Edebiyatın Unutulmaz 10 Babası
28 Eylül 2017 Edebiyat Liste

Edebiyatın Unutulmaz 10 Babası


Twitter'da Paylaş
0

1 Atticus Finch – Bülbülü Öldürmek

Edebiyatın en değerli babalarından biri olan Atticus Finch, tüm okurlar için örnek bir baba haline geldi. Genç ve bekâr babalar için unutulmaz bir idol oldu. Finch güçlü bir ahlaki yapısı, son derece saygın, cesur, sadık ve bilhassa nazik olan bir baba. Ki zaten hepimizin bildiği üzere bunlar, herhangi bir çocuğun babasında görmek isteyecekleri özelliklerdir. 

2 Mr Bennet – Aşk ve Gurur

Mr. Bennet iyi bir babadır. Bir taraftan, hayatı seven ve kızlarının üzerine titreyen sade ve güler yüzlü bir adamdır. Öte yandan eşi kadar takıntılı değildir ve Mrs. Bennet sık aralıklarla evlilik konusunu ailesine yani kızlarına açtığı zaman, Bennet ailesinde mantıklıca bir denge tutmaya çalışmaktadır. Ailenin içinde, sakin kızı Jane'i destekleyen, ondaki kitap ve mantık tutkusunu anlayan tek kişi odur. 

3 Baba – Uçurtma Avcısı

Sovyetler Birliği’nin işgali altındaki Afganistan'da geçen Khaled Hosseini'nin güzel romanı, bir baba ve oğluyla ilgili duygusal bir hikâye. Baba, bütünlük ve cesaret örneğidir. Oğlu Emir'in sürekli düştüğünde yanı başında bulduğu bir baba figürü. Ancak Emir, hayatının ilerleyen dönemlerinde Baba hakkında kendisinin çocukluk zamanlarını sorgulayan bir gerçeği keşfeder. Neticede masal bir sevinç ve acı yolculuğudur. 

4 Bob Cratchit – Bir Noel Şarkısı

Dünyadaki çok az sayıda baba, Bob Cratchit gibi olabilir. Yoksul bir babadır ama ailesi ve arkadaşlarına dair tükenmeyen sevgisi ve iyiliği paranın asla satın alamayacağı bir şeydir.. Cratchit ailesi, sevgi dolu baba ve bir eş olan Bob'un öncülük ettiği sevgiyle sahip oldukları az parayla geçinir. Ebenezer Scrooge için yaptığı minnetle işinden titreyen minnettar tavrı ve nazik ruhu, hâlâ Noel'i ailesine kaydetmeyi ve Scrooge'nin soğuk kalbinin üzerinde ısınmaya yardım etmeyi sağlıyor. Ebenezer Scrooge için yaptığı parası yetersiz işin bile üzerine titreyen minnettar tavrı ve nazik ruhu, hala Noel'i ailesinin kutlayabilmesi için uğraşıyor ve Scrooge'nin soğuk kalbinin ısınmasını da sağlıyor.

5 Arthur Weasley – Harry Potter Serisi

Eşi Molly'ye baskın babalık teknikleri bırakır ve en zor koşullarda hayattan zevk alır. O da Muggles'ı sever. Sihir Bakanlığı’nda ortadan biraz daha az kazançlı işiyle 7 genç büyücünün mutlu babası hızlı bir şekilde yetim Harry Potter dizisinden en sevilen baba figürü oldu. Arthur, çocuklarını ve Harry Potter'ı korumak için elinden gelen her şeyi yapar ve Harry'nin yolunda herhangi bir tehlikeyi önlemek için her şeye katlanır. Eşi Molly'ye baskın babalık figürlerini bırakır ve en zor koşullarda bile hayattan zevk alır. Muggleları bile sever.  

6 Kral Lear – Kral Lear

Shakespeare'in en büyük trajedilerinden biri olan Kral Lear, insanlığın sayısız kurbanları hatırlatıyor. Ünlü kral, krallığını kendisini en çok seven kızına verildiğini görmek isteyen yaşlı bir adamdır. Fakat bu onu sonunda aşırı kızdıran bir aptalca davranışa götürür. Yine de, Lear'ın edebiyatın en büyük ve görkemli babalarından biri olabileceğini inkâr edemeyiz. 

7 Pap Finn – Huckleberry Finn’in Maceraları

Huckleberry Finn'in babası Pap Finn, Atticus Finch'in tam tersi bir karakter. Kötü niyetli bir sarhoş olan kitabın başında yeniden ortaya çıkması, Huck'un kaçmasına neden olan bir dizi olaya yol açar. Romanın sonunda, Pap'ın Jim’in Jackson Adası yakınlarında bulduğu ölü adamın Pap olduğunu öğreniyoruz. 

8 Ed Boone – Süper İyi Günler

Korkunç bir rol model olan Ed Boone, ergen oğlunu Asperger'ın annesinin öldüğüne inandırıyor, ki bu aslında gerçek değil. Okurlar bile Ed'in oğlu Christopher için daha iyi şeyler yapmaya çalışan tek bir ebeveyn olduğuna inanıyor. Gerçek şu ki eşi Judy komşusu ile birlikte kaçar. Ve Ed kıskançlıktan biraz delirerek, oğlunun tek arkadaşı olan yan evde yaşayan masum köpeği öldürür. 

9 Humbert Humbert – Lolita

Nabokov'un klasik haline gelmiş hikâyesinde Humbert Humbert, Dolores'in üvey babasıdır ve Lolita'yı çağırır ve ona akıllara gelmeyecek bir şekilde davranır. Bir hayli takıntılı olduğu Dolores , 12 yaşındaki kızın çocukluğundan ve masumiyetinden kurtulur. Humbert Humbert kötü bir baba figürüdür ve edebiyatın tartışmalı bir şekilde en unutulmaz karakterlerinden biridir. 

10 Don Vito Corleone – Baba

Don Corleone bir mafya babası olmasına rağmen, defalarca “Sadece gerçek adamlar, aileleri ile vakit geçirir” diyen bir baba figürüdür. Corleone çocuklarını çok sever. Ancak ne yazık ki, bu sevgi onları bazı tehlikeli durumlara düşürür ve sonunda ikisinin ölümüne yol açar. Ancak yine de, ailesi ile ilgilenen, sevecen bir aile babası olduğu inkâr edilemez.

Çeviren: Ezgi Kaplan

(Indiatimes)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR