Samanyolu Büyüdü!
21 Haziran 2018 Bilim Teknoloji

Samanyolu Büyüdü!


Twitter'da Paylaş
0

Ergin Ozan Ekşioğlu

Çapı büyümüş olmasına rağmen, Samanyolu hala 220.000 ışık yılı çapı ölçülen komşu Andromeda’dan daha küçük.

Bir galaksinin -ki bu içinde bulunduğumuz olsa dahi- ne kadar büyük olduğunu tam olarak kestirmek zor. Ancak Mayıs ve Haziran 2018 tarihlerinde sonuçlanan son araştırmalar ile astronomlar, Samanyolu Galaksisi’nin bizim düşündüğümüzün neredeyse iki katı olduğunu tespit etti. Bilimsel verilere dayanarak galaksi üzerinde sadece modelleme yapmak yerine astronomlar, galaksinin spiral kollarındaki yıldızların spektroskopik geniş bir araştırmasını kullanarak galaksimizin, 110 bin ila 130 bin değil, yaklaşık 200 bin ışık yılı çapında olduğunu belirlediler.

Yaşadığımız galaksinin, merkezi bir diskin etrafına yayılmış olan spiral bir gökada olduğunu ve yıldızların spiral kollarda dağılmış halde konumlandığını biliyorduk. Yıldızların çoğu, spiral kollarda bulunur ve bir galaksinin çapı, en dıştaki spiral kollardaki yıldız sayısının önemli ölçüde düştüğü noktadan ölçülür. Bu nedenle, yeni yıldızların bulunması, galaksinin boyutunun belirlenmesinde anahtar rol oynar. 

Çapı büyümüş olmasına rağmen, Samanyolu hala 220.000 ışık yılı çapı ölçülen komşu Andromeda’dan daha küçük.

Kanarya Adaları Astrofizik Enstitüsü (IAC) ve Pekin Ulusal Astronomi Gözlemevi’ndeki araştırmacılar, iki bağımsız araştırma ile (APOGEE ve LAMOST) 4.600 yıldızın kimyasal bileşimlerini incelediler. Astronomy & Astrophysics dergisinde 7 Mayıs 2018’de açıklanan sonuçlar, galaksinin merkezinden daha önce tespit edildiğinden çok daha uzakta yıldızlar olduğunu net olarak ortaya koydu.

Çapı büyümüş olmasına rağmen, Samanyolu hala 220.000 ışık yılı çapı ölçülen komşu Andromeda’dan daha küçük. Ve galaksimiz artık daha büyük görünüyor olsa da, aslında pek de kilo almış değil. Dış uzanımlar gökadanın merkezinden çok daha az yoğun olduğu için, eklenen alan sadece seyrek olarak yıldızlarla dolu. Bu birkaç ekstra yıldız, galaksinin geri kalanıyla karşılaştırıldığında devede kulak kalır, bu yüzden Samanyolu’nun çapı büyümüş olsa da kütlesi büyük ölçüde değişmeden kaldı.

Fakat bu araştırma aynı zamanda bizim Samanyolu içindeki konumumuzla ilgili yeni bir fikir veriyor. Önceleri Güneşin galaksimizin merkezinin galaktik yarıçapın yaklaşık yarısında yörüngede olduğu sanılıyordu. Ancak şimdi biliyoruz ki, bu mesafenin üç katından biraz daha uzakta olan yıldızlar var. Bu yüzden mahalleden taşınmamış olsak da, galaksinin merkezine düşündüğümüzden çok daha yakınız. Bu bağlamda galaktik bir posta adresi vermeyi düşünüyorsak bir güncelleme yapmak isabetli olacak.

(Instituto de Astrofísica de Canarias)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR