Gecenin Getirdikleri...
25 Ekim 2017 Kültür Sanat Sinema

Gecenin Getirdikleri...


Twitter'da Paylaş
0

Sistem dışına itilmiş iki kardeşin acemice giriştikleri soygun sonrası yaşananları anlatan Soygun, dinamik temposu ve özellikle Robert Pattinson’ın etkileyici performansıyla dikkat çekiyor. Filmin yönetmeni Safdie Biraderler...
Uğur Vardan
Biri öğrenme ve kavrama güçlükleri çeken, diğeri de hayatın çıkmaz sokakları arasında kendi yolunu bulma adına pratiğini (!) alabildiğine geliştirmiş iki kardeş... Yunan kökenli ikili, rahata ermek için banka soymayı planlıyor. Nitekim eylemi gerçekleştiriyorlar da... Lakin acemilikleri, küçük kardeş Nick Nikas’ın yakalanmasına neden oluyor. Bu durumda ağabeyi Connie’ye de, kardeşini kefaletle kurtarmak düşüyor. Ne var ki ‘10 bin dolar’lık meblağı bulmak zordur... Connie, bütün bir gece bu tutarın denkleştirilmesi için çabalar ama... SOYGUN Yönetmen: Safdie Biraderler Oyuncular: Robert Pattinson, Benny Safdie, Jennifer Jason Leigh, Taliah Webster, Barkhad Abdi, Necro,  Peter Verby / ABD yapımı Taviani’ler, Coen’ler, Dardenne’ler, Wachowski’ler, Taylan’lar derkensinema, yeni bir ‘kardeşler’i daha bünyesine dahil ediyor: Safdie Biraderler... Hanelerinde daha önce iki uzun metraj bulunan Benny ve Josh’un çıkış filmi ise yukarıda konusunu özetlediğimiz ve bu haftadan itibaren salonlarımıza uğrayan Soygun (Good Time) gözüküyor. Sistem dışına itilmiş iki kardeşin tutunma çabalarına odaklanan yapım, hızlı temposu, sorunlu karakterlerinin iniş çıkışları ve etkili elektronik müziğiyle özellikle genç kuşak izleyici için son derece çekici görünüyor. Hikâyenin ruhu ise 70’lerin ünlü klasiği Dog Day Afternoon olmak üzere sokağın sesine kulak veren Lumet, Scorsese, Friedkin gibi yönetmenlerin yapıtlarına yakın duruyor. Lakin bu yakın durma bana, ‘saygı duruşu’ veya ‘gönderme’den çok öykünme gibi geldi. Bir de orada burada, ‘Sinemanın yeni dahi kardeşleri’ gibi ifadelere rastladım ve (bir kez daha) her şey gibi ‘deha’lığın da çıtası düşmüş diye düşünmeden edemedim. Hemen bir filmle nasıl dâhilik vasfına erişiliyor, doğrusu benim aklen, ruhen ve de vicdanen pek de anlayamadığım şeyler bunlar. Neyse, zaman her şeyin ilacı ve tanığıdır,bekleyelim görelim.

Tıpkı Kristen Stewart Gibi

Oyunculuk performanslarına gelince: Küçük kardeş Nick’te, Benny Safdie’yi izliyoruz. Genç yönetmen doğrusu fena oynamıyor, mental problemleri olan karakterinde. Ama filmin ‘gönülçelen’i, ağabey Connie’yi canlandıran Robert Pattinson. Sinema dünyasının daha çok Twilight serisiyle tanıdığı genç aktör, artık tıpkı söz konusu serideki rol arkadaşı (ve de eski sevgilisi) Kristen Stewartgibi proje itibariyle farklı sulara açılmaya ve tecrübe edinmeye çabalıyor ve de gelişimi açısından iyi yapıyor. Sözün özü, Soygun’un en iyi yanlarından biri Pattinson’ın oyunu. Keza Connie’nin sığındığı evdeki genç kız Crystal’da Taliah Webster ve darp edilen güvenlik görevlisinde Barkhad Abdi de göz dolduruyorlar. Jennifer Jason Leigh de kısa ama öz rolünde görünüp adeta çığlıklarıyla ‘tirat’ atıyor. Sonuç? Iggy Pop’un seslendirdiği “The Pure and the Damned”ın da özel bir hava kattığı Soygun, dinamik anlatımı ve New York’un alt kültüründe gezinen öyküsüyle izlenmeye değer bir film.

Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR