Evrenin Buza Yazılı Gizemi ve Güzelliği
31 Ekim 2018 Fotoğraf Doğa

Evrenin Buza Yazılı Gizemi ve Güzelliği


Twitter'da Paylaş
0

Ryoya Kajita’nın çalışmalarına boyutlar bilinmeden bakıldığında, görüntüler yörüngedeki gezegenler sanılabilir. “Ice Formations” serisi Fairbanks, Alaska bölgesinde donmuş nehirlerin ve göllerin desenlerinden oluşan bir koleksiyon. 25-75 santimetre arasında boyutları değişen şekiller en yaygın oldukları zaman yani kış başında fotoğraflanır.

Kajiita, sekiz yıl boyunca sudaki metan gazı ve karbondioksitin buzun içinde sıkıştığı zaman ortaya çıkan yapıları araştırdı. Sera etkisinin nedenlerinden biri olan metan gazı iklim değişikliğini inceleyen bilim adamlarının yanı sıra buzdaki değişimler yüzünden fotoğrafçıların da ilgisini çekti. Ortaya çıkan geometrik şekiller kısa ömürlü çünkü kar kısa süre içinde üzerlerini kaplıyor, bu da yaşanan doğa olayının ne kadar eşsiz olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Bu doğa olayının yaşanması için karlar suya düşüp donmalı, çözünmeli ve tekrar katılaşmalıdır. Hava buharı donar ve buz kristallerini oluşturur. Kajita’nın siyah beyaz fotoğrafları buzdaki desenleri vurgulamak için renklerle rötuşlandı ve bu fotoğrafların mikroskopla çekilen görüntülermiş gibi algılanmasını sağladı.

(Faena)

Çeviri: Yaprak Sayın


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR