Tilkinin Şişesi Bitti
22 Eylül 2019 Öykü

Tilkinin Şişesi Bitti


Twitter'da Paylaş
0

– Her şey yolunda olacaktı hani? Ne zaman yoluna girecek bu işler be!

– Her şey yolunda zaten aslanım! Sen yolu beğenmiyorsun. Düzü var, yokuşu var. Yol sana değil sen yola uyacaksın.

– Olur mu abi! Neden herkes gibi tıkırında değil bizdeki hayat?

Denizin laciverti dolunayın sarısıyla boyanıp, ufuktan ayakuçlarına kadar uzanan bir yakamoz sunmuştu. Küçük balıkçı lokantasında üzerinde ışık yanan son masayı onlara bırakıp gitmişti Kurt Reis. Masada birkaç meze, bir meyve tabağı, yarısı dolu bir şişe ve iki kadeh tanıklık ediyordu Tilki ve Aydın Kaptan’ın sohbetine.

Tilki, “Şişe bitti ya! Neden tazelemeden gitti bu Reis,” diye söylenirken Aydın Kaptan işaret parmağını usulca dudağına götürdü gözünü masadan ayırmadan. Tilki kendisine çatık kaşlarla bakıp, “Sus!” diye bağırılmışçasına sindi, küçüldü oturduğu iskemlede.

Kaptan kadehten bir yudum aldı. Dudağını ayırdığı yerden bir damla kanlı gözyaşı olup süzüldü şarap. Gözyaşının aktığı noktaya parmağını koyup, “Trene buradan binersin Tilki Efendi,” dedi. “Kurnazı, haylazı, iyisi, kötüsü… Herkes buradan biner. İşler iyi gidince hayatı yoluna koydum sanırsın. Bocaladıkça tren raydan çıktı diye feveran yakarsın.” Parmağını kadeh boyunca gezdirirken devam etti konuşmaya. “Tren yolundadır şaşkın! Sen ne yana yürürsen yürü o yolundadır.”

Diğer eliyle küllükte tüten sigarasından uzun bir nefes çekti. Tilki’nin gözünün içine o meşhur gülümsemesiyle baktı. Dudaklarını sola kaydırıp, gözlerini kısarak. İkisi birden bakışlarını Kaptan’ın kadehine çevirdiler sonra, sessizce anlaşmış gibi. Parmağı başladığı yerin tam karşısına gelmiş, yolu yarılamıştı.

“Trenin bir bu camına bir öbür camına koşarsın tünellerin ziftine boyandıkça. İçerideki telaşlar, bazen de sakinlik sallar seni, yerinde duramazsın. Ama yolundadır her şey. Sen yolu beğensen de, beğenmesen de…”

Aydın Kaptan’ın parmağı başladığı noktaya gelince Tilki bir sona gelindiğini anlayıp daha da dikkat kesildi. Parmağıyla kadehin son durağına vurmaya başlayınca saniyeleri geri sayar gibi, “üç, iki, bir” dedi içinden Tilki.

“Her şey hep yolundadır ve her şey başladığı yere döner,” dedi Kaptan. “Sen görsen de, görmesen de. Güneşin aynı yere tam vaktinde döndüğü gibi... Kimi batarken, kimisi de doğarken görür dönüşünü.”

Önce sigarasından bir nefes daha çekip söndürdü Aydın Kaptan. Sonra şişedeki şarabı kadehlere paylaştırıp boş şişeyi Tilki’nin önüne sertçe koydu.

“Şişe şimdi bitti Tilki Efendi, işte şimdi bitti.”


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR