Hesse'den Mann'a, Mann'dan Hesse'ye, Savaş Arifesinde Mektuplar
25 Eylül 2017 Edebiyat Liste

Hesse'den Mann'a, Mann'dan Hesse'ye, Savaş Arifesinde Mektuplar


Twitter'da Paylaş
0

1 Mann’dan Hesse’ye,

Eğer “düşünce” ilkeyse, iyiyi arzulayan güçse, eğer gerçeğin yüzünü değiştirecek olan kaygılı uyanıklık haliyse, yani zamanımızın doğrusunda, emredilmiş ve acil olanda ısrar eden “Tanrı korkusuysa”, o zaman düşünce, terimi beğensin beğenmesin, politiktir. Bugün, canlı olan hiçbir şey politikadan azade değildir.

2 Hesse’den Mann’a,

Gözlerimi kapatıp şu bozulmuş dünyaya arkamı dönebilmeyi her şeyden çok isterdim. Yine de işime tutunuyorum ve her şeye, özellikle de artan fiziksel zayıflığıma rağmen kitabımı nihayete erdirmek istiyorum.

3 Mann’dan Hesse’ye,

Bugün, 2 Temmuz’da, Herman Hesse altmış yaşında olacak. Müthiş, güzel, büyük bir gün! Bugün Almancanın konuşulduğu bütün ülkelerde binlerce kalpte samimiyetle kutlanacak, bu samimiyet ve enerji arttığı oranda bugün Almanya’yı yönetenlerin kötücül aldırmazlığı da artacak, diye düşünüyorum. İnsanlar böyle duygulara izin vererek, sevginin inatçı özgürlüğüyle kendi ruhlarını koruyorlar.

4 Hesse’den Mann’a,

Tüm yaşamın ve insanlığın politikleşmesi gerektiğine inanmıyorum ve kendimi de ölene kadar politik olmaktan koruyacağım. Bir de tabii, dünya üzerinde silahsız ve öldürülebilecek insanlar da olmalı.

5 Mann’dan Hesse’ye,

Altüst oluştan, eve dönmemizin mümkün olmadığı zamandan, kökümüzden koparılmamızdan sonra ilk sizin yanınızda olduğumuzu; varlığınızın beni kıskançlık duygusuyla doldurduğunu, ama bir yandan da beni rahatlattığını ve bana güç verdiğini asla unutamam.

6 Hesse’den Mann’a,

Dünya bizim gibi yaşlı insanların kendisini terk etmesi için elinden geleni yapıyor. İnsan, budalaca şeylerin hayata geçirilmesinde bu kadar izana, yönteme ve organizasyona başvurulmasına şaşırıyor, ama bir yandan da halkların erdemli olmaya duydukları ihtiyaçtan ve ideolojik yıkımla yaptıkları anlamsız ve safça işlere de bundan daha az şaşırmak mümkün değil. İşte insan hem böylesine zalim hem de böylesine saf.

7 Mann’dan Hesse’ye,

Korkarım -eğer korkman burada doğru sözcükse- şu an devam eden süreç sürekli kendini tekrar edecek, sular aktığında ise geride tanınamaz derecede değişmiş bir Avrupa kalacak ve fiziki olarak mümkün olsa bile kimse eve dönme lafını ağzına alamayacak. Kısmen tecrit olma ve “yaşam tarzlarını” koruma hayalleri kuran bu kara parçasının da mevcut değişikliklerin ve altüst oluşların içine çekileceği su götürmez bir gerçek.

8 Mann’dan Hesse’ye,

Bütün dünya birbirine bağlı, birbirimizden göründüğü kadar uzakta değiliz ve bunu bilmek insana hem güven veriyor hem de daha güçlü kılıyor.

9 Hesse’den Mann’a,

Şimdi, savaş zamanında tecrübe etmiş olduğum bir kaderi paylaşıyoruz: Hakikati ve böyle bir şey mümkünse barışı istiyoruz, ama savaş uğruna savaşmak istemiyoruz, bu bizi bütün savaşan tarafların gözünde, general ve diktatör ile mülteciler arasında kızıl bir paçavra yapıyor ve her iki taraf da bize ateş ediyor.

10 Mann’dan Hesse’ye,

Bu arada çalışmalarımızı harikulade bir azimle sona erdiriyoruz, ama eserlerimiz büyük ihtimalle “kıyıya vuracak, yıkıntılar içindeki bir gemi enkazı gibi boylu boyunca uzanacak ve oracıkta zamanın kumlu döküntülerinin altına gömülecek” (Goethe’nin Humboldt’a son mektubundan).

(Hermann Hesse, Thomas Mann, Mektuplar, Çeviren: Nuriye Gülmen, Timaş Yayınları, 2017)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR