Vietnam’ın Arkeolojik Hazineleri
27 Mart 2017 Liste Tarih Sanat

Vietnam’ın Arkeolojik Hazineleri


Twitter'da Paylaş
0

Vietnam’ın bugüne kadar ilk kez 2017'de Almanya'da görücüye çıkan arkeolojik hazineleri büyük ilgi gördü. Sergilenen benzersiz eserlerden bazıları aşağıda ve gerçekten göz kamaştırıcı. 

Yeşim asalar

Sergide yer alan yeşim asalar Vietnam’ın taş devrinden. Bunlar arasında Vietnam’da yapılmış en uzun asa da yer alıyor. 

Bronz hayvan figürü

Bu bronz hayvan figürü 1977’de güney Vietnam’da bulundu. Ve henüz Güneydoğu Asya’nın tamamında bununla karşılaştırılabilecek bir eser bulunamadı. Yaklaşık 2 bin 500 yaşında ve Vietnam’ın ulusal hazinesi niteliğinde. 

2000 yıllık bronz davul

Dong Son kültürüne ait bronz davullar zengin süslemeleriyle ünlü. Resimdeki davul M.Ö. 200 - M.S. 50 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. 

Kurbağa sembolü

Dong Son davullarında genellikle yağmur ve bereketin sembolü olarak kurbağa figürü bulunur. Mecazi anlamda kurbağanın sesi davulun vuruşunu temsil eder. 

Cham kültürü

Champa Krallığı 4. ve 15. yüzyıl arasında güney Vietnam’da var oldu. Resimdeki kumtaşından aslanları Binh Dinh eyaletinden geliyor. Eserin üzerindeki Hint etkisi kolayca seçilebiliyor. 

https://oggito.blob.core.windows.net/images/full/2017/3/37267695_303.jpg

Garuda anka kuşu

Dai Viet’te M.S. 1000’den itibaren görkemli yapılar çoğunlukla ahşaptan yapılmıştır. Günümüze sadece temelleri ve pişmiş topraktan çatı süslemeleri ulaşmıştır. Resimde anka-garuda karışımı bir figür görülüyor. Anka kuşunun kökeni Çin’e dayanırken garuda orta ve güney Vietnam’da bulunan Cham ve Khmer kültürlerinde yer alan efsanevi bir kuş. 

Anka kuşu ibrik

Bu anka kuşu figürlü ibrik, Dai Viet kültürünün yüksek kaliteli porselen üretebildiğinin bir kanıtı. Yaklaşık 500 yıllık olan eser muhtemelen alkollü içecek koymak için tasarlandı. 

İmparatorluk mührü

1827 yılından kalma bu imparatorluk mührü İmparator Minh Mang’a ait. Saf altından yapılmış ve neredeyse beş kilogram ağırlığında. 

Ho Chi Minh’un sepeti

Bu bambu sepet Hanoi’deki Ulusal Müze’de de görülebilir. Vietnam’ın ilk başkanı Ho Chi Minh’in çevre düzenlemesi yaparken kullandığı sepet olduğu söyleniyor. 

Su tiyatrosu kuklaları

Su tiyatrosu kuklaları, 11. yüzyıldan beri Vietnam kültürünün ayrılmaz bir parçası. 1980’lerde neredeyse unutulmaya yüz tutmuşken son yıllarda yeniden canlanma yaşadılar. Kuklalar su altındaki bambu çubuklarıyla hareket ettiriliyor. Herne kentindeki LWL Müzesi’nde 26 Şubat’a kadar açık kalacak olan sergi daha sonra Chemnitz ve Mannheim kentlerine taşınacak.

(DW)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR