Güneş Öldüğünde Neler Olacak?
2 Nisan 2019 Doğa Liste

Güneş Öldüğünde Neler Olacak?


Twitter'da Paylaş
0

Hepimiz günün birinde Güneş’in sonunun geleceğini biliyoruz. On milyar yıllı geride bırakan Güneş, hidrojenini tüketene kadar hayatta kalmaya devam edecek. Yok olacağı bir gerçek ama şanslıyız ki biz bunu görmeyeceğiz. Peki, Güneş öldüğünde neler olacak?

1 Sera Gazı Etkisi Çok Daha Etkili Olacak

Hidrojen bittiğinde Güneş’in Dünya’yı aydınlatma kapasitesi de artacak. Yani, Dünya daha fazla Güneş enerjisini almaya başlayacak. Atmosferdeki karbondioksit, metan gibi gazlar Güneş yıldızından gelen ısının bir kısmını tutarak Dünya’ya erişmesini engelliyor. Böylelikle Dünya’da yaşamayı mümkün kılıyor. Dünya’ya ulaşan enerji arttığında da gezegenimiz gittikçe ısınacak, Dünya’daki su kütlesi buharlaşacak ve atmosferde yoğun bir buharın oluşmasına neden olacak. Bu buhar Dünya’yı radyasyondan bir süre korusa da ilerleyen zamanlarda yetersiz kalacak. Sonuç olarak, Dünya’da yaşam mümkün olmayacak.

2 Güneş Genişleyecek

Güneş kendi enerjisini bitirdiğinde döngüsünün bir sonraki aşamasına geçecek: Kırmızı dev aşaması. Güneş’in yüzey alanı büyüse de sıcaklığı düşecek ve 2000-3000 santigrat arasında olacak. Düşünüldüğünde bu derece düşükmüş gibi gelebilir ama genel sıcaklık değeri (5000-9000) düşünüldüğünde kesinlikle daha soğuktur.

3 Ardından Küçülecek

Güneş, döngüsünün bir sonraki aşamasına geçtiğinde daha az enerjiye sahip ve daha dayanıklı olacak. Boyutu da normalden daha küçük olacak. Bundan bir sonraki aşama ölüm, fakat bu aşamaya ulaşmak için ne kadar süre geçeceği henüz bilinmiyor.

4 Dünya’nın Yörüngesi Değişecek

Elbette, Güneş öldüğünde Dünya’daki her şey de ölmüş olacak ama bu gezegenin daha fazla hareket etmeyeceği anlamına gelmiyor. Güneş, kırmızı dev aşamasına geçtiğinde Dünya’ya olan uzaklığı da azalacak. Bu noktada Dünya’nın sıcaktan kavrulacağını düşünebilirsiniz ama aslında bunun tam tersi yaşanacak. Güneş Dünya’ya doğru genişlediğinde, Dünya ve yakındaki diğer gezegenler üstündeki yerçekimi kuvveti zayıflayacak. Bunun sonucunda gezegenler Güneş’ten uzaklaşacak.

5 Farklı Yaşam Alanları Oluşacak

Güneş’te yaşanan değişimler Dünya’daki yaşamı etkileyecek olsa da bu evrendeki yaşamın sona ereceği anlamına gelmiyor. Örneğin Jüpiter ve Satürn birkaç uydusu olan büyük gezegenler ve burada yaşam imkânsız olmayabilir. Bazı uydularda buz kütleleri olduğu da biliniyor. İlerleyen zamanlarda Güneş’in boyutu ve enerjisi arttığında buradaki buzlar eriyebilir ve yaşam alanları için su kaynağı haline gelebilir.

6 Samanyolu ve Andromeda Galaksisi Birleşecek

Bu olaya neden olan etken Güneş’in ölümü olmasa da aslında ikisi arasında bağlantılar var. Bu birleşmenin ilk aşaması Güneş’in ölüm sancılarını çekmeye başladığında yaşanacak. Samanyolu ve Andromeda galaksileri büyük bir hızla birbirlerine doğru ilerliyorlar. Bu hızın büyüklüğü de çarpışmanın kaçınılmaz olacağını gösteriyor. Bu iki büyük galaksinin çarpışması kulağa korkutucu gelse de aslında Güneş’i de içine alan galaksimiz için bu bir tehdit değil. Elbette Güneş ölüm sürecine oluşan yeni galakside de devam edecek.

7 Güneş Sisteminde En Uzakta Olanlar da Isıyı Hissedecek

Güneş’in ilerleyen aşamalarda daha büyük ve daha sıcak olacağında bahsetmiştik. Elbette bunun sonucunda Güneş’e en yakın olan gezegenler bu değişikliği hararetli bir biçimde hissedecek. Bunu tahmin etmek zor değil. Fakat Güneş’ten uzakta olan gezegenlere ne olacak? Örneğin, Plüton’un ortalama sıcaklığı -230 santigrat civarında. Güneş’in etkisi arttığında Plüton’un ve benzer gezegenleri sıcaklığı da artacak. Fakat burada bir yaşam oluşacağına pek ihtimal verilmiyor.

8 Dünya’daki Yaşam Sona Erecek

Başka yerlerde yeni yaşam alanı oluşsa da Dünya’da yaşamak maalesef imkânsız hale gelecek. Zaten insanlığın Güneş’in ölümünü beklemeden yaşam olanaklarını yok ettiği düşünüldüğünde, bu son kaçınılmaz oluyor. Sıcaklığa karşı teknolojik önlemler alsak da su bulmak ya da ürün yetiştirmek zor ihtimaller arasında.

9 Asteroitler Uzaklaşacak

Güneş sistemi içinde asteroit olduğu bilinen bir gerçek. Fakat Güneş ilerleyen aşamalara geçtikçe asteroitler de sıkıntı yaşamaya başlayacak. Jüpiter ve diğer uzak gezegenler yörüngelerini Güneş’in değişimine göre ayarlayacak. Jüpiter’in büyüklüğü nedeniyle yerçekimi kuvveti de oldukça fazla. Bu sebeple asteroitlerin yörüngelerini etkileyecek ve hatta onları güneş sisteminin dışına itecek.

10 İnsanlar Hayatta Kalmak İçin Başka Yollar Arayacak

Gelecekte teknolojinin ne aşamada olacağını tahmin etmek zor. Fakat hepimiz biliyoruz ki dünyadaki zamanımız dolmaya başladığında uzak gezegenlere gitme arayışına düşeceğiz. Yaşamın mümkün olabileceği yerlerle ilgili araştırmalar sürüyor. Bununla ilgili kesin sonuçlara ulaşıldığında seyahatler başlayacak. Bu yeni yaşam alanlarında insan ırkının ne gibi değişimler geçireceği ise meçhul.

Çeviren: Deniz Saldıran

(List Verse)


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR