Okyanusu Aşmaya Değer 5 Kitabevi
30 Kasım 2018 Liste Gezi

Okyanusu Aşmaya Değer 5 Kitabevi


Twitter'da Paylaş
0

Kendini kitap raflarının arasında ve kitapların içinde kaybetmeyi sevenler için bu beş küçük kitabevi unutulması imkansız birer cennet gibi.

Libreria Alta Acqua, Venedik, İtalya

Buranın kapısında “Dünyanın en güzel kitabevine hoş geldiniz” yazan bir tabela ve içeride kitaplarla dolu gerçek bir gondol var. Dükkanın arkasına doğru yürürseniz açık bir verandada oturabilir ve kitap okurken ayaklarınıza suların sıçramasına izin verebilirsiniz.

Bart’s Book, Ojai, Kaliforniya

Bart’s Book binlerce renkli kitapla çevrili bir açık hava kitabevi, isterseniz bir bardak limonata ya da çay söyleyebilir, isterseniz satranç oynayabilir ya da elma ağacının gölgesinde bir öykü okuyabilirsiniz.

Word on the Water, Londra

Bu Londra’daki tek yüzen ikinci el kitapçı. Kanalda iki haftada bir Camden Lock, Angel, Hackney, Peddington gibi farklı yerlerde demir atar. Kitaplar genellikle insanlar tarafından bağışlanır, ama bu ilk baskıları, harika klaskleri, güncel kitapları ve başka yerlerde bulduğumuz nadir parçaları bulamayacağımız anlamına gelmez.

Barter Books, İngiltere

Barter Books nostalji dolu çok özel bir yerdir. Dünyada en iyi bilinen posterlerden biri olan “Keep Calm and Carry On” (Sakin ol ve devam et), İkinci Dünya savaşından kalma bir posterdir. Elli yılı aşkın süredir kayıp olan bu poster 2000 yılında esk,i tozlu bir kutuda İngiltere’nin kuzeyindeki bu ikinci el kitapçıda bulundu.

Shakespeare and Company, Paris

Bu güzel ve ünlü kitapçı karizması ve sıcaklığıyla bilinir, Hemingway ve James Joyce ile olan bağlantısı raflardaki kitapları bile yerinden oynatır. Bu kitapçı, kütüphanelerin cennet olduğunu düşünenlerin tam da hayal ettikleri yer. Tek problem yıl boyunca turistlerle dolu olan mekanın büyüsünün biraz bozulması ama elbette tamamı değil.

 

Çeviri: Yaprak Sayın

(Faena Aleph)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR