10 Ünlü Yazarın En Sevdiği Kitaplar
30 Ekim 2017 Edebiyat Liste

10 Ünlü Yazarın En Sevdiği Kitaplar


Twitter'da Paylaş
0

İyi bir yazar olmanın anahtarlarından biri de iyi bir okur olmaktır. Ve bu iyi bir yazarlık kariyeri yaptıktan sonra da bitmemelidir. Bu listede de en sevdiğimiz yazarların severek okuduğu kitaplar neymiş onu inceleyeceğiz.

Sonia Weiser


1 Ernest Hemingway

Hemingway’in şu sözünü duymayan yoktur: “Kitaptan daha sadık bir dost yoktur.” 1935’te paylaştığı kitap listesinde ise tekrar tekrar okumak istediği kitapları açıklamış. Bu listede Anna Karenina, Madam Bovary, Savaş ve Barış, Karamazov Kardeşler gibi kitaplar var.

2 George R.R. Martin

Game of Thrones dizisinin yazarı George R.R. Martin’in sıkı bir Tolkien hayranı olduğunu söylesek şaşırtıcı olmaz herhalde. İlk olarak lisede okuduğu Yüzüklerin Efendisi serisinin hâlâ etkisinde olduğunu da söylüyor. Son zamanlardaki favori kitabı ise Emily St. John Mandel’in Station Eleven’ı. Martin, bu kitabı da uzun bir süre unutamayacak gibi.

3 Vladimir Nabokov

1950’lerde Fransız televizyonuna yaptığı söyleşide James Joyce’un Ulysses, Kafka’nın Dönüşüm, Andrey Beliy’in Petersburg kitaplarını çok sevdiğini söylemiş.

4 Jane Austen

Gurur ve Önyargı gibi klasiklerin yazarı Austen’ın kendisi de sıkı bir okurdu. Lord Byron’dan The Corsair, Ann Radcliffe’ten The Mysteries of Udolpho, Samuel Richardson’dan The History of Sir Charles Grandison gibi kitaplar onun favorileri arasındaydı.

5 Mark Twain

Mark Twain, kendisinden kitap önerilmesi istediğinde şu kitapları sıralamış: Binbir Gece, Arthur’un Ölümü (Thomas Malory) ve Fransız Devrimi (Thomas Carlyle).

6 F. Scott Fitzgerald

Fitzgerald’ın “okunması zorunlu” olarak belirlediği yirmi iki kitaplık bir listesi vardı. Listenin başlarında da Ernest Renan’ın The Life of Jesus, Henrik İbsen’in Bir Bebek Evi, Sherwood Anderson’ın Winsburg Ohio kitapları var.

7 Samuel Beckett

Nobel ödüllü yazar Beckett’in okuma tutkusunu herkes bilir. En sevdiği kitaplar Jules Verne’den Seksen Günde Devr-i Âlem, J.D. Salinger’dan Çavdar Tarlasında Çocuklar ve Theodor Fontane’den Effi Briest.

8 J.K. Rowling

Rowling’in en sevdiği karakter Emma Bovary, en sevdiği yazar ise Virginia Woolf. Bunların dışında Edith Nesbit’in The Story of the Treasure Seekers da en sevdiği kitapların arasındaymış.

9 Henry Miller

Henry Miller’a göre kitaplarla uğraşmak hayati bir deneyim. Kendisini en çok etkileyen yüz kitap arasında da Uğultulu Tepeler, Sefiller, Huckleberry Finn’in Maceraları ve Çimen Yaprakları var.

10 John Steinbeck

Steinbeck’in en sevdiği kitapların başında ona dokuz yaşındayken hediye edilen Arthur’un Ölümü geliyor. Zaten sonraki yıllarda bu kitabın etkisiyle The Acts of King Arthur and His Noble Knights kitabını yazıyor.

Çeviren: Deniz Saldıran

(Mental Floss)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR