İzleyenleri Ters Köşe Eden 20 Film
12 Haziran 2019 Sinema Eğlence Liste

İzleyenleri Ters Köşe Eden 20 Film


Twitter'da Paylaş
0

Film izlerken gidişattaki derinlemesine düşünülmüş ani değişimin yarattığı şaşkınlık eşi benzeri olmayan bir deneyimdir. Yıllar boyunca senaristler ve yönetmenler izleyicileri etkilemek için türlü yollar düşündüler. Bazı yollar bugünün standartlarına göre son derece cesur kalırken diğerleri ilham verdikleri filmlerin gölgesinde kaldılar.

M. Night Shyamalan gibi yönetmenler gibi filmlerindeki beklenmedik gelişmeleri ya da sürpriz sonları markası hâline getirmeye çalışanlar oldu. Bazı yönetmenler ise filmlerini tamamen beklenmedik gelişmeler üzerine kurdular. Örneğin Christopher Nolan’ın Prestij filmi esasen dev bir sihir numarasından ibarettir. Her iki durumda da izleyenlerin aklına kazınan sahneler yaratıldı. İlginçtir ki korku filmlerinde beklenmedik son ya da gelişme daha fazla bulunuyor ve komedide bu tarz şeylerle daha az karşılaşıyoruz.

Bu yazıda sinema tarihindeki en şaşırtıcı ve beklenmedik olayların yaşandığı 20 filme ulaşabilirsiniz.

1. Denis Villeneuve, Geliş, 2016

Özet: Dilbilim profesörü Louise Banks (Amy Adams) uzaylıların Dünya’ya varması üzerine göreve çağırılır. Ergenlik çağında kanserden öldüğünü öğrendiğimiz kızıyla ilgili hayaller görürken bir yandan yandan uzaylıların gelme amaçlarının ne olduğunu anlamak için onlarla iletişim kurmaya çalışır.

Olay döngüsü: Louise ona geleceği görme yetisini bahşeden dili deşifre eder. Geçmişe yönelik olduğunu sandığımız kızıyla ilgili hayaller aslında gelecekle ilgilidir. Kızı henüz doğmamıştır.

2. Joe Wright, Kefaret, 2007

Özet: Ablası Cecilia’nın (Keira Knightley) evin kâhyasının oğlu Robbie (James McAvoy) ile olan ilişkisini kıskanan Briony Tallis (Saoirse Ronan) Robbie’yi kuzenine tecavüz etmekle suçlar. Robbie hapse gönderilir, ancak II. Dünya Savaşı’nda savaşsın diye serbest bırakılır. İzleyici Cecilia ile bir araya gelip sonsuza dek mutlu yaşadıklarına inandırılır.

Olay döngüsü: Öyle bir şey olmaz. Mutlu sonun Briony tarafından söylenen başka bir yalan olduğunu öğreniriz. Robbie ve Cecilia savaşta ölmüşlerdir.

3. Roman Polanski, Çin Mahallesi, 1974

Özet: Kocasının ölümünü araştırsın diye Evelyn Mulwray (Faye Dunaway) tarafından işe alınan JJ Gittes (Jack Nicholson) olayda önemli rol oynayan birinin varlığını yani Evelyn’in kardeşi Katherine’i keşfeder.

Olay döngüsü: Gittes ile yüzleşen Evelyn, Katherine’in kendi kızı olduğunu, 15 yaşındayken babası tarafından tecavüz edilince hamile kalarak onu doğurduğunu itiraf eder.

4. Neil Jordan, Ağlatan Oyun, 1993

Özet: IRA üyesi Fergus (Stephen Rea) IRA’nin hapsettiği askerin sevgilisi Dil’i korumaya ant içer ve çok zaman geçmeden ikisi arasında beklenmedik bir ilişki başlar.

Olay döngüsü: Dil transseksüeldir. Fergus’un ona olan aşkı Dil’in işlediği suçu üstlenmesine neden olur.

5. Alex Proyas, Karanlık Şehir, 1998

Özet: Bir küvetin içinde gözlerini açtığında telekinetik güçlerinin olduğunu keşfeden John Murdoch zamanı durdurabilen ve hatıraları manipüle edebilen kötü bir grubun yaşadığı distopyanın ardındaki gerçeği bulmaya çalışır.

Olay döngüsü: Anlam arayışı onu şehrin sonuna sürükler. Duvarı kırdığında şehrin aslında uzayda süzülen bir ada olduğunu keşfeder.

6. Martin Scorsese, Köstebek, 2006

Özet: Polis Billy Costigan (Leonardo DiCaprio) lider Frank Costello’nun (Jack Nicholson) çetesine sızar. Aynı zamanda suçlu Colin Sullivan (Matt Damon) polislerin arasına sızmıştır. İşin içinde ajanların olduğundan şüphelenmektedirler.

Olay döngüsü: İki ana karakter de ölür.

7. Henri-Georges Clouzot, Şeytan Ruhlu İnsanlar, 1955

Özet: Christina kocasının metresiyle beraber cinayet planı yapıp kocasını öldürür. Ancak bir anda ceset ortadan kalkar.

Olay döngüsü: Kocasının metresinin yardımıyla kendine ölmüş süsü verdiği ortaya çıkar.

8. Irvin Kershner, Yıldız Savaşları V: İmparatorun Dönüşü, 1980

Özet: Luke Skywalker, Obi Wan Kenobi ve Jedi ustası Yoda tarafından Darth Vader’ı yenmesi için eğitilir.

Olay döngüsü: Sinema tarihinin en ünlü ters köşe yapan film sahnesi şüphesiz Luke'un Darth Vader’ın babası olduğunu öğrenmesidir.

9. David Fincher, Dövüş Kulübü, 1999

Özet: Anlatıcı Edward Norton ve Tyler Durden’ın yolları kesiştikten sonra insanların birbiriyle dövüşmelerine izin veren bir yeraltı kulübü kurarlar.

Olay döngüsü: Tyler ve Edward aynı kişinin alternatif kişilikleri çıkar.

10. David Fincher, Oyun, 1997

Özet: Başarılı işadamı Nicholas van Orton’ın (Michael Douglas) hayatı, doğum gününde ona hediye edilen esrarengiz bir oyunla değişir. Verdiği tüm kararlar ölüm kalım mücadelesine dönüşür. Oyun yüzünden yanlışlıkla kardeşini (Sean Penn) öldürünce intihar etmeyi düşünür.

Olay döngüsü: Oynadığı oyun kurmacadır, aslında ölmeyen kardeşi tarafından ayarlanmıştır.

11. Jordan Peele, Kapan, 2017

Özet: Rose sevgilisi Chris’i ailesiyle tanışması için eve getirir. Chris kısa süre sonra ailenin bir şeyleri gizlediğinden şüphelenmeye başlar ve sevgilisini oradan ayrılmak için ikna etmeye çalışır.

Olay döngüsü: Chris yanılmıyordur. Ancak kız arkadaşı da işin içindedir. Chris Alice’in daha önceki siyahi sevgililerinin fotoğraflarını ele geçirince kaçırılır, sevdikleri insanların beyinlerini genç siyahi bedenlerin içlerine yerleştirmek isteyen tarikat-ailenin eline düştüğünün farkına varır.

12. David Fincher, Kayıp Kız, 2012

Özet: 2012 yılında yayımlanan Gillian Flynn’in kitabından uyarlanan filmde Amy Dunne bir anda ortadan kaybolur. Evliliklerinin beşinci yıl dönümünde kaybolan karısının arkasında bıraktığı mesajlardan ötürü kocası Nick şüpheleri üzerine çeker.

Olay döngüsü: Filmin ortasında her şey açıklığa kavuşur. Amy kaçırıldığına dair yalan söylemiştir, çünkü onu aldatan kocasından intikam almak ister.

13. Veronika Franz ve Severin Fiala, Ölümcül Oyun, 2014

Özet: Araba kazasından sonra yüzünü tekrar yaptıran annelerinin gerçek olmadığına inanan ikiz kardeşler Lukas ve Elias rahatsız edici davranışlar sergilemeye başlarlar.

Olay döngüsü: İkizlerden biri araba kazasında ölmüştür. Diğeri bu ölümü kabullenemeyip film boyunca hayatta olduğunu hayal eder ve kardeşinin ölümünden annesini sorumlu tutar.

14. Ben Wheatley, Ölüm Listesi, 2011

Özet: İki kiralık katile öldürmeleri gereken kişilerin adlarının yazdığı bir liste verilir. Listeyi tamamlamak için başladıkları yolculuk onları bir tarikatın ayinine sürükler. Kiralık katillerden biri Hunchback (Kambur) adında bir adamı öldürmek zorundadır.

Olay döngüsü: Kambur aslında kiralık katilin tutsak edilmiş karısı ve karısının sırtına bağlanmış oğludur. Onları öldürdükten sonra tarikat üyeleri katile taç takarak onu ödüllendirir.

15. Christopher Nolan, Akıl Defteri, 2000

Özet: Leonard (Guy Pearce) karısına tecavüz edip onu öldüren adamın peşindedir. Yakın dönem hafıza kaybı bu durumu engeller. Film boyunca yanlışlıkla diyabet karısını öldüren Sammy Jenkins’in hikâyesini anlatır. Hikâyede Sammy’nin karısı adamın hafıza kaybına inanmayı reddederek ondan sürekli insülin ister.

Olay döngüsü: Leonard’ın peşine düştüğü suçlu karısına tecavüz etmiştir ama onu öldürmemiştir. Leonard onu yıllar önce öldürmüştür. Karısının asıl katili kendisidir. Gerçek ismiyse Sammy Jenkins’dir.

16. Clint Eastwood, Milyon Dolarlık Bebek, 2004

Özet: Boks antrenörü amatör boksör Maggie’ye hayallerini gerçekleştirip profesyonel bir boksör olması için yardım eder.

Olay döngüsü: Filmin ortalarında Maggie’nin dövüş esnasında boynu kırılır. Böylelikle başarı hikâyesi gibi başlayan film bir anda ötenazi hakkında bir drama dönüşür.

17. Frank Darabont, Öldüren Sis, 2007

Özet: Stephen King’in kitabından uyarlanan film, insanların sisin içindeki canavarlardan kaçması için onlara yardımcı olan David Drayton etrafında dönüyor. David süpermarkete sığınan bir grup insanı oradan kurtarmak için liderlik yapar. Terk edilmiş bir arabaya ulaştıklarında arabada benzin kalmadığını fark edip umutsuzluğa kapılırlar. David silahı eline alır ve oğlu dahil herkese ateş eder.

Olay döngüsü: Silahı kendi kafasına çevirdiği anda etrafında siyah siluetler belirir. Aslında canavarlarla savaş içinde olanların askerler olduğunu öğrendiğinde dünyası başına yıkılır. Oğlunu boşuna öldürmüştür.

18. Park Chan-Wook, İhtiyar Delikanlı, 2003

Özet: Oh Dae-Su kaçırılır ve 15 yıl boyunca tutsak hayatı yaşar. Özgür bırakıldığında sonradan âşık olduğu Mi-Do’nun yardımıyla onu esir alanlardan intikam alır.

Olay döngüsü: Mi-Do kızı çıkar. Oh Dae-Su’yu kaçıranlar ikisinin birbiriyle buluşmasını planlamıştır.

19. Jaume Collet-Serra, Evdeki Düşman, 2009

Özet: Filmde henüz doğmamış bebeklerini kaybeden çift dokuz yaşında bir çocuğu evlatlık edinir.

Olay döngüsü: Çocuğun aslında 33 yaşında, büyümesini engelleyen sağlık sorunundan mustarip katil bir kadın olduğu ortaya çıkar.

20. Alejandro Amenábar, Diğerleri, 2001

Özet: Filmde Nicole Kidman canlandırdığı Grace isimli karakter iki çocuğunu yaşadıkları eski evin ruhlarından korumaya çalışır.

Olay döngüsü: Hayaletlerin aslında Grace ve çocukları olduğu ortaya çıkar. Anne intihar etmeden önce çocuklarını öldürmüştür.

Çeviren: Aslı İdil Kaynar

(Independent)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR