Google 20 Yaşında: Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Şey
3 Ekim 2018 Ne Haber

Google 20 Yaşında: Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Şey


Twitter'da Paylaş
0

Google'dan önceki hayatı anımsıyor musunuz? Acilen bir bilgiye ulaşmanız gerektiğinde ne yapıyordunuz?

Bir kelimenin doğru yazılışı, bir restorana nasıl gidileceği, özel ürünler satan bir dükkân ya da bir dağın kıyısındaki çok bilinmeyen bir gölün adı. Her ne arıyor olursanız olun ilk yapacağınız şey Google’lamak.

Forbes'un verilerine göre Google'da her saniye ortalama 40 bin arama yapılıyor. Bu, günde 3,5 milyar arama anlamına geliyor.

Bu süreçte dünyanın en popüler arama motoru, arama motorunun çok daha ötesinde bir şeye; bir reklam platformuna, iş modeline ve durmak bilmeyen bir kişisel bilgi toplayıcısına dönüştü. Evet, Google'de yaptığımız her aramayla şirket tercihlerimiz ve alışkanlıklarımız hakkında biraz daha çok şey öğreniyor. Peki, Google'ı ne biliyoruz? İşte Google hakkında şaşırtabilecek bazı bilgiler.

Adı

”Google nedir?" diye sorabilirsiniz. Bir zamanlar hiçbir anlamı yoktu. Google aslında ardından 100 sıfır gelen 1 rakamını tanımlamak için kullanılan matematik terimi "googol"un yanlış yazılmış hali. Şirketin ilk günlerinde bir yazılım mühendisinin ya da öğrencinin kelimeyi yanlış yazdığına dair doğruluğu biraz şüpheli hikâyeler var. Hikâyelere göre hatalı yazım kabul görünce bu hali artık yapıştı.

Backrub (Sırt masajı)

Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin aslında Google'ın adını Backrub koymuştu. "Sırt masajı" anlamına da gelen kelimenin bu bağlamda masajla bir ilgisi yok. Backrubbir internet sitesine, başka bir internet sitesinin verdiği link anlamına gelen backlinklere göre sayfaları bulma ve sıralama sistemine verilen ad.

Dengesiz

Google'da her şey hep iş demek değil. Şakacılık da var. Türkçe "çarpık, eğri" anlamına gelen "askew" kelimesini Google'layarak görebilirsiniz.

Keçiler

Google yeşil girişimleri desteklediğini söylüyor ve bunlardan biri de çim biçme makineleri yerine, keçilerin hizmetine başvurmak. Google'ın Kaliforniya'daki büyük genel merkezindeki bahçelerin sık sık bakıma ihtiyacı var ve bu çevredeki çimlerle karnını doyuran 200 kadar keçi görmeniz mümkün.

Büyüyen bir şirket

GMail, Google haritaları, Google Drive ve Google Chrome'u yaratan Google 2010'dan bu yana ortalama her hafta bir şirket satın alıyor. Android, Youtube, Waze ve AdSense de aslında Google’ın.

Doodle'lar (Çiziktirmeler)

Google'ın ilk doodle'ı, yani çiziktirmesi 30 Ağustos 1998'de bir "Ofis dışındayız" mesajı olarak düşünüldü. Google'ın açılış sayfasındaki logosunun ikinci o harfinde yanan bir çöp adamdı. Larry ve Sergey Nevada'daki Burning Man Festivali'ne gidiyordu ve kullanıcıların teknik sorunlarıyla ilgilenemeyecekleri mesajını vermek istiyorlardı. Daha sonra doodle'lar önemli günler ve kişiler için kullanılan bir Google geleneği oldu.

Kaçırılmış bir fırsat olarak Google

Larry ve Sergey 1999'da Google'ı bir milyon dolara satmaya çalıştı, ancak fiyatın daha da düşürülmesine rağmen alıcı çıkmadı. Google'ın şu anki değeri 300 milyar dolardan fazla. Birileri çok pişmanlık duyuyor olmalı.

Şirketin düsturu

Şirketin başlangıçtaki düsturlarından biri "Habis olma”. Google'ın bu düstüra bağlı kalıp kalmadığına siz karar verin.

Yiyecek önemli, hem de çok

Forbes'a göre Google'ın kurucularından Sergey Brin, daha en başta Google ofislerinin yiyecekten 60 metreden daha uzak olmamasına karar verdi. Şirketin ilk günlerinde daha mütevazı yiyecekler verilmesine karşın, şu anda Google çalışanları çok kaliteli yiyeceklere ve kahvelere sahip.

Google'ın en iyi dostu

Google çalışanları, hatta yeni işe başlayanlar bile köpeklerini işe getirmekte özgür. Ancak ofiste nasıl davranacakları ve tuvalet konusunda eğitimli olmaları şartıyla.

(BBC)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR