Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın Kahramanı Aslında Siyahiymiş!

Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın Kahramanı Aslında Siyahiymiş!


Twitter'da Paylaş
0

Roald Dahl, Charlie’nin siyahi bir karakter olarak kalmasından yanaydı, ama menajeri, bu karakterin okurların ilgisini çekmeyeceğini söyleyerek yazarı ikna etti.

Roald Dahl’ın 1964 yılında yazdığı çocuk kitabı Charlie’nin Çikolata Fabrikası çok satan kitaplar arasına giren, iki defa filme uyarlanan bir klasik. Hatta Bookseller dergisinin 2016 yılında yaptığı açıklamaya göre, bugüne kadar kitabın bir milyon civarında baskısı satıldı ve devam kitabı olan Charlie’nin Büyük Cam Asansörü (1972) de 375 bin satış yaptı. BBC Radio 4 kanalı tarafından Roald Dahl’ın eşi Liccy Dahl’la yapılan bir röportajda bugüne kadar hiç kimsenin bilmediği bir gerçek açığa çıktı.

Liccy Dahl’ın açıklamasına göre bu çok sevilen çocuk kitabına adını veren küçük çocuk başlangıçta siyahi bir karakter olarak planlanmıştı. Liccy Dahl, daha sonra yapılan bu değişikliğin nedenini ise tam olarak bilmediğini ama bunun oldukça üzücü bir durum olduğunu söyledi. Kanalın yayımladığı programda Roald Dahl’ın biyografi yazarı Donald Sturrock’un röportajına da yer verildi. Sturrock’un iddiasına göre yazar, Charlie’nin siyahi bir karakter olarak kalmasından yanaydı, ama yazarın menajeri, bu karakterin okurların ilgisini çekmeyeceğini söyleyerek Roald Dahl’ı ikna etti: “Bunun kötü bir fikir olduğunu söyleyen onun menajeriydi. Eğer ana karakter siyahi olursa insanların neden böyle bir tercih yapıldığını sorgulayacağını düşünüyordu.”

Bu gerçek bir dönüm noktası niteliğinde çünkü kitap hakkında çıkan tartışmaların aslında ne kadar ironik olduğunu gösteriyor. Kitabın ilk baskısına gelen yorumlar yazarın ne kadar ırkçı olduğunu iddia etmişti. Bu iddianın kaynağı ise, kitabın orijinal versiyonundaki Umpa-Lumpaların Afrika’daki siyah cüceleri temsil ettiği düşüncesiydi. 1970 yılında kitabın filme uyarlanacağı haberlerinin yayılması Siyahi İnsanların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik’in (National Association for the Advancement of Colored People) de dikkatini çekti ve Birlik, Umpa-Lumpaların fabrikaya getirilmesinin Afrikalı köleleri çağrıştırdığını açıkladı. Dahl, Umpa-Lumpa karakterlerinin tasarlanmasında herhangi bir ırkçı düşüncenin olmadığını iddia ederek kendini savundu. Fakat ardından Birlik’in endişesini anladığını belirterek kitabın ikinci baskısında değişiklik yaptı.

roald dahl

Yeni versiyonda Umpa-Lumpaları, Loompaland isimli hayali bir yerden gelen beyaz, hippi tarzlı cüceler olarak betimledi. Gene Wilder’ın Willy Wonka’yı canlandırdığı filmde ise Umpa-Lumpalar ırk konulu tartışmalara sebep olmamaları amacıyla yeşil saçlı, turuncu derili karakterler olarak temsil edildi. Tüm bu tartışmalara ve suçlamalara rağmen, Charlie’nin Çikolata Fabrikası tüm zamanların en sevilen çocuk kitaplarından biri olmayı başardı. Kendi alanında birçok ilki gerçekleştiren bu kitap, siyahi bir ana karaktere sahip olsaydı şüphesiz daha çok ses getirir, devrim niteliğinde olabilirdi. Şimdi ise okurların en çok merak ettiği konu ortaya çıkan bu yeni hikâyenin kitabın yeni baskılarını etkileyip etkilemeyeceği. Liccy Dahl, yeni Charlie’nin siyahi olmasının hem çok güzel hem de çok anlamlı bir hamle olacağını düşünüyor. Böylelikle, Roald Dahl’ın asıl isteği de yerine getirilebilir.


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR