Dünyanın En Popüler 10 Dili
1 Ocak 2020 İnsan Liste

Dünyanın En Popüler 10 Dili


Twitter'da Paylaş
0

Günümüzde en çok hangi diller konuşuluyor? Altı binden fazla (6.909) dil arasından yalnızca yüzde altısı bir milyondan fazla kişi tarafından konuşuluyor. Dünyanın farklı yerlerinden birçok insan uluslararası iş ilişkilerini artırmada yabancı bir dil öğrenmenin çok önemli olduğunu savunuyor. 

Bu yüzden bazı dilleri konuşan insanların sayısı sürekli artış gösterecek. Aşağıda yer alan on dil bunlardan bazıları:

1 Çince / Mandarin – 37 ülke, 13 lehçe, 1.284 milyon kişi konuşuyor (ana dil ve ikinci dil olarak).

2 İspanyolca – 31 ülke, 437 milyon.

3 İngilizce – 106 ülke, 372 milyon.

4 Arapça – 57 ülke, 19 lehçe, 295 milyon.

5 Hintçe – 5 ülke, 260 milyon.

6 Bengalce – 4 ülke, 242 milyon.

7 Portekizce – 13 ülke, 219 milyon.

8 Rusça – 19 ülke, 154 milyon.

9 Japonca – 2 ülke, 128 milyon.

10 Lahnda – 6 ülke, 119 milyon.

Çin dilleri

Bugün Çin'de yaşayan 1,3 milyardan fazla insanın olması göz önünde bulundurulursa Çince'nin en yaygın konuşulan dil olması şaşırtıcı değil. Çin'in alanı ve nüfusunun büyüklüğü nedeniyle, ülkede birçok benzersiz ve ilginç dil konuşuluyor. "Çince" terimi, ülkede ve başka yerlerde konuşulan en az 15 lehçeyi kapsar. Mandarin en yaygın konuşulan lehçe olduğundan, birçok kişi bu kelimeyi ifade etmek için Çince kelimesini kullanır. Ülkenin yaklaşık yüzde yetmişi Mandarin konuşurken, ülkede diğer birçok lehçe de konuşuluyor. En popüler dört Çin lehçesi: Mandarin (898 milyon konuşan), Wu (Şangay lehçesi olarak da bilinir, 80 milyon), Yue (Kantonca, 73 milyon) ve Min Nan (Tayvan, 48 milyon).

Niçin bu kadar çok İspanyolca konuşan var?

İspanyolca; Afrika, Asya ve Avrupa'nın çoğunda yaygın olarak duyulan bir dil olmasa da bu, dilin en çok konuşulan ikinci dil olmasının önüne geçemedi. İspanyol dilinin yayılması sömürgecilikten kaynaklanır. 15. ve 18. yüzyıllar arasında İspanya, Kuzey Amerika'nın güney, orta ve büyük bölgelerinin çoğunu kolonileştirdi. Amerika Birleşik Devletleri'ne dahil edilmeden önce Texas, California, New Mexico ve Arizona gibi yerler eski bir İspanyol kolonisi olan Meksika'nın bir parçasıydı. Asya’da denk gelmesi zor bir dil olsa da İspanya’nın eski kolonisi Filipinler’de yaygın olarak konuşuluyor.

Çince gibi İspanyolca’nın da birçok lehçesi bulunuyor. Bu lehçeler arasındaki kelime farklılıkları hangi ülkede bulunduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Aksan ve telaffuz bölgeler arasında da değişir. Bu diyalektik farklılıklar bazen karışıklığa neden olabilirken, İspanyol dilini konuşanlar arasındaki iletişime engel olmaz.

Global dil İngilizce

İngiliz sömürge çabaları 15. yüzyılda başladı ve Kuzey Amerika, Hindistan, Pakistan, Afrika ve Avustralya kadar uzak yerler de dahil olmak üzere 20. yüzyılın başlarına kadar sürdü. İspanya'nın sömürge çabalarında olduğu gibi, İngiltere'nin sömürgeleştirdiği her ülke İngilizce konuşanlara ev sahipliği yapıyor. II. Dünya Savaşı'ndan sonra, ABD hem teknolojik hem de tıbbi yeniliklerde dünyaya öncülük etti. Bu nedenle, bu alanlarda çalışmaya devam eden öğrencilerin İngilizce öğrenmeleri yararlı görüldü. Küreselleşme ile birlikte İngilizce ortak dil haline geldi. Bu, birçok ebeveynin çocuklarını iş dünyasına daha iyi hazırlama umuduyla ikinci bir dil olarak İngilizce öğrenmeye zorlamasına neden oldu.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(ThoughtCo)

 

 


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR