J.K. Rowling’den Genç Yazarlara 13 Öneri
20 Temmuz 2018 Liste

J.K. Rowling’den Genç Yazarlara 13 Öneri


Twitter'da Paylaş
0

Her başarılı yazarın yazım ve yayımlama süreci hakkında değerli bilgileri ve önerileri vardır. Çünkü o süreçten kendileri de geçmiştir. Ama J.K. Rowling, özellikle istekli yazarlara yardımcı olmak için oldukça nitelikli bir örnek. Gerçekten ilham verici bir başarı öyküsüne sahip Rowling, çok sevilen, tanınmış yazarlarından biri olabilmek için kişisel trajedilerin, yıkıcı kayıpların, maddi zorlukların ve sayısız redlerin üstesinden geldi. Rowling’in yolu her ne kadar kolay olmasa da korku, yoksulluk, reddedilmek hatta depresyon onun hayalinin peşinden gitmesine engel olmadı. J.K. Rowling, kendi kitabınızı yazmanız için size 13 parlak yaratıcı yazı önerisinde bulunuyor. Şimdi yazma zamanı!

JK Rowling Harry Potter

1 “Yazma günlerinizi planlama konusunda katı olun, diğer bir deyişle o günlere “gerekli” ve “ertelenmiş” toplantılarınızı yerleştirmeyin. Tuhaf olan şu ki, yazı birkaç yıldır benim asıl işim olsa da bunu yapmak için zamana karşı mücadele vermek zorundayım. Bazı insanlar kitaplarımı huzur içinde çalışıp yazdığımı hâlâ niçin anlamıyor? Görünüşe göre onlar yazdıklarımın mantarlar gibi kendiliğinden açıldığına inanıyorlar. İşte bu yüzden, Harry Potter’in Üç Büyücü Turnuvasında karşılaştığı Macar Boynuzkuyruk'un ilk doğurduğu yumurtasını koruduğu gibi ben de yazıya ayırdığım zamanımı korumalıyım.”

2 “Çalışman gerek. Metninin yapısı hakkında. Bu disiplinle ilgili. Okuldaki öğretmeninin sana ihtiyacın olduğunu söylediği tüm ölümcül şeyler... İşte buna ihtiyacın var.”

3 “Olduğumdan başka bir şeymişim gibi görünmeyi bıraktım ve bütün enerjimi benim için önemli olan tek işi bitirmeye yönlendirmeye başladım.”

Harry Poter JK Rowling

4 “Bildiklerinizi yazın: Kendi ilgi alanlarınız, hisleriniz, inançlarınız, dostlarınız, aileniz ve hatta evcil hayvanlarınız yazmaya başladığınızda sizin asıl beslendiğiniz kaynaklar olacaklardır. Eğer yapabiliyorsanız yalnız kalabilmek için bir alışkanlık geliştirin, çünkü yazarlık dünyadaki en yalnız mesleklerden biridir!”

5 Bir yayıncının yayımlamak isteyeceği bir şey yazmanız gerekir. (Sadece bir tane yeterlidir, ancak bunu bulmanız biraz zamanınızı alabilir. Eğer tüm yayıncılar tarafından reddedilirseniz yazdıklarınız yayımlanamaz.) Sonrasında, doğrudan ya da sizin adınıza hareket edecek bir ajans tarafından güvenceye alınarak yayıncıya (bunu yönetebilirseniz tavsiye edilir) yaklaşmanız gerekir. Acentelerin ve yayıncıların adreslerini bulmanın en iyi yolu her yıl güncellenen ‘Yazar ve Sanatçı Yıllığı’na danışmaktır (Örneğin, doğru kişiye/kişilere yazdığınızı bir kez daha kontrol edin; tıp ders kitapları basan bir yayıncıya bilim kurgu yollamamış olursunuz). Bekleyin. Dua edin. Harry Potter yayımlanırken izlenen yol bu.”

6 “Bazen yazınızı kısıtlı anlarda yazmak zorundasınız.”

JK Rowling Harry Pottar

7 “Yazar olma konusunda ipuçları isteyen çocuklara her zaman olabildiğince fazla kitap okumaları için öneride bulunuyorum. Jane Austen, genç bir arkadaşa aynı tavsiyeyi vermişti, ben de bu konuda iyi sayılırım.”

8 “Azim, sadece tüm bu yazılarınızı üretmek için değil, reddedilmekten ve eleştirilerden kurtulmak için de kesinlikle gereklidir.”

9 “Ne yazıyorsanız osunuzdur. Bu yüzden yazdıklarınızı sevdiğinizden emin olun!”

10 “Her yazarın yeteneğe ve mürekkebe ihtiyacı vardır.”

JK Rowling Harry Potter

11 “Başarısızlık kaçınılmazdır, bunu bir güç haline getirin.”

12 “Gerçekten sevdiğiniz herhangi bir şeyi yazmadan önce çok fazla ağacı boşa harcadığınızı düşünerek bundan geri durmamız gerekiyor. Bu sanki bir enstrümanı öğrenmek gibi. Bazen yanlış notalara vurmak için de hazırlıklı olmanız ya da çalışmayı oldukça bölmeniz gerekiyor. Çok mutlu olduğum bir şeyi yazmadan önce hep çok korkunç şeyler ortaya çıkardım.”

13 “Ben sadece yazmak istediklerimi yazarım. Beni eğlendiren şeyleri yazarım. Bu tamamen kendim içindir.”

Çeviren: Gizem Yiğit

(Bustle.com


Twitter'da Paylaş
0

YORUMLAR


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR