıklanıyor: Başarısızlıkta son nokta. Paranoya öyküsü, popüler kültür, cinsellik ve politika gibi başlıklar bir araya geliyor ve birkaç insanın öyküsü anlatılmaya başlanıyor. Kitap Ulysess ve Moby Dick ile benzetilse de aslında kendine özgü bir yapısı var.

9 Müthiş Yemek – William S. Burroughs

Bu eserle ilgili o kadar çok yorum yapıldı ki buradan bile dünya çapında ne kadar büyük bir etki yarattığı görülebilir. Postmodernizmi kendi dönemiyle birleştiren bu roman paranoya, uyuşturucu, erotizm, dedektiflik ve bilimkurgu gibi farklı başlıkları bir arada anlatıyor. Böylelikle modern edebiyattaki ilham verici ve unutulmaz eserler listesinin ilk sıralarına yerleşiyor.

10 Infinite Jest – David Foster Wallace

Postmodern geleneğin en çok merak uyandıran, komik, hüzünlü, endişe verici kitabı. Ayrıca günlük dile oldukça nadir ve ilginç terimler de katmış. Bu kitabın modasının hiçbir zaman geçmeyeceği söyleniyor.

Ve tabii ki unutulmaz eserler arasında: Finnegan Uyanması, Dövüş Kulübü, The Unfortunates, Otomatik Portakal, Lolita, Gödel, Escher, Bach: Bir Ebedi Gökçe Belik

Çeviren: Deniz Saldıran

(Listverse)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR